Menu

Klekot Tomasz

Zbiór zadań zawiera ćwiczenia, które są powiązane z treścią nowego podręcznika Systemy operacyjne. Kwalifikacja INF.02. Część 2. Publikacja przygotuje do egzaminu zawodowego z kwalifikacji INF.02 z zakresu znajomości systemów operacyjnych Windows i Linux. Zbiór zadań pozwala sprawdzić wiedzę dotyczącą m.in. podstaw systemów operacyjnych, przygotowania danego systemu operacyjnego do pracy oraz administrowania użytkownikami, zasobami i bezpieczeństwem w sieci. Pozwala przećwiczyć umiejętnościzarządzania lokalnym systemem operacyjnym, oszczędzania energii w lokalnych systemach operacyjnych oraz ustalania dostępności lokalnego systemu operacyjnego. Publikacja umożliwia sprawdzenie w praktyce przygotowania zawodowego w zakresie obsługi urządzeń peryferyjnych oraz naprawy lokalnych systemów operacyjnych.
Zbiór zadań zawiera ćwiczenia, które są powiązane z treścią nowego podręcznika Urządzenia techniki komputerowej. Kwalifikacja INF.02. Część 1. Sprawdza wiedzę dotyczącą m.in.: identyfikacji elementów elektronicznych, charakterystyki systemów informatycznych i informacyjnych, cyberbezpieczeństwa, identyfikacji procesorów i parametrów płyty głównej, znajomości kart rozszerzeń, identyfikacji pamięci komputerowej. Pozwala przećwiczyć takie umiejętności, jak: przeliczanie wartości liczbowych z różnych systemów liczbowych, testowanie kabla UTP, właściwy dobór komputera do określonych zastosowań, wykorzystanie systemu Arduino, praca z oprogramowaniem diagnostycznym procesorów, diagnostyka i eksploatacja płyt głównych. Zbiór zadań omawia tematy związane z testowaniem kart graficznych, diagnostyką pamięci RAM i dysków twardych, a także przygotowaniem do pracy komputerów osobistych i urządzeń mobilnych (m.in. dobór narzędzi i materiałów, planowanie prac montażowych). Publikacja pomoże w powtórzeniu wiadomości z zakresu montażu jednostki centralnej z podzespołów, rozbudowy systemu komputerowego, sporządzenia specyfikacji technicznych systemów komputerowych, eksploatacji urządzeń peryferyjnych, jak również konserwacji i naprawy urządzeń techniki komputerowej.
Nowy podręcznik do nauki zawodu technik informatyk z zakresu kwalifikacji INF.02 (Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych). Podręcznik przedstawia najważniejsze wiadomości dotyczące systemów informatycznych. Szczegółowo opisuje rodzaje i budowę procesorów, sposoby montażu i zasady ich użytkowania. Wyczerpująco omawia również zagadnienia pamięci komputerowych, rodzaju i budowy pamięci wewnętrznych i zewnętrznych oraz funkcje, rodzaje, architekturę, formaty i konfigurację płyt głównych. Publikacja przedstawia także zasady doboru właściwych obudów i zasilaczy, a także reguły obowiązujące podczas przygotowania systemu komputerowego i urządzeń mobilnych do pracy. Skrupulatnie wyjaśnia etapy naprawy komputera osobistego i urządzeń peryferyjnych. Dzięki podręcznikowi przyszły technik informatyk zrozumie kwestie związane z budową i zasadami działania kart graficznych, kart dźwiękowych, kart telewizyjnych, wideo i kontrolerów. Naukę ułatwia bogaty materiał ilustracyjny prezentujący omawiane zagadnienia oraz podział tematyczny na działy edukacyjne wskazane w podstawie programowej. Wyróżnienia kolorystyczne kluczowych pojęć, rysunki, zdjęcia i zrzuty ekranowe ułatwią uczniowi zrozumienie przedstawionej wiedzy teoretycznej. Wprowadzone kody QR pozwalają na skorzystanie z dodatkowych materiałów, np. kodów źródłowych podanych w przykładach.
Podręcznik do kształcenia zawodowego, skierowany do uczniów klas 1–3 szkół ponadgimnazjalnych. Podręcznik przybliża zagadnienia związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej w branży elektronicznej, informatycznej i elektrycznej. Autor omówił w niej między innymi: podstawy prawne i organizacyjne prowadzenia działalności gospodarczej, jej finansowanie, obowiązki przedsiębiorcy, przychody, koszty, działania marketingowe, możliwość pozyskania i wykorzystania funduszy unijnych oraz sposoby rozliczania działalności. Wiadomości uzupełnione zostały licznymi przykładami uwzględniającymi specyfikę branży. Przejrzyste schematy, rysunki, zrzuty ekranowe i tabele ułatwiają przyswojenie wiadomości. Pytania kontrolne z kolei pomogą uczniowi sprawdzić stan swojej wiedzy. Tomasz Klekot – wieloletni nauczyciel i egzaminator przedmiotów zawodowych z branży elektronicznej, informatycznej i elektrycznej.
Podręcznik dla techników informatyków i techników programistów poświęcony projektowaniu stron internetowych.Zawiera informacje dotyczące zasad tworzenia diagramów E/R, relacyjnych baz danych, formularzy, zapytań i raportów do przetwarzania danych, modyfikowania struktury baz danych oraz zarządzania systemem bazy danych. Ułatwia zrozumienie kwestii związanych z programowaniem aplikacji internetowych, m.in. skryptów wykonywanych po stronie klienta i po stronie serwera. Sprawia, że przyszły technik pozna zasady przeprowadzania walidacji kodu programu i dokumentacji tworzonej aplikacji.Dzięki licznym zrzutom ekranowym i schematom ułatwia uczniowi zrozumienie opisanych treści.
Niezbędny, by dobrze przygotować się do egzaminu zawodowego z kwalifikacji EE.08 i INF.02 w ramach zawodu technik informatyk.Repetytorium w uporządkowanej formie zbiera najważniejsze wiadomości, których znajomość jest wymagana od kandydatów do zawodu. Uczeń znajdzie tu informacje m.in. o systemach operacyjnych z rodzin Windows i Linux, metodach zapewniania bezpieczeństwa w sieciach komputerowych, eksploatacji urządzeń peryferyjnych, naprawie urządzeń techniki komputerowej oraz metodach montażu i eksploatacji lokalnej sieci komputerowej. Wszystkie te zagadnienia mogą być przedmiotem zadań egzaminacyjnych.Każdy omawiany temat został wsparty grafikami, dzięki którym łatwiej zrozumieć treści i je zapamiętać. Przejrzyste zrzuty ekranowe, rysunki i tabele pomagają usystematyzować i utrwalić wiedzę.Załączony przykładowy arkusz egzaminacyjny z 40 pytaniami typowymi dla części pisemnej i zadaniem do wykonania odpowiadającym poleceniu z części praktycznej to świetny sposób na oswojenie się z formułą egzaminu. Dodatkowe 4 testy sprawdzające wiedzę teoretyczną oraz 2 zadania praktyczne wzorowane na części praktycznej egzaminu pomogą uczniom w samodzielnej ocenie stopnia ich przygotowania do egzaminu.Do wszystkich testów i zadań dołączono odpowiedzi lub propozycje rozwiązania.Repetytorium pozwala powtórzyć wiadomości, przećwiczyć umiejętności i sprawdzić wiedzę przed egzaminem zawodowym.
Publikacja przeznaczona do praktycznej nauki zawodu technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.12 (Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych). Została opracowana z myślą o wykorzystaniu podczas zajęć praktycznych w pracowni urządzeń techniki komputerowej. Składa się przede wszystkim z ćwiczeń, zadań i kart pracy kształcących umiejętności i kompetencje uczniów w zakresie m.in. bezpiecznego posługiwania się sprzętem komputerowym, korzystania z różnych systemów operacyjnych, obsługi sprzętu informatycznego i urządzeń peryferyjnych, przygotowania sprzętu komputerowego do pracy i jego montażu oraz diagnostyki i naprawy urządzeń informatycznych. Publikacja została opracowana zgodnie z nową podstawą programową. Stanowi narzędzie efektywnie pomagające w dobrym przygotowaniu się uczniów do części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.12.
Zbiór zadań praktycznych zawiera ćwiczenia, które są powiązane z treścią podręcznika Administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi. Dzięki niemu przygotujesz się do egzaminu potwierdzającego kwalifikację INF.02. Zbiór zadań praktycznych pozwala sprawdzić wiedzę dotyczącą m.in. instalowania i wstępnego konfigurowania sieciowych systemów operacyjnych oraz podstawowych ról sieciowego systemu operacyjnego Linux Ubuntu Server, funkcji kopii zapasowej serwera Windows Server. Publikacja pozwala również przećwiczyć umiejętności np. konfigurowania sieciowego systemu operacyjnego Windows Server, instalowania i konfigurowania usługi katalogowej Active Directory Windows Server, konfigurowania wstępnego sieciowego systemu operacyjnego Linux Server. Kilkadziesiąt zadań o stopniu trudności narastającym w obrębie każdego działu wpłynie na efektywne przygotowanie do sprawdzianu i egzaminu zawodowego. Czytelna szata graficzna oraz oznaczenia „uwaga” z istotnymi wskazówkami wesprą wzrokowe zapamiętywanie materiału. Ilustracje i zdjęcia pozwolą odnieść polecenia do zagadnień praktycznych. Ta publikacja pomoże Ci przygotować się do zdania egzaminu zawodowego i wejścia na wymagający rynek pracy!
Publikacja przeznaczona do praktycznej nauki zawodu technik informatyk i technik teleinformatyk w zakresie kwalifikacji E.13 (Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami). Została opracowana z myślą o wykorzystaniu podczas zajęć praktycznych w pracowni sieci komputerowych. Składa się przede wszystkim z ćwiczeń, zadań i kart pracy kształcących umiejętności i kompetencje uczniów w zakresie m.in. projektowania oraz wykonania i bezpiecznego użytkowania sieci komputerowych, konfigurowania urządzeń sieciowych, diagnostyki i naprawy sieci, korzystania z sieciowego sprzętu komputerowego, administrowania sieciowymi systemami operacyjnymi (Novell Net Ware, Linux, Windows Server) oraz bezpieczeństwa danych w sieci. Publikacja została opracowana zgodnie z nową podstawą programową. Stanowi narzędzie efektywnie pomagające w dobrym przygotowaniu się uczniów do części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.13.
Część 3 podręcznika do nauki zawodu technik informatyk, realizującego treści z zakresu kwalifikacji EE.09 (Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych), została opracowana zgodnie z nową podstawą programową z 2017 r. Prezentuje wiedzę oraz uczy umiejętności związanych z tworzeniem, projektowaniem baz danych i zarządzaniem nimi. Przedstawiono tu takie zagadnienia, jak: teoria baz danych, projektowanie baz danych, lokalny system zarządzania bazą danych MS Access, pakiet serwerowy XAMPP, SQL – strukturalny język zapytań, skrypty po stronie serwera - PHP. Wiadomości teoretyczne wsparto licznymi przykładami, ćwiczeniami zrzutami ekranowymi i ilustracjami wskazującymi sposoby ich praktycznego zastosowania.
Testy i zadania praktyczne. Egzamin zawodowy. Technik informatyk. Kwalifikacja E.12. Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Publikacja przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.12 (Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych). Zawiera zestaw 5 testów do pisemnej części egzaminu, 3 zadania praktyczne z rozwiązaniami do praktycznej części egzaminu, podstawę programową, klucz odpowiedzi do testów, plany zadań, zasady i przepisy związane z przeprowadzaniem egzaminu zawodowego oraz literaturę przedmiotu. Pytania i zadania obejmują wszystkie trzy części kwalifikacji E.12 (przygotowanie stanowiska komputerowego do pracy, użytkowanie urządzeń peryferyjnych komputera osobistego, naprawa komputera osobistego).
Testy i zadania praktyczne. Egzamin zawodowy. Technik informatyk. Kwalifikacja E.13. Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami Publikacja przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.13 (Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami). Zawiera zestaw 5 testów do pisemnej części egzaminu, 3 zadania praktyczne z rozwiązaniami do praktycznej części egzaminu, podstawę programową, klucz odpowiedzi do testów, plany zadań, zasady i przepisy związane z przeprowadzaniem egzaminu zawodowego oraz literaturę przedmiotu. Pytania i zadania obejmują wszystkie trzy części kwalifikacji E.13 (projektowanie i wykonywanie lokalnej sieci komputerowej, konfigurowanie urządzeń sieciowych, administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi).
Publikacja przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.12 (Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych). Zawiera syntetyczne i obszerne repetytorium wiedzy opracowane zgodnie z nową podstawą programową, 5 zestawów testów do części pisemnej egzaminu, 3 zadania do części praktycznej egzaminu wraz z przykładowymi rozwiązaniami, klucz odpowiedzi do testów oraz wstęp opisujący zasady obowiązujące podczas przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (wg nowej formuły). Treści repetytorium oraz testów i zadań praktycznych dotyczą m.in. takich kwestii, jak bezpieczne posługiwanie się sprzętem komputerowym, zasady korzystania z różnych systemów operacyjnych, sposoby i metody obsługi sprzętu informatycznego i urządzeń peryferyjnych, przygotowanie sprzętu i stanowiska komputerowego do pracy, montaż sprzętu informatycznego, diagnostyka i naprawy urządzeń techniki komputerowej.
Publikacja przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk/technik teleinformatyk w zakresie kwalifikacji E.13 (Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami). Zawiera syntetyczne i obszerne repetytorium wiedzy opracowane zgodnie z nową podstawą programową, 5 zestawów testów do części pisemnej egzaminu, 3 zadania do części praktycznej egzaminu wraz z przykładowymi rozwiązaniami, klucz odpowiedzi do testów oraz wstęp opisujący zasady obowiązujące podczas przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (wg nowej formuły). Treści repetytorium oraz testów i zadań praktycznych dotyczą m.in. takich kwestii, jak projektowanie oraz wykonanie i bezpieczne użytkowanie sieci komputerowych, konfigurowanie urządzeń sieciowych, diagnostyka i naprawa sieci komputerowych, korzystanie z sieciowego sprzętu komputerowego, administrowanie sieciowymi systemami operacyjnymi (Novell Net Ware, Linux, Windows Server) oraz zarządzanie bezpieczeństwem danych w sieci.
Publikacja przygotowuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.14 (Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami). Zawiera syntetyczne i obszerne repetytorium wiedzy opracowane zgodnie z nową podstawą programową, 5 zestawów testów do części pisemnej egzaminu, 3 zadania do części praktycznej egzaminu wraz z przykładowymi rozwiązaniami, klucz odpowiedzi do testów oraz wstęp opisujący zasady obowiązujące podczas przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (wg nowej formuły). Treści repetytorium oraz testów i zadań praktycznych dotyczą m.in. takich kwestii, jak tworzenie stron internetowych za pomocą języka HTML oraz kaskadowych styli CSS, korzystanie z systemów CMS i edytorów WYSIWYG, obróbka elementów graficznych i multimedialnych wchodzących w skład witryn internetowych, aplikacje internetowe opracowane na podstawie dwóch języków programowania – JavaScript i PHP, wykorzystanie programów Access, MySQL i PostgreSQL podczas tworzenia baz danych oraz zasady administrowania bazami danych.
Publikacja przeznaczona do praktycznej nauki zawodów technik informatyk w zakresie kwalifikacji E.14 (Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami). Została opracowana z myślą o wykorzystaniu podczas zajęć praktycznych w pracowni informatycznej. Składa się przede wszystkim z ćwiczeń, zadań i kart pracy podnoszących umiejętności i kwalifikacje uczniów w zakresie projektowania i wykonania stron internetowych z wykorzystaniem hipertekstowych języków znaczników, tworzenia kaskadowych arkuszy stylów, korzystania z edytorów WYSIWYG, tworzenia grafiki komputerowej na potrzeby stron internetowych, przygotowywania obiektów multimedialnych, tworzenia i administrowania relacyjnymi bazami danych Access i SQL, tworzenia aplikacji internetowych wykonywanych po stronie klienta i serwera. Stanowi narzędzie pomagające w dobrym przygotowaniu się uczniów do części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Część 2 podręcznika do nauki zawodu technik informatyk, realizującego treści z zakresu kwalifikacji EE.09 (Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych), została opracowana zgodnie z nową podstawą programową z 2017 r. Prezentuje wiedzę oraz uczy umiejętności związanych z tworzeniem, projektowaniem stron internetowych i zarządzaniem nimi. Przedstawiono tu takie zagadnienia, jak: projektowanie stron WWW, tworzenie stron internetowych w języku HTML, kaskadowe arkusze stylów CSS, skrypty po stronie klienta – JavaScript, grafika na stronach internetowych, multimedia na stronach internetowych, edytory spełniające funkcje WYSIWYG, projektowanie stron internetowych, testowanie i optymalizacja stron internetowych, systemy zarządzania treścią CMS). Wiadomości teoretyczne wsparto licznymi przykładami, ćwiczeniami zrzutami ekranowymi i ilustracjami wskazującymi sposoby ich praktycznego zastosowania.