Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dobry lekarz

Damon Galgut

Dobry lekarz

26,15

 

Akcja powieści dzieje się w upadającym szpitalu położonym na obszarze byłego bantustanu Republiki Południowej Afryki. W opuszczonej placówce, której istnienie jest absurdalnym reliktem poprzedniej epoki, dwaj lekarze – każdy na swój sposób – usiłują nadać swojej pracy i egzystencji głębsze znaczenie. Jednak w tym zdradzonym przez historię miejscu, pogrążonym w bezruchu i zapomnieniu, czai się strach, wypełzają upiory przeszłości i wybucha przemoc.
Oszczędną narracją i przejmującym stylem Galgut doskonale oddaje bezruch społeczeństwa zastygłego w uwikłaniach przeszłości, niepewnego, co przyniesie jutro i niechętnego, aby zmierzyć się czy to z własną nieodległą historią, czy z wyzwaniami przyszłości. "The Observer".
Krytycy literaccy wskazują na przewijające się w prozie Galguta wątki conradowskie.
Bohaterów obu autorów łączy tragizm losów, osamotnienie i zmaganie się z wyzwaniami na pograniczu różnych kultur. Różni rysunek charakterów i czytelność przesłania. Postacie z powieści Galguta pozbawione są cnót heroicznych, a ich poczynania nie mają cech moralnej jednoznaczności.
Damon Galgut, urodzony w 1963 roku pisarz południowoafrykański, jest autorem licznych powieści i sztuk teatralnych. Dobry lekarz, entuzjastycznie przyjęty przez krytykę literacką, został nominowany do Nagrody Bookera.

Pigmalion
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-922-4542-1

Tytuł oryginalny: The Good Doctor

Liczba stron: 208

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 26,15 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...