Menu

Janicka Małgorzata

Wymogi zrównoważonej transformacji, którą można uznać za wyzwanie naszych czasów, dotyczą wszystkich podmiotów i sektorów gospodarczych działających w skali zarówno makro-, jak i mikroekonomicznej, w wymiarze zarówno krajowym, jak i globalnym. Tematyka „zrównoważenia” (sustainability) funkcjonuje w przestrzeni publicznej od lat, większość istniejących opracowań koncentruje się jednak na problematyce zielonych finansów i na kwestiach środowiskowych. Szczególnie dotkliwa luka informacyjna odnosi się do – przez lata niedocenianej – roli finansów w zrównoważonym rozwoju. Bez sektora finansowego rozumiejącego wyzwania zrównoważonego rozwoju i działającego na jego rzecz trudno wyobrazić sobie zrównoważoną transformację gospodarczą. Prezentowana publikacja kompleksowo wypełnia istotną lukę informacyjną, systematyzuje i poszerza wiedzę w obszarze zrównoważonych finansów w odniesieniu do zarówno ESG, jak i przedsiębiorstw oraz sektora finansowego. Monografia adresowana jest do szeroko pojętego sektora biznesowego (przedsiębiorstw i instytucji finansowych), a także środowiska naukowego (wykładowców i studentów). Autorzy monografii są pracownikami Katedry Finansów i Inwestycji Międzynarodowych Uniwersytetu Łódzkiego oraz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Family Office to podmioty świadczące usługi międzypokoleniowego, kompleksowego zarządzania majątkiem zamożnych rodzin, zabezpieczające także realizację osobistych potrzeb członków rodziny. Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, zawarte w niej treści mogą w szczególności zainteresować osoby prowadzące firmy rodzinne, a także osoby pracujące w podmiotach świadczących usługi na rzecz zamożnych klientów, takich jak firmy consultingowe, banki i inne wyspecjalizowane instytucje finansowe. Bez wątpienia będzie to również ciekawa lektura dla wszystkich osób zainteresowanych innowacyjnymi rozwiązaniami na rynku finansowym, zwłaszcza studentów i pracowników naukowych jednostek badawczych. Książka jest znakomitym kompendium wiedzy z problematyki stosunkowo mało znanej w Polsce. Istotną jej zaletą wydaje się to, że nie tylko pokazuje różne możliwe rozwiązania problemów, zarówno bieżących, jak i systemowych, jakie występują w funkcjonowaniu firm rodzinnych, lecz także charakteryzuje sposoby zapobiegania zagrożeniom związanym z utrzymaniem i ochroną ich majątku. prof. dr hab. Leokadia Oręziak (z recenzji) Jest to jedno z pierwszych na polskim rynku kompleksowych opracowań dotyczących zagadnień rynku usług Family Office, skądinąd jeszcze niszowego, ale dynamicznie się rozwijającego w miarę wzrostu zamożności społeczeństw. prof. dr hab. Sławomir I. Bukowski (z recenzji) Książkę tę traktuję jako polskie naukowe otwarcie w obszarze tematyki Family Office. Jestem pod wrażeniem pracy autorów, którzy podjęli się opracowania zagadnienia będącego na początkowym etapie rozwoju w Polsce. Publikację polecam przede wszystkim właścicielom majątków rodzinnych, którzy muszą zmierzyć się z długoterminową strategią zarządzania oraz sukcesją. Michał Zawisza, Partner Zarządzający
Międzynarodowe przepływy kapitałów to jeden z głównych problemów współczesnych finansów międzynarodowych. Od intensywności, kierunków i charakteru transferów finansowych zależą stabilność krajowych rynków kapitałowych i sprawność globalnego systemu finansowego. Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiono stanowisko głównych teorii ekonomicznych w sprawie swobody przepływu kapitałów. Oceniono korzyści i zagrożenia wynikające z liberalizacji przepływów finansowych oraz uwarunkowania tego procesu. Rozdział drugi oparto na założeniu badawczym, że import kapitału jest impulsem monetarnym, który uruchamia procesy dostosowawcze w gospodarce. Przedmiotem analizy w tej części pracy jest ocena reakcji gospodarek na import kapitału w różnych systemach ekonomicznych. W rozdziale trzecim zaprezentowano współczesne badania dotyczące wzajemnych zależności pomiędzy przepływami kapitałowymi a wybranymi kategoriami ekonomicznymi. Podkreślono, że nie ma konsensusu wśród badaczy odnośnie roli oraz determinant napływu kapitału do gospodarki. W drugiej części rozdziału zamieszczono materiał statystyczny ilustrujący współczesne tendencje w przepływach kapitałów, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Rozdział czwarty zawiera wnioski z modelu wektorowej autoregresji, w którym zbadano wzajemne powiązanie między zmiennymi określającymi reakcje gospodarki realnej (PKB, bezpośrednich inwestycji zagranicznych, inwestycji portfelowych, nakładów inwestycyjnych, kursu walutowego, stopy procentowej, eksportu i oszczędności) na import kapitału w Polsce w latach 2004–2014.