Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wieloryb
8.3

(15 ocen) wspólnie z

44,99

 

Literacki rollercoaster przez historię i kulturę Korei



Gdy młodziutka Geumbok po raz pierwszy widzi wyłaniające się z oceanu cielsko płetwala, czuje całą sobą, że to zdarzenie naznaczy ją na zawsze. Wieloryb staje się dla niej wcieleniem marzenia o wielkości, a pragnienie ponownego spotkania go – jej obsesją.



Choć jako uboga dziewczyna musi wyszarpywać sobie to, co inni dostają za darmo, Geumbok uparcie pnie się w górę. W zagubionym wśród gór miasteczku Pyeongdae chce wybudować kino w kształcie morskiego olbrzyma, które rozmiarem dorówna jej aspiracjom, uporowi i tęsknocie za nieosiągalnym. Ale cena, jaką zapłaci za sukces, będzie równie wielka, co jej marzenia.



Niezwykle przejmująca, zanurzona w koreańskim folklorze i historii opowieść o brutalnym świecie, w którym kobiety – choć nie mają prawa głosu – biorą los w swoje ręce.



Powieść Cheona Myeong-kwana porównywana jest do książek takich klasyków literatury jak Gabriel García Márquez, Salman Rushdie i Haruki Murakami. Szybko zyskała w Korei status kultowej, a w 2023 roku znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera.



„Dotkliwa, przejmująca opowieść o potężnej sile drzemiącej w człowieku, sile, która wzrasta mimo przeciwności losu. A los pogrywa sobie z bohaterkami tej wielowątkowej sagi nieustannie. Oto opowieść, która trzyma za gardło. Zdumiewające, że wychodzi się z tej lektury mocniejszą, czulszą”. –Małgorzata Lebda



„Splątana, ciemna baśń, nawiązująca do najlepszych tradycji realizmu magicznego. Opowieść pełna brudu, ceglanego kurzu, kręcących w nosie zapachów. Pokazująca siłę determinacji i – nie zawsze uzasadnionej – nadziei. Jedna z tych książek, o których przed lekturą lepiej nie wiedzieć za dużo, by nie stracić możliwości odszukiwania tego, co się w niej kryje. Historia, w którą wpada się jak w morską głębinę”. –Natalia Szostak, tvn24.pl, „Książki. Magazyn do czytania”



„Snute tu historie mogą przypominać dawne ludowe pieśni, tyle że Wieloryb najwięcej mówi o współczesnej Korei Południowej – kraju skoku cywilizacyjnego, budowanych od zera fortun i wiary w zdobywany potwornie ciężką pracą sukces. Powieść Cheon Myeong-kwana porusza najbardziej drażliwe społeczne i obyczajowe wątki. Nie bez powodu bieg zdarzeniom nadają tu kobiety, które mają czelność robić to, na co innym nie starcza sił i odwagi”. –Zofia Fabjanowska, „Zwierciadło”



Wieloryb to powieść zarówno realistyczna, jak i fantasy. Pełna magii, ale też bardzo trzeźwego spojrzenia na świat. Emocjonalna i stoicko spokojna. To powieść zarówno dla tych, którzy szukają w literaturze epickich historii, jak i tych ceniących sobie minimalizm form i treści. Jak udało się Cheonowi połączyć tak wiele żywiołów w jednej książce? Sprawdźcie sami. Gwarantuję, że nie zapomnicie tej lektury”. –

Wojciech Szot, „Gazeta Wyborcza”



„Epicka, dickensowska historia o ambicji, magii i szaleństwie”.

- The New York Times



„Zapierająca dech w piersiach, przepełniona kolorami, zapachami i fakturami koreańskiej codzienności”.

- The Massachusetts Review





„Wieloryb na nowo definiuje, czym może być fikcja”.

 - The Kyunghyang Shinmun

 

Znak Literanova
Oprawa twarda

Wydanie: I

ISBN: 978-83-240-9669-5

Liczba stron: 464

Znak Literanova

Format: 140x205

Cena detaliczna: 59,99 zł

Tłumaczenie: Anna Diniejko

Rok wydania: 2024

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...