Menu

Maciej Byliniak

Boicie się w nocy potworów? A może one tak samo boją się was? Przewrotne i zabawne antidotum na nocne strachy. Klasyka francuskiej książki obrazkowej. Gdy w nocy budzą się obok siebie chłopiec i mały zielony stworek, obaj krzyczą to samo: „Tato! W moim łóżku jest potwór!”. Chwilę później otwierają się drzwi i staje w nich tata – a czytelnicy przecierają oczy ze zdumienia. Ta książka zaskoczy małych i dużych – nawet tych, którzy świetnie znają się na nocnych strachach. I porządnie ich rozbawi, pokazując, że nie tylko ludzkie dzieci czasem boją się w nocy i potrzebują przytulenia, a potwór wcale nie musi wyglądać tak, jak go sobie najczęściej wyobrażamy. Humor płynący z odwrócenia znanej każdemu dziecku sytuacji łączy się tu z pokrzepiającym przesłaniem: nawet jeśli się boisz, nie jesteś w tym sam. W serii „Polecone z Zagranicy” ukazują się przekłady ilustrowanych książek dla dzieci, którymi wybitni twórcy podbili serca najmłodszych czytelników na całym świecie. Philippe Corentin (właśc. Philippe Le Saux, 1936–2022) – francuski autor książek obrazkowych dla dzieci i ilustrator, artysta samouk. Początkowo zajmował się rysunkiem satyrycznym. W swoich książkach, których ma w dorobku 30, stawiał sobie za cel przede wszystkim rozśmieszanie czytelników. Jego twórczość, nasycona absurdalnym, surrealistycznym humorem, przemawia zarówno do najmłodszych, jak i do ich rodziców. Jego brat bliźniak, Alain Le Saux, również był znanym autorem książek dziecięcych i ilustratorem.
Niezwykły album, w którym zwierzęta z dzieł polskich artystów stają się bohaterami opowiadań i wierszy. Wyżły chodzą na łyżwy. Tygrys, jaguar i ryś korzystają z usług fryzjera. Łosie wyczekują sygnału z dalekiej planety. W tej książce spotkały się zwierzęta przedstawione przez polskich artystów z ostatnich kilku stuleci. Malowane, tkane, rzeźbione i wycinane. Skrzydlate i rogate, swojskie i egzotyczne, dzikie i domowe. Słynne i zupełnie nieznane. Wiekowe i całkiem młode. Kłócą się i dobijają targów, ryczą i śpiewają, zwiedzają śmietniki i przymierzają buty, śnią, tęsknią i marzą. Zapraszają małych i dużych na zaskakujący spacer po świecie przyrody i sztuki. Ponad 200 dzieł sztuki i obiektów rzemiosła artystycznego wraz z napisanymi specjalnie do nich tekstami złożyło się na jedyny w swoim rodzaju zbiór opowieści o zwierzętach. Obrazy i słowa tworzą w nim nierozerwalną całość, która zaskakuje, bawi i wzrusza, a przy tym w niepowtarzalny sposób zapoznaje czytelników z bogactwem i różnorodnością polskiego dziedzictwa artystycznego.
Mistrzowski duet autorów książki „Dołek jest do kopania” znów zaprasza małych i dużych do śmiania się i zamyślania. „Bezsok to słowo, które dobrze znać, kiedy ma się szklankę bez soku”. „Dorosnąć znaczy chodzić do przedszkola”. „Nos jest po to, żeby go wściubiać”. „Gdyby nie dziecko, nie byłoby mamy i taty, tylko zwykli ludzie”. Gdyby nie dzieci, nie byłoby też tej książki. Bo kto inny potrafi patrzeć na świat w tak zaskakujący sposób? „Przyjęcie dla motyli” to uroczy hołd złożony dziecięcemu światu: wesoły zbiór spostrzeżeń i powiedzonek celnie oddających odkrywczą prostotę dziecięcego sposobu mówienia i myślenia. Atutem książki są stylowe ilustracje – Maurice Sendak z właściwą sobie lekkością wyczarował z dziecięcych zdanek pełne życia i dowcipu scenki, które niezawodnie wywołują uśmiech na twarzach dzieci i rodziców.
Mój tata potrafi przeskoczyć księżyc i chodzić po linie. Jest wielki jak dom i miękki jak mój miś. I nie boi się niczego - nawet złego wilka... A mama? Przeczytajcie o niej w książce Moja mama.
Moja mama potrafi śpiewać jak anioł i ryczeć jak lew. Jest piękna jak motyl i wygodna jak fotel. Delikatna jak kotek i wytrzymała jak nosorożec... A tata? Przeczytajcie o nim w książce Mój tata.
Wielki przebój angielskiej literatury dziecięcej – do głośnego, rytmicznego czytania i wspólnej rodzinnej zabawy. Idziemy na niedźwiedzia. Złapiemy wielkiego niedźwiedzia. Jest taki piękny dzień! Nie boimy się. Czwórka dzieci, tata i pies wyruszają na wyprawę w poszukiwaniu niedźwiedzia. Po drodze muszą pokonać wiele przeszkód: wysoką trawę, rzekę, błoto, las, śnieżycę... A gdy już spotkają niedźwiedzia? Przekonają się, że w przeciwnym kierunku da się je pokonać o wiele szybciej! Prosty, rytmiczny tekst pełen wyrazów dźwiękonaśladowczych, duże ilustracje i dowcipna puenta składają się na książkę, która zapewni wspólną zabawę całej rodzinie, od najmłodszego do najstarszego.
Pierwszy tom kultowej serii książek dla dzieci o miastach świata – po raz pierwszy w Polsce! Esencja dawnego Paryża w urzekająco zilustrowanym albumie w stylu retro. Ta książka przeniesie Was do magicznego Paryża lat 60. Zobaczycie tam słynne budowle, kawiarnie i ogrody. Spotkacie artystów, kwiaciarki, konsjerżki, bukinistów i… całe mnóstwo kotów. Wybierzecie się na spacer brzegiem Sekwany, odwiedzicie Luwr i wdrapiecie się na szczyt wieży Eiffla. A wszystko to dzięki czarującym ilustracjom Miroslava Saska, które podbiły świat w latach 60., a dziś triumfalnie powracają jako perełka stylowej grafiki książkowej sprzed lat. Miroslav Šašek (1916–1980) – czeski ilustrator, malarz, autor książek dla dzieci. Z wykształcenia architekt. W 1948 roku, gdy w Czechosłowacji władzę przejęła partia komunistyczna, wyemigrował do Niemiec. Osiedlił się w Monachium, gdzie przez kilka lat pracował w Radiu Wolna Europa. Na wakacjach w Paryżu wpadł na pomysł książki „Oto jest Paryż”. Wydana w 1959 roku, zapoczątkowała 18-tomową serię książek dla dzieci o miastach świata, która przyniosła Saskowi międzynarodową sławę. Dwa kolejne tomy – „Oto jest Londyn” i „Oto jest Nowy Jork” – zdobyły przyznawany przez „New York Times” tytuł Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku (w latach 1959 i 1960).
Ciepła opowieść na dobranoc, która pomoże dzieciom poradzić sobie z nocnymi strachami. Nad stawem zapada noc. Żabia rodzina kładzie się do snu. Ale mały Tymek nie może zasnąć. Boi się, bo słyszy coś dziwnego. Kto robi „szur szur ćwir plum” pod jego łóżkiem? W serii „Polecone z Zagranicy” ukazują się przekłady ilustrowanych książek dla dzieci, którymi wybitni twórcy podbili serca najmłodszych czytelników na całym świecie.
Magia cyrku zaklęta w efektownej książce ilustrowanej klasycznymi pracami mistrzów polskiego plakatu. Panie, panowie, oto przed wami cyrk nie z tej ziemi, cyrk nad cyrkami. Ten występ przyćmi każdą zapowiedź. To się po prostu nie mieści w głowie. Cyrk Trampolina spektakl zaczyna!!! Bez braw ni rusz! Orkiestra, tusz! W tej książce klasyczne plakaty cyrkowe ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie ożywają na nowo. To spektakl cyrkowy z prawdziwego zdarzenia – dwadzieścia osiem niesamowitych numerów z udziałem sztukmistrzów polskiej szkoły plakatu, tresowanych rymów i ekwilibrystycznej typografii. Gratka dla małych i dużych miłośników cyrku, dobrej zabawy i pierwszorzędnej grafiki. Książka powstała we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Grażka Lange – grafik; zajmuje się projektowaniem książek i ilustracją książkową. Wykłada na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi Pracownię Typografii. Laureatka wielu nagród w dziedzinie grafiki książkowej (IBBY Lipsk, IBBY Warszawa, nagrody i wyróżnienia w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku). Maciej Byliniak (1981 r.) – redaktor, tłumacz. Od 2007 r. redaguje większość publikacji Wydawnictwa Dwie Siostry. „Cyrk” jest jego pierwszą książką.