Menu

Zabłocki Michał J.

Bóg z innej parafii. Wiersze z lat 1979-2022 Michał Zabłocki Wybór wierszy Michała Zabłockiego „Bóg z innej parafii” obejmuje utwory z lat 1979 - 2022. Zabłocki to nie tylko poeta, ale także autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser i producent spektakli oraz widowisk muzycznych. Współpracował z „Piwnicą pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską i Jackiem Wójcickim. Jego teksty śpiewa Czesław Mozil, Kuba Badach, Sławek Uniatowski, zespoły Dżem, Co-opera i wielu innych artystów. Autor nagrodzonej piosenki „Cichosza” w wykonaniu Grzegorza Turnaua i „Zaklinanie czarowanie” Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu Anny Szałapak. „Bóg z innej parafii" prezentuje całą paletę literackich talentów autora. Przynosi wiersze niezwykle refleksyjne, obejmujące głębię egzystencjalnych przeżyć, po wiersze buntownicze, a także liryki - piosenki. Dużo w tej twórczości błyskotliwego humoru, słownych gier i prawdziwej umiejętności wzruszania czytelnika.
Te wiersze są krótkie, ale się nie rymują. Łatwo je przeczytać, lecz nie tak łatwo zrozumieć. Przygotujcie kredki, flamastry albo nawet farby. I wyostrzcie uwagę! Te wiersze są czarno-białe, więc trzeba je pokolorować!
Drugi tom Wierszy do kolorowania duetu autorskiego Michał Zabłocki (wiersze) – Agata Dębicka (ilustracje). Po pierwszym tomie, nominowanym do Nagrody IBBY za najlepszą książkę dla dzieci w roku 2019, pojawia się tom drugi, a autorzy zapowiadają całą serię poetyckich kolorowanek. Przedsięwzięcie rośnie na naszych oczach wraz z czytelnikami, dla których jest przeznaczone. Pierwszy tom powstał dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat, a drugi dla sześcio-, siedmio- i ośmiolatków. I chociaż tom pierwszy zostanie z nami na dłużej, powracając w coraz bardziej pogłębionych przypomnieniach i reinterpretacjach, to kolejne tomy mają szansę zaskakiwać dokładnie tak, jak zaskakuje tom drugi. Po pierwszym, lirycznym i oszczędnym, otrzymujemy tu bowiem cykl rozbudowanych makabresek czasu pandemii, bo tak właśnie twórcy i ich dzieci postanowili urozmaicić sobie czas lockdownu i ścisłej izolacji od świata zewnętrznego AD 2020. Poczytajcie. Porysujcie. Pośmiejcie się.
IV tom z serii Kompendium Produkcji Filmu Fabularnego. Znakomita pozycja dla studentów i młodych filmowców pozwalająca na rozpoznanie zagadnień związanych z prawem autorskim i jego stosowaniem w praktyce produkcji filmu fabularnego. Podręcznik zalecany kandydatom na studentów i studentom szkół filmowych / uczelni filmowych w Katowicach, Łodzi, Gdyni i Warszawie, ale także młodym producentom i kierownikom produkcji oraz twórcom, tworzącym w obszarze filmu fabularnego. Michał J. Zabłocki - wieloletni wykładowca szkól filmowych w Polsce, doświadczony kierownik produkcji wielu filmów i producent zajmujący się m.in. kwestiami wiążącymi prawo autorskie i aspekty praktyczne produkcji i dystrybucji. Kierował wieloma instytucjami, m.in. Wytwórnią Filmów Fabularnych we Wrocławiu (1989–91), Agencją Producentów Filmowych (2004–06), SF Montevideo sp. z o.o. (1991–2011). Był zastępcą dyrektora ds. programowych w IF „Silesia-Film”. Kształcił studentów w WRiTV UŚ (1989–2009) oraz w ROE, WSR, WSF i Akademii Koźmińskiego. Członek SFP i Polskiej Akademii Filmowej. Współpracuje jako ekspert z PISF oraz z MKiDN w programie „Film”. Kierownik „Wytwórni scenariuszy” w WFDiF (od 2015). Autor książek: Filmujemy na wideo, Angielsko-polski słownik terminów filmowych, Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce, Scenariusz filmu Trick i jego geneza. Autor wielu publikacji w magazynach Film&TV Kamera oraz FilmPRO oraz współprowadzący warsztaty związane m.in. ze stosowaniem prawa autorskiego i innych przepisów w produkcji filmowej
Almanach grupy literackiej Sylaba jest zbiorem wierszy uczestników spotkań, m. in. Natalii Biesiady-Myszak, Alicji Fidowicz, Justyny Janusz, Anny Mazeli, Pauliny Pidzik, Joli Pilch. Warsztaty „Sylaby” prowadzi znana krakowska poetka – Elżbieta Zechenter-Spławińska, życzliwa i jednocześnie wymagająca, często pierwsza recenzentka utworów czytanych podczas warsztatów przez autorów. Opiekunem grupy jest Wiesława Wykurz – polonistka. Grupa literacka SYLABA skupia ponad 25 osób. Są w niej m. in. architekt, prawnicy, nauczyciele, romanistka, kulturoznawca, studenci UJ, AGH, Uniwersytetu Pedagogicznego, a także młodzież I, III i XII LO. Piszą wiersze, literacką prozę, a na comiesięcznych warsztatach, w każdy drugi czwartek miesiąca, dyskutują o własnych wierszach oraz zjawiskach, fascynacjach i wydarzeniach literackich. „Sylabę” jednoczy głównie miejsce spotkań – Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida i, paradoksalnie, odmienność tworzących grupę indywidualności. Każdy wnosi w jej budowę swoją literacką cegiełkę, a wszystkie one są jednako ważne. I może to właśnie stanowi, że ta grupa działająca nieprzerwanie w Ośrodku Kultury prawie 30 lat, jest wyróżniającym się zjawiskiem na mapie kulturalnej Krakowa.