Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sekrety Szczecina Część 2

Roman Czejarek

Sekrety Szczecina Część 2

7.4

(20 ocen) wspólnie z

32,37

 

Zapraszamy do kolejnej podróży w czasie z Romanem Czejarkiem, który jest kopalnią wiedzy o ciekawostkach i sekretach dawnego Szczecina. Tym niezwykłym miastem na przemian władali Niemcy, Szwedzi, Francuzi, Duńczycy i Polacy. Swoje tajemnicze enklawy mieli tu także Rosjanie, pisząc po dostatniej wojnie jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów historii miasta nad Odrą.

Co mają wspólnego słynne szczecińskie paszteciki i żelazna kurtyna? Kto i dlaczego zginął na defiladzie przyjaźni w 1962 roku? Czy dwa grunwaldzkie krzyżackie nagie miecze pochodziły ze Szczecina? Dlaczego właśnie nad Odrą wydarzyła się największa w Polsce katastrofa tramwajowa? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Czejarek odsłania kolejne tajemnice i nieprawdopodobne historie. Pisze m.in. o garstce żołnierzy Napoleona wykurzających Prusaków ze szczecińskiej twierdzy, retuszowanych fotografiach cesarza Wilhelma II i jego żony oraz o słynnych szczecińskich rodach Stoewerów, Brauenlichów i Toepfferów. Przypomina losy pierwszego fotoreportera Europy Maksa Dreblowa i Carla Hahlwega ? człowieka, który zrewolucjonizował produkcję zegarków. Tropi tajemnice wywiadu II Rzeczypospolitej i ujawnia kulisy szczecińskiej wpadki gwiazdy polskiego kina Igo Syma.

Czas na drugą odsłonę Sekretów Szczecina!

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9268-6

Liczba stron: 132

Format: 17.0x24.3

Cena detaliczna: 54,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...