Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Między młotem a swastyką

Kołaciński Żbik Władysław

Między młotem a swastyką

 

Jest to trzecie legalne wydanie wspomnień legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych, kpt. Władysława Kołacińskiego „Żbika”. Pierwsze wyszło w 1961 roku w Chicago, podpisane: Władysław Żbik-Kaniewski-Kołaciński. „Kaniewski” to było jedno z jego konspiracyjnych nazwisk, którym posługiwał się przez jakiś czas również na emigracji. Pierwsza wersja wspomnień z natury rzeczy pozbawiona była najważniejszych szczegółów: imion i nazwisk, dat, dokładnego opisu wydarzeń, albowiem autor nie chciał narażać żyjących w kraju swych podkomendnych i osób udzielającym mu schronienia i pomocy. Wydanie drugie było już inne – Autor po przyjeździe do Polski starał się weryfikować i uzupełniać swą wiedzę, w czym wydatnie pomagało mu bardzo wiele osób z oddziału i siatek konspiracyjnych. Przez następne lata Autor, w miarę możliwości, usiłował jeszcze zbierać dane o swym oddziale i opisanych ludziach, licząc, że doprowadzi do kolejnego, tym razem lepszego wydania. Już nie zdążył.
W obecnym wydaniu starałem się nie ingerować w tekst, wprowadzając wyłącznie rzeczy niezbędne, czyli uzupełniając imiona i nazwiska, dokonując ich poprawnego zapisu itp. i w bardzo niewielu miejscach dodając lub poprawiając to, co autor pozostawił w swych notatkach. Resztę postanowiłem zawrzeć w rozbudowanych przypisach, o ile wnosiły do treści wspomnień istotną wiedzę. Było to zgodne z wolą Autora i jest zgodne z wolą Pani Krystyny Kołacińskiej, która zaakceptowała taką formę ich wydania.

IPN
Oprawa twarda

Liczba stron: 336

Cena katalogowa: 54,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...