Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zosia Koszelanka rysuje dla Braci Jabłkowskich

Małgorzata Trzcińska-Dąbrowska

Zosia Koszelanka rysuje dla Braci Jabłkowskich

59,90 zł

4858

 

Książka ma dwie bohaterki. Pierwszą jest mama autorki Zofia z Koszelów Trzcińska, rysowniczka i graficzka. Uzyskawszy w 1930 roku dyplom warszawskiej Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (poprzedniczki Akademii Sztuk Pięknych), podjęła współpracę z ekskluzywnym Domem Towarowym Bracia Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25. Tworzyła rysunki reklamowe i inne materiały promujące firmę i jej ofertę handlową: dekoracje, ulotki, foldery, kalendarzyki, ogłoszenia prasowe. Około 130 jej dzieł zostało opublikowanych w tej książce.

Drugą bohaterką książki jest przedwojenna Warszawa. Opowieść o niej została kunsztownie wpleciona w losy Zosi Koszelanki i jej rodziny. Poznajemy życie artystyczne, obyczajowe i gospodarcze stolicy. Autorka opisuje wygląd ulic, sklepów, restauracji, kin i teatrów, ukazuje modę i wzornictwo, a także atmosferę życia codziennego, zwłaszcza humor. To niezwykle ciekawa podróż do miasta, które wkrótce zniszczy wojna.

W recenzji znany poeta i pieśniarz Leszek Długosz napisał: „Ta drobna rozmiarem «saga rodzinna» stanowi atrakcję dla swojej warstwy poznawczej; jej język, inkrustowany bogato w ironię, dowcip i poczucie dystansu, stanowi literaturę, o której z przekonaniem mogę napisać: czyta się z zyskiem i z przyjemnością! Zważywszy zaś na kształt edytorski i materiały ilustracyjne, koniecznie trzeba też dodać: to się ogląda!”.

Bellona
Oprawa miękka

Liczba stron: 220

Bellona

Format: 170x240mm

Cena katalogowa: 59,90 zł

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...