Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polityka Polski wobec studentów, doktorantów i stażystów z państw poradzieckich

Gomółka Krystyna

Polityka Polski wobec studentów, doktorantów i stażystów z państw poradzieckich

42,00

 

Dr hab. Krystyna Gomółka, prof. PG – kierownik Zakładu Nauk Społecznych na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Zainteresowania badawcze autorki obejmują problematykę związaną z polską polityką zagraniczną, polityką wschodnią Unii Europejskiej, zagadnieniami narodowościowymi oraz ze współpracą transgraniczną. Autorka ośmiu książek, w tym dwóch w języku rosyjskim i jednej w języku białoruskim, oraz ponad 175 artykułów naukowych w językach polskim, rosyjskim, angielskim i białoruskim.

W książce dokonano wnikliwej analizy podstawy prawnej współpracy w dziedzinie nauki i szkolnictwa między Polską a ZSRR, a następnie z niepodległymi państwami powstałymi po rozpadzie drugiego z wymienionych krajów. Autorka ukazuje również, jakie kierunki cieszyły się zainteresowaniem wśród studentów pochodzących z republik byłego ZSRR. Jest to wiedza niezbędna dla władz wyższych uczelni, które mogą dzięki niej lepiej przygotować się do zabiegania o potencjalnych studentów.
Z recenzji dr hab. Anity Adamczyk, prof. UAM

Książka ta jest niewątpliwie krytycznym, spójnym i logicznie uzasadnionym wywodem naukowym, wpisuje się w aktualnie prowadzone dyskusje wśród uczonych oraz praktyków życia politycznego. W znaczący sposób przyczynia się do odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z zakresu zarówno polityki wschodniej Polski, jak i polityki wschodniej Unii Europejskiej.
Z recenzji dr. hab. Józefa Tymanowskiego, prof. UW

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9594-3

Liczba stron: 312

Format: 16.0x22.5

Cena detaliczna: 42,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...