Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Światło ukryte w mroku

Sharon Cameron

Światło ukryte w mroku

8.4

(918 ocen) wspólnie z

24,29

 

Jedno pukanie do drzwi mogło dla wszystkich oznaczać śmierć…

Przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ukrywały przez okres 15 miesięcy trzynastu Żydów na poddaszu własnego domu. Wszyscy dotrwali do wyzwolenia.

Przemyśl, 1943 rok. Nastoletnia Stefania Podgórska pracuje w sklepie rodziny Diamantów. Jest zaręczona z jednym z ich synów, co młodzi muszą jednak utrzymywać w tajemnicy – ona jest katoliczką, on Żydem. Wszystko się zmienia, kiedy do Przemyśla wkracza armia niemiecka. Diamantowie zostają zesłani do getta, a matka i brat Stefanii na roboty przymusowe do Niemiec. Sama Stefania zostaje w okupowanym mieście, mając pod opieką kilkuletnią siostrę - Helenkę.

Nagle rozlega się pukanie do drzwi. To Max Diamant, który wyskoczył z pociągu jadącego do obozu śmierci. Siostry podejmują odważną decyzję o ukryciu Maxa, a potem kolejnych. Jest ich już trzynaście...

Kto tym razem zapuka do drzwi?

Wydawnictwo Kobiece
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-664-3698-5

Tytuł oryginalny: The Light In Hidden Places

Liczba stron: 480

Wydawnictwo Kobiece

Format: 13.5x20.5cm

Cena detaliczna: 42,90 zł

Book review

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Paweł Bobak

Absolutnie polecam

Niesamowicie rzetelna książka. Oparta na prawdziwych wydarzeniach. Kawał dobej... książki, pani Sharon. "Światło ukryte w mroku" to książka, która mocno nas poruszy... To książka o miłości, strachu i przede wszystkim o nadziei. Siostry Podgórskie dały nam wszystkim niezwykłe świadectwo godności człowieka. Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję.
Roskana

Światło kryte w mroku

"Strach przychodzi w ciemnościach, gdy leży się nieruchomo i czeka, aż rozlegnie się pukanie do drzwi".

Historia sióstr Podgórskich, które przyjęły pod swój dach trzynaścioro Żydów z getta dogłębnie porusza. Mimo przerażającej rzeczywistości II Wojny Światowej, jest w niej nadzieja i miłość. Miłość do drugiego człowieka. Do trzynaściorga prawie obcych ludzi, dla których siostry ryzykowały życie. Każde kolejne pukanie do drzwi mogło oznaczać śmierć. Można sie zastanawiać skąd tyle dojrzałości, wiary i niezłomności u tych młodych kobiet? Skąd ogromna odwaga i gotowość do poświęceń? Czy my, w dziesiejszych czasach, bylibyśmy zdolni do takiego świadectwa człowieczeństwa? 

Kinga

Światło ukryte w mroku.

„Światło ukryte w mroku" to powieść oparta na faktach, o dwóch polskich siostrach Stefanii i Heleny Podgórskich. Wybucha II Wojna Światowa. Stefania wraz z siostrą postanawia pomoc rodzinie Diamantów - Żydom, u których pracowała przed wojna,a którzy zostali zesłani do getta. Dzięki ich ogromnej sile i poświęceniu uratowały w sumie 13 Żydów, ukrywając ich na poddaszu swojego domu. W powieści autorka pokazała codzienne zmagania zarówno osób ukrywających się, jak i Stefanii oraz jej malutkiej siostry. Ostrożność. Codzienny strach. Codzienna walka. Ogromna siła i zaparcie...Wstrząsająca.

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...