Menu

Więcek Wojciech

Przyszłość synchronizacji to poszukiwanie i zastosowanie takich rozwiązań, które pozwolą na przyspieszenie procesu jej przeprowadzenia zachowując przy tym właściwy poziom precyzji i szczegółowości. Receptą na uzyskanie takiego stanu jest wdrożenie usprawnień organizacyjnych, między innymi poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, zwłaszcza środków teleinformatycznych. Nie należy jednak zapominać, że skuteczność synchronizacji nadal pozostaje funkcją przygotowania teoretycznego oficerów sztabu i wyszkolenia wojsk realizujących ustalenia i wytyczne w ramach wspólnego wykonywania zadań. Zaprezentowane w niniejszej publikacji treści mają na celu przybliżenie istoty synchronizacji działań w aspekcie jej praktycznego przygotowania i prowadzenia. Nie mniej jednak, dla pełnego zrozumienia tematyki zawartej w poszczególnych rozdziałach, opracowanie zawiera również elementy teorii w postaci definicji, objaśnień i komentarzy.
Batalion jest współcześnie postrzegany jako podstawowa jednostka kalkulacyjna, moduł bojowy predysponowany do prowadzenia samodzielnych działań. Wraz ze wzrostem możliwości bojowych batalionu oraz jego ewolucji strukturalnej, zmianie ulegają także wymagania w zakresie dowodzenia i podejmowania decyzji w walce. W podręczniku zawarto zbiór sytuacji taktycznych poziomu batalionu do samodzielnego rozwiązywania. Celem publikacji jest rozwijanie wyobraźni taktycznej przyszłych decydentów poziomu taktycznego oraz doskonalenie umiejętności taktycznych na bazie przygotowanych przez zespół autorski scenariuszy.
Podjęcie wysiłku ukierunkowanego na wskazanie naukowo uzasadnionych uwarunkowań funkcjonowania i zwalczania sił destabilizacyjnych w operacjach reagowania kryzysowego, wkomponowuje się obszar badań nauk o bezpieczeństwie i obronności, w ramach których opublikowano w ostatnich latach szereg wartościowych polsko i anglojęzycznych opracowań naukowych i pozanaukowych. Ukazało się także wiele relacji dowódców czy doniesień prasowych, które pomimo rozbieżności natury semantycznej, odnoszą się w dużej mierze do problematyki działania i zwalczania takich ugrupowań. Przedstawione w niniejszej publikacji wyniki badań nie pretendują zatem do jednoznacznego zamknięcia dyskusji nad zagadnieniami funkcjonowania i zwalczania sił destabilizacyjnych, stanowią one raczej głos w naukowej dyskusji na ten temat. W poszczególnych rozdziałach wskazano szereg autorskich przemyśleń i propozycji, licząc na to, że zainspirują one Czytelnika do ich krytycznej oceny oraz zachęcą do merytorycznej polemiki na łamach specjalistycznych periodyków naukowych. Autor żywi przy tym nadzieje, że niniejszy materiał będzie stanowił podstawę do prowadzenia dalszych, szczegółowych badań nad zagadnieniami sił destabilizacyjnych, stanowiącymi nie tylko aktualny, ale przede wszystkim perspektywiczny obszar poznania nauk o bezpieczeństwie i obronności.