Menu

Sarah Crossan

Sarah Crossan urodziła się 4 stycznia 1981 roku. Jest irlandzką pisarką. Crossan ukończyła studia na Uniwersytecie Warwick w 1999 roku. Uzyskała dyplom z filozofii i literatury, następnie tytuł magistra kreatywnego pisania. Była nauczycielka języka angielskiego na Uniwersytecie Cambridge, otrzymała stypendium Edwarda Albee w 2010 roku

Sarah Crossan- debiut literacki

Pierwsza książka Sarah Crossan wydana została w 2012 roku pod tytułem „Weight of Water”. W 2015 roku ukazała się napisana wierszem „Kasieńka”, wydana przez wydawnictwo Dwie Siostry. W tym samym roku autorka opublikowała „My dwie, my trzy, my cztery”. Kolejnym ważnym dziełem była książka „Tippi i ja”.

Sarah Crossan – nagrody za literaturę

Pisarka została dwukrotnie nominowana do nagrody Carneigie Medal w 2013 i 2015 roku. Sarah Crossan otrzymała nagrodę Bookselleer oraz wyróżnienie Irlandzka Książka Roku. W 2017 autorka odebrała nagrodę dla pisarzy dziecięcych Red House.
Siedemnastoletni Joe nie widział swojego brata od dziesięciu lat. Ed jest w więzieniu w Teksasie. Został skazany na śmierć. A teraz wyznaczono datę egzekucji i Joe ma w głowie tylko jedno: spędzić te ostatnie tygodnie z bratem. Pomóc mu je przetrwać, bez względu na to, co myśli cały świat... i bez względu na to, czy Ed popełnił zbrodnię, której nigdy mu nie udowodniono. A czy popełnił? I czy w ostatecznym rachunku ma to jakiekolwiek znaczenie? Ta wstrząsająca, napisana białym wierszem powieść stawia fundamentalne pytania: Jaką wartość ma życie? Co można wybaczyć? I jak się pożegnać? Książka wyróżniona nagrodą jury młodzieżowego Deutscher Jugendliteraturpreis 2020.
Nowe wydanie bestsellerowej powieści Sary Crossan! Poruszająca opowieść o tęsknocie i stracie, o miłości i przebaczeniu – i o tym, jak poezja może nas zmienić. Apple ma 13 lat. Mieszka z babcią w niewielkim angielskim mieście. 11 lat wcześniej jej mama odeszła bez słowa i od tamtej pory nie dawała znaku życia. Apple kocha babcię, ale czasem ma dość jej ciągłego strofowania, gadania o śmierci i obciachu przy codziennym odbieraniu ze szkoły. I tak bardzo tęskni za mamą… Pewnego dnia mama niespodziewanie wraca. Apple jest taka szczęśliwa. Z nią może porozmawiać o wszystkim, urwać się ze szkoły, pójść na zakupy, wyskoczyć do restauracji… Ale wkrótce okazuje się, że babcia miała rację, mówiąc „Apple, uważaj, czego sobie życzysz”. Przejmująca książka o dorastaniu do miłości i odpowiedzialności – i o tym, że poezja może mówić prawdę. „Sunday Times Book of the Week” Piękna opowieść o sile miłości i wybaczenia. Śmieszy i wyciska łzy. „The Bookbag” Czy potrafilibyście na nowo pokochać matkę, która was opuściła i przez 11 lat się nie odzywała? „My dwie, my trzy, my cztery” to powieść inna niż większość książek dla młodzieży. Nie ma w niej seksu ani przemocy, wątek miłosny pojawia się dopiero pod koniec – a jednak wzrusza i trzyma w napięciu. „The Guardian”
Co znaczą siostrzeństwo, przyjaźń i miłość, gdy żyje się z siostrą w jednym ciele? Poruszająca wierszowana opowieść o tożsamości i odmienności. Tippi to ta z lewej. Siostra, bliźniaczka. Po prawej jest Grace. Mają szesnaście lat. To cud. Cud, że wciąż żyją. Gdziekolwiek się pojawią, ludzie gapią się na nie z rozdziawionymi ustami. „Czułabym się jak w pułapce” – mówią. „Jak robicie siku?” – pytają. „Strasznie im współczuję. Bycie bliźniakiem syjamskim to musi być najgorsza rzecz na świecie” – szepczą za ich plecami. Choć Grace potrafiłaby sobie wyobrazić milion gorszych rzeczy. A potem jedna z tych gorszych rzeczy się zdarza. „Tippi i ja” zdobyła najważniejsze brytyjskie nagrody dla książek młodzieżowych: YA Book Prize, Carnegie Medal, CBI Book of the Year Award i Clippa Poetry Award. Złamała mi serce i jednocześnie je uleczyła. Piękna, poruszająca opowieść o nierozerwalnej więzi i głębokiej miłości. Cecelia Ahern, autorka „PS Kocham cię” Wstrząsająco odważna i czuła książka o tak potężnym ładunku emocjonalnym, że nie da się na koniec nie popłakać. „Daily Mail” Polecamy też inne książki Sary Crossan: Kasieńka; My dwie, my trzy, my cztery
Oryginalna powieść dla młodzieży przekraczająca granice gatunkowe: 127 zwięzłych, szczerych i przenikliwych wierszy układa się w poruszającą opowieść o życiu nastolatki na emigracji w Anglii. Mama pokazała mi liścik od Taty, Tego dnia, gdy zniknął. Olu, wyjechałem do Anglii. To wszystko, co napisał. A potem przyszedł czek od Taty, W kopercie Z wyraźnym stemplem. I Mama wiedziała, co robić. 12-letnia Kasieńka wyjeżdża z matką do Anglii w poszukiwaniu ojca, który odszedł bez pożegnania dwa lata wcześniej. Od tej pory jej życie rozpięte jest między ciasnym, obskurnym mieszkaniem w Coventry, angielską szkołą, w której boleśnie odczuwa swą inność, oraz ulicami miasta, po których matka prowadzi ją co wieczór w desperackich próbach odnalezienia człowieka, który wcale nie chce być odnaleziony. Ucieczką od problemów staje się dla Kasieńki pływanie i rodząca się pierwsza miłość.
Poruszająca i pełna czułości wierszowana opowieść o nastoletniej uciekinierce, osamotnieniu i narodzinach zaskakującej przyjaźni. Nowa książka autorki bestsellerowych poetyckich powieści dla młodzieży. "Jestem dziewczyną, która usiłuje zapomnieć. Marla jest kobietą, która usiłuje pamiętać." Zdesperowana Allison ucieka od przemocowego ojca, wiecznego strachu i udawania, że jest niewidzialna. Szukając schronienia w obcym mieście, trafia do zaniedbanego starego domu i poznaje jego samotną mieszkankę: dziwną starszą panią o imieniu Marla, której teraźniejszość miesza się z przeszłością. Marla bierze dziewczynę za swoją dawną przyjaciółkę Toffi. Allison wchodzi w tę rolę i nawiązuje najdziwniejszą w swoim życiu przyjaźń z irytującą, dowcipną i rozbrajająco bezbronną starą kobietą. I po raz pierwszy zaczyna zadawać sobie pytania: Co naprawdę czuję? Czego chcę? I kim właściwie jestem? Wielokrotnie nagradzana irlandzka autorka w swoich powściągliwych białych wierszach z ogromną subtelnością i przenikliwością podejmuje bolesny temat toksycznej rodziny, emocjonalnych ran oraz pragnienia miłości i akceptacji.
Olśniewająca opowieść o miłości, samotności i najmroczniejszych sekretach Ana Kelly codziennie obserwuje rodzinne dramaty powodowane przez zdrady, kłamstwa i zazdrość. Nigdy nie sądziła, że we własnym życiu odtworzy scenariusz, który tak dobrze znała z opowieści innych. Gdy do biura dzwoni Rebecca Taylor i obojętnym tonem oznajmia, że jej mąż zginął w wypadku, Ana po raz pierwszy nie jest w stanie stawić czoła losowi. Była sekretem Connora, a on jej prawdziwą miłością. Po śmierci ukochanego, napędzana żałobą, obsesją i poczuciem winy, Ana zbliża się do wdowy, aby pojąć, dlaczego Connor nigdy nie odważył się od niej odejść. Wbrew oczekiwaniom Rebecca okazuje się jedyną osobą, która rozumie ból Any po stracie Connora. Kobieta dopiero wtedy uświadamia sobie, jak bardzo zmienił ją związek pełen zazdrości i niespełnionych obietnic. W pełni uświadamia sobie, że latami żyła w emocjonalnym trójkącie. Szczera do bólu i oryginalna powieść o emocjach, które zapierają dech w piersiach, i uwikłaniu, którego nie przerywa nawet śmierć. Sarah Crossan – irlandzka pisarka, do tej pory tworzyła dla młodszego odbiorcy. Obsesja…, jej powieściowy debiut, została nominowana do Irish Post Award i doceniona przez czytelników i krytyków. Nowa, pociągająca interpretacja ponadczasowej historii. Kirkus Reviews Odważny, nowatorski i niezwykle wciągający debiut, który opowiada o przerwanym romansie i samotności kobiety żyjącej w samym środku sekretu. The Observer UK Jeśli uwielbiasz Sally Rooney lub Ottessę Moshfegh, pochłoniesz tę niecodzienną historię! HelloGiggles Pochłaniające studium obsesji, ryzyka i straty. The Millions Odzierająca ze złudzeń opowieść o współczesnym małżeństwie. The Independent UK Przepięknie napisana, olśniewającą i oszczędną poetycką prozą, hipnotyzująca opowieść, która z pewnością oczaruje czytelników. Publishers Weekly Sarah Crossan to prawdziwie utalentowana pisarka. Jej powieść jest fascynująca, wspaniale napisana i wyjątkowo oryginalna. Primer
Nowe wydanie przejmującej powieści o życiu polskiej nastolatki na emigracji w Anglii. Książka urzekająca szczerością, przenikliwością i poetycką formą przełamującą granice gatunkowe. Mama pokazała mi liścik od Taty, Tego dnia, gdy zniknął. Olu, wyjechałem do Anglii. To wszystko, co napisał. A potem przyszedł czek od Taty, W kopercie Z wyraźnym stemplem. I Mama wiedziała, co robić. 12-letnia Kasieńka wyjeżdża z matką do Anglii w poszukiwaniu ojca, który odszedł bez pożegnania dwa lata wcześniej. Od tej pory jej życie rozpięte jest między ciasnym, obskurnym mieszkaniem w Coventry, angielską szkołą, w której boleśnie odczuwa swą inność, oraz ulicami miasta, po których matka prowadzi ją co wieczór w desperackich próbach odnalezienia człowieka, który wcale nie chce być odnaleziony. Ucieczką od problemów staje się dla Kasieńki pływanie i rodząca się pierwsza miłość.
Nowe wydanie bestsellerowej powieści Sary Crossan! Poruszająca opowieść o tęsknocie i stracie, o miłości i przebaczeniu – i o tym, jak poezja może nas zmienić. Apple ma 13 lat. Mieszka z babcią w niewielkim angielskim mieście. 11 lat wcześniej jej mama odeszła bez słowa i od tamtej pory nie dawała znaku życia. Apple kocha babcię, ale czasem ma dość jej ciągłego strofowania, gadania o śmierci i obciachu przy codziennym odbieraniu ze szkoły. I tak bardzo tęskni za mamą… Pewnego dnia mama niespodziewanie wraca. Apple jest taka szczęśliwa. Z nią może porozmawiać o wszystkim, urwać się ze szkoły, pójść na zakupy, wyskoczyć do restauracji… Ale wkrótce okazuje się, że babcia miała rację, mówiąc „Apple, uważaj, czego sobie życzysz”. Przejmująca książka o dorastaniu do miłości i odpowiedzialności – i o tym, że poezja może mówić prawdę. „Sunday Times Book of the Week” Piękna opowieść o sile miłości i wybaczenia. Śmieszy i wyciska łzy. „The Bookbag” Czy potrafilibyście na nowo pokochać matkę, która was opuściła i przez 11 lat się nie odzywała? „My dwie, my trzy, my cztery” to powieść inna niż większość książek dla młodzieży. Nie ma w niej seksu ani przemocy, wątek miłosny pojawia się dopiero pod koniec – a jednak wzrusza i trzyma w napięciu. „The Guardian”
Co znaczą siostrzeństwo, przyjaźń i miłość, gdy żyje się z siostrą w jednym ciele? Poruszająca wierszowana opowieść o tożsamości i odmienności. Tippi to ta z lewej. Siostra, bliźniaczka. Po prawej jest Grace. Mają szesnaście lat. To cud. Cud, że wciąż żyją. Gdziekolwiek się pojawią, ludzie gapią się na nie z rozdziawionymi ustami. „Czułabym się jak w pułapce” – mówią. „Jak robicie siku?” – pytają. „Strasznie im współczuję. Bycie bliźniakiem syjamskim to musi być najgorsza rzecz na świecie” – szepczą za ich plecami. Choć Grace potrafiłaby sobie wyobrazić milion gorszych rzeczy. A potem jedna z tych gorszych rzeczy się zdarza. „Tippi i ja” zdobyła najważniejsze brytyjskie nagrody dla książek młodzieżowych: YA Book Prize, Carnegie Medal, CBI Book of the Year Award i Clippa Poetry Award. Złamała mi serce i jednocześnie je uleczyła. Piękna, poruszająca opowieść o nierozerwalnej więzi i głębokiej miłości. Cecelia Ahern, autorka „PS Kocham cię” Wstrząsająco odważna i czuła książka o tak potężnym ładunku emocjonalnym, że nie da się na koniec nie popłakać. „Daily Mail” Polecamy też inne książki Sary Crossan: Kasieńka; My dwie, my trzy, my cztery
Poruszająca opowieść o tęsknocie i stracie, o miłości i przebaczeniu – i o tym, jak poezja może nas zmienić. Apple ma 13 lat. Mieszka z babcią w niewielkim angielskim mieście. 11 lat wcześniej jej mama odeszła bez słowa i od tamtej pory nie dawała znaku życia. Apple kocha babcię, ale czasem ma dość jej ciągłego strofowania, gadania o śmierci i obciachu przy codziennym odbieraniu ze szkoły. I tak bardzo tęskni za mamą… Pewnego dnia mama niespodziewanie wraca. Apple jest taka szczęśliwa. Z nią może porozmawiać o wszystkim, urwać się ze szkoły, pójść na zakupy, wyskoczyć do restauracji… Ale wkrótce okazuje się, że babcia miała rację, mówiąc „Apple, uważaj, czego sobie życzysz”. Przejmująca książka o dorastaniu do miłości i odpowiedzialności – i o tym, że poezja może mówić prawdę. „Sunday Times Book of the Week” Piękna opowieść o sile miłości i wybaczenia. Śmieszy i wyciska łzy. „The Bookbag” Czy potrafilibyście na nowo pokochać matkę, która was opuściła i przez 11 lat się nie odzywała? „My dwie, my trzy, my cztery” to powieść inna niż większość książek dla młodzieży. Nie ma w niej seksu ani przemocy, wątek miłosny pojawia się dopiero pod koniec – a jednak wzrusza i trzyma w napięciu. „The Guardian”
Oryginalna powieść dla młodzieży przekraczająca granice gatunkowe: 127 zwięzłych, szczerych i przenikliwych wierszy układa się w poruszającą opowieść o życiu nastolatki na emigracji w Anglii. Mama pokazała mi liścik od Taty, Tego dnia, gdy zniknął. Olu, wyjechałem do Anglii. To wszystko, co napisał. A potem przyszedł czek od Taty, W kopercie Z wyraźnym stemplem. I Mama wiedziała, co robić. 12-letnia Kasieńka wyjeżdża z matką do Anglii w poszukiwaniu ojca, który odszedł bez pożegnania dwa lata wcześniej. Od tej pory jej życie rozpięte jest między ciasnym, obskurnym mieszkaniem w Coventry, angielską szkołą, w której boleśnie odczuwa swą inność, oraz ulicami miasta, po których matka prowadzi ją co wieczór w desperackich próbach odnalezienia człowieka, który wcale nie chce być odnaleziony. Ucieczką od problemów staje się dla Kasieńki pływanie i rodząca się pierwsza miłość.