Menu

Mateusz Baczyński

Mateusz Baczyński z zawodu jest dziennikarzem śledczym Onetu. Wcześniej współpracował z radiem jako reporter. Miał okazję współpracować także z Radiem Eska czy Plus. Za swoją działalność publicystyczną i reporterską został on wyróżniony nagrodami Grand Prix - cykl artykułów o aferze taśmowej. Mateusz Baczyński wyróżnia się umiejętnością tworzenia reportaży skupiających na sobie uwagę odbiorców.

Mateusz Baczyński – wybitny dziennikarz śledczy i kryminalny

Mateusz Baczyński jako ceniony reporter, wielokrotnie był nominowany do nagrody dziennikarzy Małopolski i nagrody imienia Zygmunta Mockiewicza za swój dorobek zawodowy. Po kilku latach pracy jako dziennikarz śledczy, posiadał on odpowiednią wiedzę i kompetencje do współtworzenia programu kryminalnego „Gry uliczne”. Jako jeden z nielicznych w Polsce podjął się próby stworzenia książek traktujących o elitarnych oddziałach policyjnych i pracy funkcjonariuszy śledczych, działających pod przykrywką. To autor książek „Antyterroryści. Elitarne siły specjalne w akcji” i „Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca”.
SPEKTAKULARNE SLEDZTWO CZY KŁAMSTWO, W KTÓRE UWIERZYŁA CAŁA POLSKA? W sierpniu 1998 roku w bestialski sposób zamordowano 17-letnią Iwonę Cygan z małopolskiego Szczucina. Ciało brutalnie pobitej i uduszonej drutem nastolatki znaleziono w odludnym miejscu nad Wisłą. Dopiero 20 lat po tych wydarzeniach policyjne Archiwum X ogłosiło, że sprawców zabójstwa udało się zatrzymać. Przez ten czas miała panować wokół tej zbrodni zmowa milczenia, a wszyscy, którzy chcieli ją przerwać, ginęli w tajemniczych okolicznościach. Czy taka jest jednak prawda? Mateusz Baczyński jako pierwszy dziennikarz dotarł do pełnych akt tej sprawy. Z jego śledztwa wyłania się wstrząsający obraz pracy organów ścigania, które całkowicie ignorowały dowody podważające ich teorie, manipulowały opinią publiczną i w konsekwencji nakręcały spiralę nienawiści wobec podejrzanych. W tej sprawie powstało już wiele materiałów prasowych i telewizyjnych, które powielały te same informacje. Co, jeśli nie były one prawdziwe? Czy Archiwum X faktycznie zatrzymało zabójców Iwony Cygan? Co tak naprawdę wydarzyło się w tamtą sierpniową, burzową noc?
Nawet po skończonej grze dalej ryzykujesz życiem Wcielał się w rolę płatnych zabójców, handlarzy narkotyków i gangsterów. Przenikał do najgroźniejszych mafii w Polsce. Każdego dnia ryzykował życie i przebywał wśród niebezpiecznych bandytów, psychopatów i zwyrodnialców. Mieszkał z nimi, pił, przyjaźnił się, robił interesy, a na końcu posyłał ich za kratki. „Zwierzak", najsłynniejszy polski policjant pracujący pod przykryciem, po raz pierwszy tak szczerze opowiada o kulisach swojej pracy i cenie, jaką musiał za nią zapłacić. „Ile warte jest ludzkie życie? 1 zł 30 gr. W promocji 85 groszy. Tyle mniej więcej kosztuje nabój. Reszta to propaganda, która głosi, że życie jest czymś niezwykle cennym. Tak nie jest. Życie ludzkie kosztuje tyle, ile kosztuje nabój. Reszta to usługa" - mówi autorom „Zwierzak". Ta książka to spowiedź człowieka, który przez wiele lat żył z podwójną tożsamością i widział rzeczy, o których inni baliby się nawet pomyśleć.