Menu

Wojciechowski Jerzy S.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Wojsko Polskie oraz armia Ukraińskiej Republiki Ludowej rozpoczęły 25 kwietnia ofensywę zwaną wyprawą kijowską (rzadziej operacją ukraińską). Wojskami od Mozyrza do Olewska dowodził płk Józef Rybak (tzw. Grupa Operacyjna płk. Rybaka), od Olewska do Połonnego dowodził gen. Edwrad Rydz-Śmigły, od Połonnego do Płoskirowa gen. Antoni Listowski (2 Armia), a od Płoskirowa do granicy z Rumunią gen. Wacław Iwaszkiewicz-Rudoszański (6 Armia). Od 4 maja Armia Czerwona zaczęła wycofywać się z Kijowa i do miasta rozpoczęły wkraczać oddziały Wojsko Polskie. Doszło do walk na moście przez Dniepr, lecz po krótkiej wymianie ognia 6 pułk piechoty Legionów 1 DPLeg. oraz 59 i 60 pułki piechoty wielkopolskiej (z 15 Dywizji Piechoty) przeszły przez rzekę i zajęły lewobrzeżny przyczółek sięgający 15 km w głąb terytorium wroga (do miejscowości Browary). Cała prawobrzeżna Ukraina została zajęta kosztem 150 zabitych i 300 rannych. Niniejsze opracowanie J.S. Wojciechowskiego poświęcone jest obronie przyczłóka na lewym brzegu Dniepru na przedpolach Kijowa. Zacięte walki trwały tam od 9 maja do 12 czerwca 1920 r. Przyczołek został obroniony. Wojsko Polskie (Grupa Operacyjna płk. S. Rybaka) opuściło go z chwilą ogólnego odwrotu armii polskiej cofającej się przed przeważającymi silami bolszewickimi, które rozpoczęły ofensywę na zachód 26 maja 1920 roku. Tekst uzupełnia 17 zdjęć oraz 8 map i szkiców.
Książka jest monografią 10.Pułku Ułanów Litewskich, która przedstawia historię tej jednostki związanej dziejami Kresów Wschodnich. Autor przedstawił proces formowania pułku, jego udział o granice wschodnie II Rzeczypospolitej, służbę garnizonową i walki w wojnie 1939 r. Jerzy Stanisław Wojciechowski, historyk wojskowości, publicysta, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy w Lublinie oraz miłośnik historii Kresów Wschodnich. Autor m.in. publikacji: „1.Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego”, „12.Pułk Ułanów Podolskich”, „19.Pułk Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego”, „40.Pułk Piechoty „Dzieci Lwowskich”.
W dziejach Wojska Polskiego Pułk Ułanów o numerze 19 pojawia się w czasie wojny francusko - rosyjskiej w 1812 r. Po wkroczeniu Wielkiej Armii na Litwę, 1 lipca 1812 r. cesarz Francji Napoleon I rozkazem dziennym powołał Komisję Rządu Tymczasowego Wielkiego Księstwa Litewskiego, jako najwyższą władzę cywilną nad departamentami utworzonymi z dawnych guberni: wileńskiej, mińskiej, grodzieńskiej i białostockiej. Jednym z najistotniejszych zadań Komisji było zorganizowanie wojska. Fragment książki.
Historia 19. Pułku Piechoty, który, wyruszył w 1918 r. z odsieczą dla Lwowa. Po zakończeniu Wojny Bolszewickiej znalazł w tym mieście stały garnizon. W 1939 r. walczył na północy Polski, a następnie w okolicach Płocka. W walkach poniósł znaczne straty. Tekst uzupełniają zdjęcia archiwalne.
Kolejna monografia pułku z uwzględnieniem jego szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. Zeszyt nr 159.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach II Rzeczypospolitej była śmierć najważniejszego z twórców niepodległej Polski, pierwszego marszałka Polski (1920) Józefa Piłsudskiego oraz uroczystości żałobne w Warszawie, Krakowie i Wilnie. Tym wydarzeniom poświęcone jest opracowanie znanego historyka wojskowości, specjalizującego się w dziejach militarnych II RP, Jerzego S. Wojciechowskiego. W oparciu o bogatą bazę źródłową, dokumenty proweniencji wojskowej i prasę codzienną, opisał on uroczystości żałobne w Warszawie i w Krakowie w maju 1935 r., następnie konkurs na projekt i budowę Mauzoleum Matki i Serca Marszałka w Wilnie oraz uroczystości pogrzebowe na cmentarzu na Rossie w maju 1936 r. W następnych latach władze państwowe włożyły wiele wysiłku w tworzenie kultu Marszałka, ale wybuch wojny we wrześniu 1939 r. spowodował, że te działania były tylko częściowo udane. Uroczystości żałobne po śmierci marszałka J. Piłsudskiego były zapewne największymi w dziejach Polski.
Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej. Zeszyt 160.
Monografia 22 pułku ułanów podkarpackich z uwzględnieniem szlaku bojowego w okresie kampanii wrześniowej. Zeszyt nr 221 Autor omówił historię pułku od jego kreacji w lutym 1920 r. aż do działań podejmowanych w trakcie kampanii wrześniowej, m in. w okolicach Łodzi.