Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Terroryści znad Tybru Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie

Stanisław Stabryła

Terroryści znad Tybru Akty przemocy publicznej i zamachy w starożytnym Rzymie

7.8

(4 oceny) wspólnie z

39,00

 

Na książkę Terroryści znad Tybru składa się dziewięć opowieści czy też esejów na temat aktów terroru i przemocy w najwcześniejszym okresie dziejów starożytnego Rzymu – od Romulusa aż do Juliusza Cezara. Terroryzm antyczny różnił się w sposób zasadniczy od współczesnego, nie ulega jednak wątpliwości, że było to w istocie to samo zjawisko, któremu nikt nie potrafił dotąd zaradzić. Wszystkie opowieści zebrane w tym tomie opierają się wyłącznie na źródłach antycznych, zarówno greckich, jak i rzymskich. Zdaniem autora tej książki opisane tu akty terrorystyczne były rezultatem określonych dążeń i zamierzeń politycznych, których nie można było zrealizować metodami zgodnymi z obowiązującym wówczas prawem.

Stanisław Stabryła – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, wybitny badacz literatury i kultury świata starożytnego, znany pisarz, eseista, tłumacz i krytyk literacki. Wśród licznych książek jego autorstwa przeznaczonych dla szerokiej publiczności wielką poczytnością cieszą się m.in. "Mitologia dla dorosłych", "Klątwa Pelopidów", "Księga legend rzymskich", "Dzieje wojny trojańskiej", a także wielokrotnie wznawiany przekład "Myśli Seneki".

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-754-5792-6

Liczba stron: 174

Format: 15.6x23.1

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...