Menu

Kosztołowicz Piotr

Najnowsze, VII wydanie „Zbioru zadań maturalnych. Część 2.” uzupełniono o zadania, które wystąpiły w arkuszach maturalnych CKE w maju i czerwcu 2023 r. Treść tych zadań zaznaczono kolorowym tłem. Najistotniejsza różnica w zawartości tych arkuszy i arkuszy z lat ubiegłych polega na tym, że po raz pierwszy w zadaniach dotyczących doświadczeń pojawiły się barwne fotografie, ilustrujące przebieg lub efekt końcowy reakcji chemicznych. Do wszystkich zadań podano szkice rozwiązań i odpowiedzi.
Książka pomoże uczniom w rzetelnym przygotowaniu się do matury, ułatwi powtórzenie i utrwalenie całego materiału nauczania w zakresie rozszerzonym. Obejmuje wszystkie treści ujęte w obecnej podstawie programowej, obowiązującej w szkołach ponadpodstawowych od roku 2019. Cały materiał podzielono na 34 rozdziały. Każdy rozdział składa się z pogłębionego przypomnienia wiadomości, przykładowych zadań z pełnymi rozwiązaniami, zadań do samodzielnego rozwiązania i zestawu zadań typu maturalnego. Na końcu książki umieszczono odpowiedzi do wszystkich zadań do samodzielnego rozwiązania, rozwiązania i odpowiedzi do zadań typu maturalnego oraz skorowidz.
Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro proponuje nową pozycję przeznaczoną dla uczniów liceów i techników, przygotowujących się do egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym. Egzamin maturalny z chemii obfituje w zadania wykraczające w swojej treści poza podstawę programową. Dotyczy to zadań z nowymi treściami wprowadzającymi, w których autor zadania przytacza często obszerny tekst źródłowy, a następnie formułuje pytania odnoszące się do tego tekstu. „Przed maturą…” zawiera bardziej pogłębione, niż to przewiduje podstawa programowa, wyjaśnienia podstawowych zjawisk i metod stosowanych w chemii, ułatwiające zrozumienie nowych treści w takich zadaniach (czytelnik dowie się m.in. skąd się biorą barwy przedmiotów, czym jest elektron, co to są liczby kwantowe, dlaczego powstają wiązania chemiczne, na czym polega hybrydyzacja orbitali atomowych). Książka jest napisana w formie pytań i odpowiedzi. Nie jest ona systematycznym wykładem chemii. Poruszono w niej tylko te zagadnienia, które były lub mogą być w przyszłości treścią zadań maturalnych.
Zbiór zadań przedmaturalnych obejmuje wszystkie treści nauczania dotyczące chemii nieorganicznej, przedstawione w obecnie obowiązującej podstawie programowej MEN, a w szczególności zawarte w module podręcznika do liceów i techników w zakresie rozszerzonym pt. „Chemia. Pierwiastki i związki nieorganiczne”. Ułatwi uczniom skuteczne i efektywne przygotowanie się do matury z chemii na poziomie rozszerzonym, która będzie przeprowadzona w roku 2015 i w latach następnych. Zawiera zadania typu maturalnego, czyli takie, jakie będą zawarte w arkuszach maturalnych – zarówno pod względem rodzaju, jak i formy. Przy każdym zadaniu podano maksymalną liczbę punktów za jego rozwiązanie, a w końcowej części zbioru przedstawiono prawidłowe odpowiedzi, sposoby rozwiązania trudniejszych zadań i zasady przydzielania punktów. Zadania są zgodne z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zawartymi w „Informatorze o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2014/2015”.