Menu

Longin Pastusiak

Profesor Longin Pastusiak, amerykanista, znawca biografii prezydentów i pierwszych dam Stanów Zjednoczonych, przygotował książkę poświęconą prezydentom sprawującym tę funkcję w XXI wieku. Jest ich czterech: George W. Bush, Barack Obama, Donald Trump i niedawno wybrany Joe Biden. Wszyscy barwni, nietuzinkowi i bardzo różnie oceniani. Czytelnicy poznają ich życiorysy, sukcesy i porażki w polityce, ale także życie prywatne i rodzinne, poglądy i zainteresowania. Tradycyjnie nie zabraknie anegdot, romansów i skandali. Dla prof. Pastusiaka Biały Dom i jego lokatorzy nie mają tajemnic!
Prezydenci Stanów Zjednoczonych. Każdy z nich był osobą szczególną, niepowtarzalną. Miał swe zalety i wady jako człowiek, i jako polityk. Dokonywali wielkich czynów, ale i popełniali błędy. Ich historie zostały opisane w łatwy i przystępny sposób, barwnym językiem. Książka zawiera obok ważnych faktów mniej istotne, niewiele znaczące, lecz nader interesujące zdarzenia, opinie i – szereg anegdot. Wokół prezydentów i prezydentury amerykańska historiografia nagromadziła ogromną liczbę mitów i legend. Jednak ich umieszczenie w tej publikacji oddaje doskonale mentalność Amerykanów i ich podejście do polityki. W najnowszym wydaniu pojawiają się nie wszyscy prezydenci, ale ci, którzy zapisali się najwyraźniej, najciekawiej, ale przede wszystkim wiele uwagi poświęcono najnowszym mieszkańcom Białego Domu – Barakowi Obamie i Donaldowi Trumpowi, o którym plotki i anegdoty zbierane były do ostatniej chwili przed wydaniem!
Donald Trump jest wyjątkową postacią na amerykańskiej scenie politycznej. Bez doświadczenia politycznego, bez obycia międzynarodowego stanął na czele wielkiego mocarstwa. 45. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest z kilku względów precedensowym prezydentem. Przed zgłoszeniem swojej kandydatury na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej na luźne związki z nią. W okresie prawyborów republikańskich nie miał poparcia kierownictwa tej partii i kampanię wyborczą finansował z własnych środków. Zgłaszając swoją kandydaturę na prezydenta nie miał za sobą żadnego doświadczenia politycznego i nie zajmował żadnego stanowiska obieralnego. Miał jednak duże pieniądze. Jest najbogatszym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych. Wartość jego majątku jest wyceniana na ok. 3-4 mld dolarów. On sam wycenia swój majątek na ponad 10 mld dolarów. W marcu 2016 r periodyk „Forbes” umieścił Trumpana 324 miejscu na światowej liście miliarderów z majątkiem wycenionym na 4,5 mld dolarów. Przed objęciem prezydentury miał on interesy w 144 firmach w 25 krajach.
Trzecia część trylogii zawiera biografie prezydentów Stanów Zjednoczonych od Jamesa Earla Cartera do Donalda Trumpa. Ta praca jest zbiorem szkiców biograficznych. Starałem się w miarę możności nadać im jednolitą konstrukcję, choć nie zawsze było to możliwe. Starałem się także nie odrywać biografii prezydentów od epoki, w której żyli, od problemów politycznych, gospodarczych i społecznych, z którymi mieli doczynienia. Od Autora
Książka składa się z czterech, powiązanych ze sobą części dotyczących: podstaw polityki międzynarodowej, gospodarki światowej, współczesnego ładu międzynarodowego oraz pozycji Polski w świecie. Przejrzysty układ całości pozwala łatwo zorientować się w mechanizmach kreujących współczesne stosunki międzynarodowe zarówno polityczne, gospodarcze, społeczne, jak i regionalne, a także lepiej rozumieć międzynarodowe otoczenie naszego kraju i pozycję, jaką zajmuje on we współczesnym świecie. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla studentów zajmujących się szeroko pojętą problematyką stosunków międzynarodowych w zakresie ekonomii, politologii, socjologii i innych nauk społecznych. Jest także adresowana do wszystkich, którzy chcą poznać mechanizmy rządzące współczesnym światem. Jej studiowanie ułatwi selekcję i analizę międzynarodowych wiadomości napływających ze środków masowego przekazu.
Żona prezydenta, Pierwsza Dama Ameryki, jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kobiet w Stanach Zjednoczonych. Mimo to niewiele żon prezydentów znalazło dzięki własnej pracy i osiągnięciom trwałe miejsce w historii USA. Mówi się żartobliwie, ale w znacznym stopniu słusznie, że pozycja żony prezydenta jest najwyższym nieobieralnym, niepłatnym stanowiskiem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale w całym świecie.
Anegdoty o prezydentach Stanów Zjednoczonych w okresie od Trumana do Obamy. Od najdawniejszych czasów politycy posługiwali się żartem i satyrą jako bronią polityczną. Ośmieszanie przeciwnika często zapewnia zwycięstwo. Także prezydenci Stanów Zjednoczonych często uciekali się do humoru w walce o fotel prezydencki, w forsowaniu swych programów politycznych, a potem w bieżącej pracy. Bez wątpienia należeli do nich John Kennedy i Ronald Reagan. Potrafili też śmiać się z samych siebie. I my pośmiejemy się tam, gdzie można, choć wiele informacji zamieszczonych w niniejszej książce skłania także do głębszych historycznych refleksji.
Pierwsi Polacy przybyli do Ameryki Północnej w 1608 r. i osiedlili się w pierwszej białych osadzie kolonistów Jamestown, na terenie obecnego stanu Wirginia. Polacy wnieśli duży wkład w zwycięstwo w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1776-1783). W Rewolucji Amerykańskiej uczestniczyło ponad stu naszych rodaków. Najbardziej znane są dwa nazwiska, Tadeusza Kościuszki, zwanego przez Amerykanów ojcem artylerii amerykańskiej, i Kazimierza Pułaskiego, który stworzył i szkolił kawalerię amerykańską. Tadeusz Kościuszko walczył do końca wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kazimierz Pułaski zginął w bitwie pod Savannah w 1779 r. Amerykanie uhonorowali dokonania naszych bohaterów, nazywając ich imionami miasta, autostrady, mosty, szkoły, budynki i inne obiekty. W tej książce dowiecie się o szczegółach wkładu Kościuszki, Pułaskiego i innych Polaków w amerykańską wojnę o niepodległość.
Anegdoty o prezydentach Stanów Zjednoczonych w okresie od Jerzego Waszyngtona aż do Franklina Delano Roosevelta. Barwne tło historii Stanów Zjednoczonych w XVIII, XIX i pierwszej połowie XX wieku.
W niniejszej książce główną uwagę skupiłem na roli prezydentów w kształtowaniu polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. W amerykańskim systemie politycznym, określanym mianem prezydenckiego lub prezydencjalnego, prezydent jest nie tylko głową państwa, ale szefem władzy wykonawczej oraz naczelnym dowódcą. Z tego tytułu ma przemożny wpływ na politykę zagraniczna swego kraju. Nawiązując do tytułu książki, zwłaszcza do jego pierwszej części: "Kontynuacja i zmiana", celem moim było także pokazanie, co w historii polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych było stałe (przede wszystkim interes narodowy) i co było zmienne (sposoby i instrumenty obrony tych interesów). Ze wstępu Autora
Praca ta jest zbiorem szkiców o polsko-amerykańskich związkach w zaraniu Stanów Zjednoczonych. Polacy byli świadkami narodzin Stanów Zjednoczonych i przyczynili się do uzyskania wolności przez kolonie angielskie w Ameryce. Wielu Polaków zapłaciło za sprawę niepodległości Stanów Zjednoczonych najwyższą cenę – cenę życia. Autor pisze o wczesnym osadnictwie polskim w Ameryce Północnej, począwszy od przyjazdu pierwszych Polaków do Jamestown w stanie Wirginia w 1608 roku, o udziale Polaków w amerykańskiej wojnie o niepodległość, wreszcie o stanowisku Polski i Stanów Zjednoczonych wobec ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w tych krajach w ostatnim ćwierćwieczu XVIII wieku. W końcowej części książki autor przedstawia tajną misję dyplomatyczną Tadeusza Kościuszki oraz relacje Kajetana Węgierskiego oraz Juliana Ursyna Niemcewicza z ich podróży po Stanach Zjednoczonych i spotkań z ówczesnymi osobistościami amerykańskimi.
Niniejsza książka jest biografią Hillary Rodham Clinton, niezwykłej kobiety na amerykańskiej scenie politycznej. Żadna inna kobieta nie pełniła tylu poważnych funkcji społeczno-politycznych w Stanach Zjednoczonych co Hillary Clinton i żadna inna nie sięgnęła tak wysoko w realizacji swych ambicji politycznych. Już w szkole i na uczelni wyróżniała się zaangażowaniem społecznym i politycznym. Była Pierwszą Damą stanu Arkansas, godząc społeczną działalność z zawodową jako prawnik. Jako żona prezydenta Stanów Zjednoczonych nie ograniczała się do organizowania przyjęć w Białym Domu, ale wniosła wkład w udostępnienie służby zdrowia milionom Amerykanów. Uczestniczyła w wielu misjach dyplomatycznych za granicą. Jako senator ze stanu Nowy Jork umiejętnie godziła interesy lokalne z interesami ogólnokrajowymi. Skutecznie wykorzystywała swoją wiedzę i obycie w świecie w roli szefowej dyplomacji amerykańskiej. Odwiedziła wówczas ponad 100 krajów. Była ponadto znakomitym prawnikiem, czego dowodem jest fakt, że znajdowała się na liście 100 najlepszych prawników publikowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników. Nic więc dziwnego, że czuła się kompetentną, by sięgnąć po najwyższy urząd w kraju, po prezydenturę. Uczyniła to dwukrotnie w 2008 i w 2016 roku. W obu przypadkach bez powodzenia.
Pierwsza część trylogii zawiera biografie prezydentów Stanów Zjednoczonych od Jerzego Waszyngtona do Grovera Clevlanda. Ta praca jest zbiorem szkiców biograficznych. Starałem się w miarę możności nadać im jednolitą konstrukcję, choć nie zawsze było to możliwe. Starałem się także nie odrywać biografii prezydentów od epoki, w której żyli i od problemów politycznych, gospodarczych i społecznych, z którymi mieli do czynienia.
Druga część trylogii zawiera biografię prezydentów Stanów Zjednoczonych od Benjamina Harrisona do Geralda Rudolfa Forda. Ta praca jest zbiorem szkiców biograficznych. Starałem się w miarę możności nadać im jednolitą konstrukcję, choć nie zawsze było to możliwe. Starałem się także nie odrywać biografii prezydentów od epoki, w której żyli, od problemów politycznych, gospodarczych i społecznych, z którymi mieli doczynienia. Od Autora