Menu

Dylewski Marek

Informacja jest podstawą racjonalnego działania, wypracowywania pozytywnych rezultatów finansowych oraz skutecznej gry rynkowej. W zmieniającej się rzeczywistości cenną metodą zarządzania - zwłaszcza finansami - jest budżetowanie. Celem, jaki przyświecał zespołowi autorskiemu, było stworzenie kompendium wiedzy na temat budżetowania i jego wykorzystania w zarządzaniu finansami, a ponadto wykroczenie poza do tej pory przyjmowane ramy i pokazanie nowych trendów oraz możliwości zastosowania budżetowania w praktyce, zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorstw. W książce przedstawiono problemy i dylematy finansowe, rachunkowe i zarządcze. Przeprowadzono również dyskusje teoretyczne, a także zamieszczono rozwiązania praktyczne oraz przykłady doświadczeń zagranicznych, które z powodzeniem mogą być adaptowane na grunt polskiej praktyki finansowej i księgowej. W książce szczegółowo omawiane są: - system budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie a funkcje zarządcze w przedsiębiorstwie, - procedura i metody budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie przychodów i wpływów, - budżetowanie kosztów i wydatków, - procedury budżetowania w mikro- i małych przedsiębiorstwach, - wpływ budżetowania na proces zarządzania finansami.
Informacja jest podstawą racjonalnego działania, wypracowywania pozytywnych rezultatów finansowych oraz skutecznej gry rynkowej. W zmieniającej się rzeczywistości cenną metodą zarządzania i to zwłaszcza finansami jest budżetowanie. Celem, jaki przyświecał zespołowi autorskiemu, było stworzenie kompendium wiedzy na temat budżetowania i jego wykorzystania w zarządzaniu finansami. Ponadto, wykroczenie poza do tej pory przyjmowane ramy i pokazanie nowych trendów oraz możliwości zastosowania budżetowania w praktyce zwłaszcza mikro i małych przedsiębiorstw. Nie są tu obce problemy i dylematy finansowe, rachunkowe i zarządcze, prowadzone są dyskusje teoretyczne, ale również przedstawione są rozwiązania praktyczne oraz przykłady doświadczeń zagranicznych, które z powodzeniem mogą być adaptowane na grunt polskiej praktyki finansowej i księgowej. W książce szczegółowo omawiane są: – system budżetowania w przedsiębiorstwie, – budżetowanie a funkcje zarządcze w przedsiębiorstwie, – procedura i metody budżetowania w przedsiębiorstwie, – budżetowanie przychodów i wpływów, – budżetownie kosztów i wydatków, – procedury budżetowania w mikro- i małych przedsiębiorstwach, – wpływ budżetowana na proces zarządzania finansami.
Polskie Stowarzyszenie Finansów i Bankowości realizuje swoje cele statutowe przede wszystkim poprzez inspirowanie i prowadzenie działalności naukowo-badawczej, organizuje również forum wymiany poglądów i doświadczeń. Istotną rolę w realizacji tych celów odgrywa działalność publikacyjna. Przesłankami opracowania piątej z cyklu Studia Finansów i Bankowości monografii Ryzyko w finansach i bankowości stały się ranga i aktualność omawianych zagadnień, a przede wszystkim ich wpływ na funkcjonowanie gospodarki w warunkach spowolnienia wywołanego kryzysem na rynkach finansowych. W dyskusji o kryzysie, jego skutkach oraz instrumentach przeciwdziałania poruszono wiele ważnych tematów i problemów. Przedstawione wyniki studiów i analiz obejmują szeroki obszar zagadnień praktycznych i teoretycznych. Są one również inspiracją do szerszej dyskusji, podejmowania dalszych analiz, działań i poszukiwań. Te wyzwania są ponadczasowe, gdyż znajdując się w kryzysie, tak naprawdę nie mamy wiedzy, kiedy on się skończy, ale wiemy, że trzeba działać, dostosowywać się do zmian w otoczeniu i niwelować skutki niepewności. Autorzy publikacji – zarówno doświadczeni, jak i młodzi pracownicy nauki – reprezentują środowisko finansowe polskich uczelni wyższych. Część autorów jest praktykami gospodarczymi reprezentującymi zarówno instytucje finansowe, podmioty sektora publicznego, jak i środowisko przedsiębiorców.
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat budżetowania i jego wykorzystania w zarządzaniu finan¬sami. Istotnym elementem wyróżniającym jest wykroczenie poza do tej pory przyjmowane ramy i pokazanie nowych trendów oraz możliwości zastosowania budżetowania w prakty¬ce, zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorstw. Autorzy omawiają problemy i dylematy finansowe, rachunkowe i zarządcze, przeprowadzają dyskusje teoretyczne, nie unikając jednak zamieszczenia praktycznych rozwiązań, a także przykładów doświadczeń zagranicznych, które z powodze¬niem mogą być adaptowane na grunt polskiej praktyki finansowej i księgowej. W książce szczegółowo omówione są: - system budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie a funkcje zarządcze w przedsiębiorstwie, - procedura i metody budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie przychodów i wpływów, - budżetowanie kosztów i wydatków, - procedury budżetowania w mikro- i małych przedsiębiorstwach, - wpływ budżetowania na proces zarządzania finansami.