Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Renault FT Tom 1

Adam Jońca

Renault FT Tom 1

8.0

(1 ocena) wspólnie z

39,96

 

Renault FT. 1919–1939. Wojna, pokój i znów wojna to pierwszy tom nowej serii wydawniczej Wydawnictwa Vesper zatytułowanej „Pojazdy Wojska Polskiego”.
Czołgi Renault FT stanowiły uzbrojenie pierwszej polskiej formacji pancernej, jaką był 1-er Régiment des Chars Blindés Polonais (1. Polski Pułk Czołgów) sformowany we Francji w roku 1919, czyli tuż po zakończeniu Wielkiej Wojny, jak wówczas nazywano I wojnę światową. Pułk przyjechał do Polski w czerwcu 1919 roku, a już w sierpniu tego samego roku ruszył do walki. Jego 2. kompania została wysłana na front litewsko-białoruski, gdzie walczyła pod Bobrujskiem, nadzwyczaj skutecznie wspierając natarcie 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty na samo miasto. Pod koniec września 2. kompania została przerzucona koleją pod łotewski Dyneburg. Jednostka ponownie wykazała się skutecznością i wolą walki.
Wojna z bolszewikami w 1920 roku intensywnie angażowała polskie czołgi, zarówno w początkowym odwrocie, jak i w późniejszej kontrofensywie. O postawie czołgistów w walkach świadczy liczba najwyższych polskich odznaczeń wojskowych nadanych im po skończonej kampanii: 34 krzyże Virtuti Militari i 31 Krzyży Walecznych.
Starzejące się czołgi Renault FT służyły w Wojsku Polskim aż do wybuchu wojny z Niemcami 1 września 1939 roku. W boju wrześniowym zmobilizowano trzy kompanie czołgów Renault.
Książka „Renault FT…” to album dużego formatu, w którym zawarto podstawowe informacje o omawianym czołgu i zaprezentowano ponad 200 dużych, wyrazistych fotografii z różnych okresów jego służby w Wojsku Polskim. Dopełnieniem są barwne sylwetki polskich maszyn – z odtworzonymi szczegółami wyposażenia, malowania i oznakowania.

Następny tom serii będzie kontynuacją tematu czołgów Renault FT w polskich barwach. Omówione zostaną pojazdy wyprodukowane w Polsce, próby ich unowocześnienia i zastąpienia nowszymi konstrukcjami. Poruszony zostanie również wątek ponownego spotkania polskich czołgistów z czołgami Renault FT w 1940 roku we Francji, gdzie tworzono nowe Wojsko Polskie, by kontynuować walkę z hitlerowskimi Niemcami.

Vesper
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-773-1393-0

Liczba stron: 120

Format: 28.5x21.0cm

Cena detaliczna: 79,91 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...