Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Niemcoznawstwo 27 Republika Federalna Niemiec - polityka i społeczeństwo

Niemcoznawstwo 27 Republika Federalna Niemiec - polityka i społeczeństwo

35,00

 

Rok 2019 rozpoczyna obchody okrągłego jubileuszu wydarzeń już na stałe wpisanych w zbiorową pamięć naszego zachodniego sąsiada: pokojowej rewolucji i zburzenia muru berlińskiego z listopada 1989 r. oraz unifikacji kraju 3 października 1990 r. W zamierzeniach władz federalnych mają one przebiegać pod znakiem dialogu, szczególnie w wymiarze niemiecko-niemieckim. Mimo że zjednoczone Niemcy widnieją na mapie Europy blisko trzy dekady, to osiąganie wewnętrznej spójności wciąż wymaga przełamywania narosłych przez dziesięciolecia uprzedzeń. Sondaże dowodzą bowiem, że mieszkańców z nowych i starych landów nadal dzieli niewidzialny mur.
Wśród kluczowych zdarzeń i procesów kształtujących współczesną Republikę Federalną Niemiec wymienić należy walkę kobiet o należne im miejsce w życiu politycznym kraju. W gronie protagonistek na tym polu znalazła się chadecka polityk Aenne Brauksiepe. Natomiast rewolta studencka sprzed półwiecza (w istocie był to protest przeciwko zastanemu porządkowi społecznemu) gruntownie przeobraziła Niemcy Zachodnie. Do tych spraw nawiązują zawarte w tomie prace. Kolejne artykuły dotyczą zagadnień systemu partyjnego — permanentnego stresu wyborczego, w którym znajdują się niemieckie partie polityczne oraz powstałej w 2013 r. partii Alternatywy dla Niemiec, obecnie jednego z najbardziej liczących się ugrupowań parlamentarnych. Do relacji polsko-niemieckich nawiązuje tekst poświęcony obszarom współpracy województwa dolnośląskiego z partnerską Saksonią.
Część artykułową zgodnie z tradycją dopełniają działy recenzyjny oraz kroniki i sprawozdań.

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Oprawa miękka

Liczba stron: 168

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...