Menu

GlowBook

GlowBook
Nieważne, czy chcesz przekazać pieniądze znajomemu, zacząć subskrybować „New York Times” czy kupić skarpety dla babci, płacąc kartą kredytową, musisz w zamian dać cząstkę siebie: uiszczasz niewielką lub wysoką opłatę, ale zawsze oddajesz jakąś informację o swych upodobaniach, niekiedy poświęcasz własną uwagę, a najczęściej wyrażasz zgodę na dalsze zbieranie danych (a w konsekwencji manipulowanie) przez jakiegoś giganta Fintechu, z pomocą którego potwierdzisz w jego oczach, lub jemu podobnej instytucji, że jesteś… sobą.Witajcie w technofeudalizmie…Nasza uwaga zbyt była zajęta pandemią, niekończącymi się kryzysami finansowymi oraz rozrostem TikToka. W ich cieniu jednak zrodził się nowy i jeszcze bardziej bezwzględny system. Gigantyczne sumy, które miały zasilić nasze gospodarki po krachu z 2008 roku, trafiły zamiast tego do największych spółek technologicznych. Z ich pomocą zbudowały one prywatne lenna w chmurze i sprywatyzowały internet.Jak podkreśla Yanis Varoufakis, technofeudalizm to nowa siła przekształcająca nasze życie i świat dookoła nas, a równocześnie największe zagrożenie dla wolności jednostki, dla naszych prób powstrzymania katastrofy klimatycznej – a wreszcie i dla samej demokracji. Rozpala on również kolejne napięcia geopolityczne, w tym nową zimną wojnę między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.Wspierając się na podaniach z greckiej mitologii jak i popkultury, od Homera po serial Mad Men, Varoufakis wyjaśnia w jaki sposób ta rewolucyjna zmiana niewoli nasze umysły, jak odmienia zasady globalnego układu sił, a wreszcie, co możemy zrobić, aby jej się przeciwstawić.
Długi XX wiek to fundamentalna praca naukowa wybitnego włoskiego badacza poświęcona reinterpretacji dziejów kapitalizmu, przetłumaczona na kilkanaście języków. Arcydzieło socjologii historycznej. Autor śledzi związek między akumulacją kapitału a formowaniem się państwa przez okres 700 lat, wykazuje, że kapitalizm rozwinął się jako ciąg długich stuleci, z których każde zdominowane było przez nową potęgę globalną zapewniającą sobie kontrolę nad rozszerzającą się przestrzenią gospodarki-świata. Po opisaniu dziejów postępujących po sobie hegemonów florenckiego, weneckiego, genueńskiego, holenderskiego, angielskiego i wreszcie amerykańskiego Giovanni Arrighi kończy analizą nowych sił, które już się uformowały i są gotowe podważyć światową dominację USA.
Kroniki ewakuacji Margarita Wodecka Wyjechać czy mimo wszystko zostać, gdy wokół trwa exodus? Dylematy dobrze sytuowanych bohaterów z klasy średniej, których do emigracji skłania nie sytuacja ekonomiczna, lecz duszna atmosfera moralna kraju. Nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie pogrążonym w głębokim kryzysie społecznym i politycznym. Literacki debiut ukraińskiej pisarki emigracyjnej z Kanady. Zbiór opowiadań, które łączy wątek losów paczki przyjaciół z czasów wczesnej młodości. W tle poruszająca historia rodzinna, której początki tkwią głęboko w radzieckiej przeszłości. Spora dawka sarkazmu i czarnego humoru. Książka uznana za bestseller rynku internetowego na obszarze rosyjskojęzycznym.