Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Stan badań nad wielokult dziedzictwem dawnej Rzecz Tom XVII Architekt Aleksander Szymkiewicz (1858-1907) - szkic do biografii

Michalczyk Zbigniew

Stan badań nad wielokult dziedzictwem dawnej Rzecz Tom XVII Architekt Aleksander Szymkiewicz (1858-1907) - szkic do biografii

82,95

 

W 2018 r. autorzy niniejszego opracowania rozpoczęli na zlecenie Instytutu POLONIKA badania nad wybranymi zasobami polskiego dziedzictwa artystycznego w Gruzji. Jednym z głównych działań była dokumentacja twórczości i docelowo napisanie monografii architekta Aleksandra Szymkiewicza, który - choć urodzony i wykształcony w Petersburgu - w większości opracowań, tak gruzińskich, jak i polskich, uznawany jest za Polaka. Przeprowadzone przez nasz zespół badania i kwerendy archiwalne (podczas trzech wyjazdów roboczych do Gruzji) ujawniły znaczny zasób materiałów nieuwzględnionych w dotychczasowych publikacjach. [...] Planowane były dalsze szerokie kwerendy w zasobach archiwów rosyjskich. Niestety pandemia, a następnie atak Rosji na Ukrainę uniemożliwiły realizację tych zamierzeń. Uznaliśmy jednak, że warto opublikować częściowe wyniki badań w formie swego rodzaju szkicu do biografii Szymkiewicza, choćby z tego względu, że ostatnio pojawiają się kolejne poświęcone mu opracowania niepozbawione błędów i przekłamań.

(fragment Wstępu)

Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy
Oprawa twarda

ISBN: 9788364103773

Liczba stron: 278

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 125,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...