Menu

Papierowy Motyl

Papierowy Motyl
“Jesteś WAŻNY. Praktyczne wskazówki, jak w to uwierzyć, oraz ćwiczenia do aktywnego praktykowania dobrego życia” – poradnik dla nastolatków.Jesteś super. Tak, ty! Choć cię nie znam, to stwierdzenie jest głęboko we mnie zakorzenione. W skrzynce mailowej mam ustawioną stopkę o takiej treści i gdy wysyłam wiadomość, hasło „jesteś super, tak, ty!” jest rozsyłane do każdego adresata. Mam nadzieję, że większość odbiorców uśmiecha się, gdy je czyta, i choć na sekundę zatrzymuje się w swoim biegu, i świadomie przymierza na sobie bycie super. Dla mnie to stwierdzenie jest jak magiczna różdżka – pozwala trwać w sztuce nieoceniania i nieszukania negatywnych intencji u kogoś, kto działa nie tak, jak by mi się wydawało w porządku. Nie lubię oceniać, choć czasem mi się zdarza. Wierzę jednak w to, że wszystkimi kierują dobre intencje. Dlatego wiem, że jesteś super. Abyś mógł w to uwierzyć, napisałam tę książkę, którą nazywam „ściągą”, i chciałabym zachęcić cię do jego przestudiowania. Ta ściąga działa dokładnie tak, jak te opisujące najważniejsze zagadnienia z danego tematu lub lektury. No przyznaj się, korzystasz z podobnych opracowań w szkole. Ja korzystałam. Ściąga, którą właśnie trzymasz w dłoniach, to miniprzewodnik mentalny, dzięki któremu uwierzysz, że jesteś naprawdę Ważny i dowiesz się, na czym skupiać uwagę, by twoje życie było zwyczajnie DOBRE.To jest książka dla młodzieży, a rodzicom i nauczycielom mówimy “Wstęp wzbroniony”. W tej książce autorka nie mówi rodzicom jak mają rozmawiać z nastolatkami. Nie uczy jak “rozumieć” swoje dzieci. “Jesteś WAŻNY” kieruję do młodzieży! To dla was!
Literacka podróż, w której księżyc rzuca nowe światło na znane nam prawdy. Księżyc – cichy obserwator, zmienny jak ludzka natura, towarzyszy nam, gdy coś się kończy i gdy coś się zaczyna. Trwa według cyklów, które są przewidywalne – w przeciwieństwie do losów ludzi i zwierząt. Pod osłoną nieba toczy się życie bohaterów opowiadań, a blask księżyca oświetla nie tylko krajobrazy, ale i wnętrza dusz. Każda historia to nowa przygoda, nowa emocja, nowa perspektywa. A księżyc – choć jeden i ten sam – widzimy w odmiennych spojrzeniach kobiet, mężczyzn czy dzieci. W zbiorze „Z księżyca” ziemski satelita jest niemym świadkiem codzienności, celem podbojów, malarzem smugi światła i dyrygentem rytmu oceanów. Ale przede wszystkim jest inspiracją dla każdej z piszących osób, pretekstem, by przyjrzeć się światu wokół, ubrać w słowa noszoną w sobie opowieść, a gdzieś między wiersze wpleść srebrny glob.
NAJBARDZIEJ OSOBISTA POWIEŚĆ AUTORACzasami, aby pójść dalej, musimy wrócić tam, gdzie wszystko się zaczęło.Finał Mundialu ’98 to był początek pięknej przyjaźni. Od tego momentu Tadek i Piotrek stali się nierozłączni. Skoczyliby za sobą w ogień. Do czasu.Po kilkunastu latach Tadeusz wraca do miasta powiatowego Niedorzecze, do swojego pokoju z żółtą tapetą i plakatami z „Bravo Sport”. Wraca na pogrzeb swojego przyjaciela, który popełnił samobójstwo. To powrót do wszystkich pierwszych razów – pierwszych rozgrywek na Pegasusie i sesji papierowych RPG, pierwszych eksperymentów z używkami, pierwszych chwil, gdy serce zabiło mocniej i gdy zostało złamane. To także wnikliwie opisana droga człowieka do samobójstwa.Czego dowie się główny bohater w tej podróży? Czy odnajdzie swoją pierwszą miłość i kim tak naprawdę okaże się jego przyjaciel? A przede wszystkim czy pozna odpowiedź na najważniejsze pytanie: dlaczego Piotrek wybrał śmierć?Każdy, kto dorastał w rzeczywistości lat 90. i w pierwszej dekadzie XXI wieku, odnajdzie w historii Tadka i Piotrka fragment własnej opowieści. „Game over” to jednak nie tylko nostalgiczna podróż w przeszłość, ale też szczery do bólu portret współczesnych Millenialsów.A wszystko to na tle pejzażu rodzin z minionej epoki. Matki, ojcowie, ich relacje, wybory i ich konsekwencje rysują w sposób szczegółowy, ale i nieoceniający, rodową mapę. Mapę, która rzutuje na przyszłe pokolenia.
Lektura obowiązkowa dla wielbicielek prozy Lisy Taddeo i Megan Nolan Matka, córka, żona, kochanka, wdowa. Samotna, zgwałcona, trans. W opowiadaniach Izabeli Szolc rozbrzmiewają głosy kobiecych dusz. Układają się w nasyconą emocjami, sensualną wspólną pieśń. Usłyszymy w niej ból, strach, tęsknotę i pożądanie. Usłyszymy w niej prawdę. Owszem, czasem prawda jest niewygodna, ale przy takim podejściu, zapominamy, że również jest wyzwalająca. A to każda z nas ma wybór, czy być kobietą wyzwoloną., co łączy wszystkie kobiety, to bycie kobietą. Bette Davis
Pisanie własnej książki to fascynująca przygoda, która pomoże wypracować nowe nawyki sprzyjające lepszemu przyswajaniu wiedzy, otwartości na zmiany, uważności. A najważniejsze – staniesz się autorem! Pisanie to świetna rozrywka, więc do dzieła!Zabierz się do pisania swojej opowieści! Książka skierowana dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10-15 lat (choć, ludzie piszący nieco starsi znajdą też dużo wskazówek dla siebie, a nauczyciele polskiego będą mieli super narzędzie do pracy na lekcjach).Książka została zaprojektowana tak, by krok po kroku wyjaśnić zasady tworzenia opowieści detektywistycznej. W 33 ćwiczeniach Autor opracuje genialną strategię fabularną, wymyśli zagadkę, a także stworzy super charakternych pełnokrwistych bohaterów i... stworzy opowieść, która z pewnością zachwyci przyszłych czytelników.
Powieść Patrycji Mnich jest historią wspaniałych kobiet nie poddających się jakimkolwiek schematom myślenia i działania, realizujących cele w zgodzie z sobą, nie z jakimkolwiek dyktatem zachowań. To opowieść o sile, którą chwilami stać nawet na słabość. Autorka opowiada o kobietach jak nikt inny. „Hej, dziewczyno!” to świetnie skonstruowana, wciągająca opowieść o kobietach samodzielnych, błyskotliwych i odważnych. Feminizm, ale bez demagogii; teza – jednak bez publicystycznego koturnu, okraszona za to dowcipem, fantazją i komizmem sytuacyjnym. Zaborskie, te – jak pisze autorka – „wrzody na dupie” Krakowa, są wieczne. I właśnie to jest wspaniałe. Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej Pisarstwo Patrycji Mnich przyciąga uwagę tworzeniem ludzkich portretów pisanych z czułością, ale bez idealizowania, ze zrozumieniem tego co w człowieku małe i duże. Umiejętność zauważenia i rozpoznania szczegółu, pojedynczego zdarzenia, zwrócenie uwagi na sprawy nieistotne, ukryte, poczucie humoru, dystans – to kolejne cechy wyróżniające tę prozę. Najnowsza książka w sposób nierozpoznany w polskiej literaturze jest próbą opisu pierwiastka żeńskiego z pełnym zrozumieniem dla jego wzlotu i upadku, dla jego niezwykłości i pospolitości, umiejętności przekraczania i banału. Ten ton jest nowy, odkrywczy i zasługuje na najwyższą uwagę. Tomasz Cyz – reżyser, eseista, były redaktor naczelny “Ruchu Muzycznego”, współtwórca i były naczelny “Dwutygodnika” Patrycja Mnich (dawniej Nowak) – jako autorka scenariuszy od kilkunastu lat stale współpracuje z telewizją TVN. Finalistka Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2018 (dawniej Hartley-Merrill). Współautorka scenariusza do filmu fabularnego „Nad życie“, o historii siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej. Właśnie trwają prace nad filmem fabularnym o Kalinie Jędrusik, do którego – wspólnie z reżyserką Katarzyną Klimkiewicz – napisała scenariusz pod tytułem „Jesienna dziewczyna”. Autorka esejów, opowiadań, tekstów dla dzieci.
Ewa dobiega czterdziestki, ma poukładane życie, partnera, ugruntowaną pozycję zawodową. Strata przychodzi niespodziewanie. Taka, o której się nie mówi, nie pisze. Taka, po której się nie dzwoni, nie odbiera, nie bywa i nie rozumie samej siebie.  W kalejdoskopie roztrzaskanych emocji kobieta nie potrafi dojść do ładu sama z sobą. Wszystko zmienia się, gdy w poszukiwaniu spokoju postanawia rzucić dotychczasową pracę w korporacji i zatrudnia się w małym, przytulnym antykwariacie prowadzonym przez starszego pana, którego Ewa nazywa Świętym Mikołajem. Z pozoru nudne miejsce pełne papierów i kurzu, szybko staje się jej drugim domem, a stosy starych dokumentów i pism – drugim życiem. Ewa zaczyna bowiem przepisywać dawną korespondencję Stanisławy Umińskiej - wybitnej polskiej aktorki z lat dwudziestych, której listy miały przynieść ukojenie. Ku własnemu zdziwieniu, pewnego dnia odkrywa, że pełne kolorytu listy z epoki mogą być tak naprawdę mapą prowadzącą do prawdziwego skarbu! Wpół do świtu to czas, w którym wszelkie troski jeszcze nie dają o sobie znać. Wpół do świtu chroni, daje nadzieję i wiarę w to, że odnalezienie „lepszego jutra” będzie możliwe. Wpół do świtu porywa, zachwyca i w nieoczywisty sposób wspiera!
Skup butelek to miejsce, do którego wracamy myślami. Historia niedokręconych nakrętek oraz zakorkowanych ulic, z których wydobywają się zapachy i wspomnienia.Flakon perfum. Manierka. Szklane naczynie. Butelka otwarta.Z mlekiem. Po winie. Zapach pojemników podróżnych o objętości stu mililitrów. Woda kolońska pozostawiona na szyfonierze.Butelki wypełniane czym trzeba: w zależności dokąd i z kim, odmieniane przez przypadek.Kogo i jak nabić w butelkę? Tlen sprężony w butli stalowej, by raz jeszcze w myślach móc przeżyć to, co było ważne.Joanna Guzik - poetka urodzona w Łodzi. w 2001 roku debiutowała tomem "Miłość z wczorajszym oddechem". "Skup butelek" jest ósmym zbiorem w jej dorobku.
Izabela Szolc - "Pięć stron świata" Ciepła i nieco filozoficzna historia o tym, jak dobrze jest podążać za marzeniami. O wielkiej sile uczuć i empatii. To opowieść o rodzinie ludzi i rodzinie kotów, które razem tworzą swój własny zaczarowany świat miłości. Dziewczynka pochyliła się nad kojcem. Pisnęła i w tej samej chwili miauknął większy z czarnych kotków. Odskoczyli od siebie. Ona zobaczyła jego, a on zobaczył ją. Kociak z otwartym, błyszczącym okiem wyglądał dziwnie. Jak… Jednooki pirat? Dziewczynka w końcu zdecydowała się na to porównanie. I odetchnęła głęboko, bo nie jest dobrze zbyt długo nie oddychać. Czarne kocię przyglądało jej się ciekawie. Mama powiedziała Dziewczynce, że kocięta rodzą się ślepe. A dokładniej, że przychodzą na świat z zamkniętymi powiekami, zupełnie jakby ich oczy chciały jeszcze sobie trochę poleniuchować. Tydzień lub dwa jeszcze pospać, a później dogonić resztę rozbudzonego małego kota. Kocie oczy śniły aż do dzisiaj. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
"TWÓJ WEWNĘTRZNY GŁOS" transformująca książka Mariki Krajniewskiej i Maliki Tomkiel „Twój wewnętrzny głos” to ilustrowana książka dla dorosłych i dzieci. To podróż. Podążaj za głosem, który codziennie pojawia się w Twoim wnętrzu. Czasem Ci coś podpowiada, czasem próbuje Cię uchronić, a czasem… siedzi zupełnie cicho. Poznaj opowieści niesione przez Twoją wewnętrzną siłę. Zbliż się do uważności, medytacji czy jogi, odnajdź dobro w małych rzeczach i odkryj własne emocje. Pozwól, by Twój wewnętrzny głos wybrzmiał. Niech opowie o tym, że jesteś ważny i ważna nie tylko dla niego. Jesteś marzeniem Wszechświata, pozwól tę prawdę sobie wyszeptać. Autorkami są Malika Tomkiel i Marika Krajniewska. „Cześć, to ja – Twój Głosik wewnętrzny. Słyszysz mnie? Wiem, znajdujesz mnie w kolejnej książce czytanej na dobranoc albo podczas jedzenia porannej owsianki z jabłkami. Myślę, że każda z książek, może zabrać Cię do świata wewnętrznej wyobraźni. Przenieść w zakątki, w których nie tylko poznasz ważne zagadnienia, ale dostrzeżesz również to co piękne. W tobie. Na całym świecie. Głęboko w to wierzę, dlatego jestem tu z Tobą, by zabrać Cię w podróż. A! No i pamiętaj… nie czuj skrępowania, że masz ze mną kontakt. Głosiki takie jak ja żyją w każdym człowieku. Zaręczam Ci, że babcia na pewno też taki ma i podpowiada jej wiele mądrych rozwiązań. Wiesz, jestem na tym świecie już bardzo długo i chciałbym Ci powiedzieć, że każdy człowiek jest inny. Wartościowy i ciekawy. Trzeba tylko spróbować to dostrzec. Zatrzymać się na chwilę. Dziś chciałbym Ci w tym pomóc i pokazać kilka sposobów na lepsze zrozumienie swojego ciała i emocji.” Książka dla małego i dużej, chłopca i dziewczynki, księgarza i kwiaciarki, marzyciela i realistki, bo każdy z nas: bez względu na wiek i płeć zasługuje na chwilę tylko dla siebie …i podróż z książką.
Akcja powieści toczy się w Kanadzie i współczesnej Polsce. Bohater to kanadyjski nauczyciel polskiego pochodzenia Filip Krawiec - postać obecna we wszystkich dotychczas wydanych pozycjach autora. Filip - człowiek w wieku średnim, dotknięty nieszczęściem alkoholizmu, podejmując próby wyrwania się z jego szponów, wpada w dramatyczne konflikty z najbliższym otoczeniem oraz samym sobą. Książka przy zachowaniu całkowitej autonomii dzieła, jest jakby kontynuacją "Zupy z króla" oraz "Siwego dymu" i jak zapewnia autor - ostatnią częścią cyklu opowieści o Filipie Krawcu. "Piętno anioła" opowiada z charakterystyczną dla autora swobodą, oryginalnym językiem, bez taniego dydaktyzmu - o mężczyźnie, walczącym z różnym skutkiem z chorobami współczesnej cywilizacji - alkoholizmem i rakiem prostaty.
Czym jest zupa dobrze doprawiona? Prawdziwą historią o życiu. Czyli tak naprawdę o czym? O bolączkach, trudnych tematach, o nadziejach i obietnicach. Najlepszą przyprawą jest tu humor, którego autorka dodała od serca! Zupa musi być, ale pod warunkiem, gdy po konsumpcji następuje ukojenie. Smaczne historie o życiu rozbawią i poruszą. Czy się odbiją czkawką? Nie możemy obiecać, że nie!"Pokolenia kobiet w mojej rodzinie zapewniają ciągłość genealogiczną, trwałość pożycia, zdrowie domowników i uwielbienie mężczyzn dzięki zupie. I niech im będzie.W swoim czasie, w tym pięknym czasie, w którym byłam w tym towarzystwie czarną owcą, udało mi się znaleźć drogę do serca ukochanego, która nie prowadziła przez żołądek i nie była to wcale droga, o której teraz wszyscy myślicie, chociaż podobno mózg, intelekt czy rozum to najbardziej seksualny organ w naszych ciałach. Oficjalna wersja brzmi, że uwiodłam mojego męża tupetem, a nie tyłkiem, ale to o niczym nie świadczy. Bo co teraz robię, no co?Otóż to. Siedzę w domu i gotuję zupę."
Jeśli jesteś i czujesz, ale brakuje Ci życiowej witaminy D, przeczytaj jak zdobyły ją inne kobiety. Takie jak ty. Wejdź w świat radości i częstuj się do woli. Zbierz inspirację, zgarnij przepis i ugotuj radość po swojemu. Radość buduje się od najmniejszych kroków. Bez fajerwerków, kameralnie, czasem trwa to dłużej, ale zawsze to droga. Nasze autorki pokażą Ci jak ją przygotować, odnaleźć na nowo albo obudzić.Gdy uświadomiłam sobie, że zupełnie zapomniałam o tym, co w życiu najważniejsze, nagle zobaczyłam siebie z boku, ale też otaczającą mnie rzeczywistość. Nie miałam wówczas imienia Marika. Zmieniło się ono bowiem zupełnie niezauważalnie na pseudonim „Mała Mi”, a zrzędliwość i narzekanie stało się codziennością, która nijak nie przypominała tej, o której marzyłam. Świadomość, że zatraciłam swoją radość, bo o niej mowa, sprawiła, że podniosłam rękawicę, wstałam z fotela i podjęłam działanie. Stanęłam na drodze ku lepszemu i tę drogę pokonałam. Co ciekawe, z lekkością. Po co? Po to, by odmieniło się moje życie. By jego poziom diametralnie się zmienił. I dopiero wtedy poczułam, że wszystkie rady mędrców o tym, że wystarczy chcieć, by żyć w pełnej radości, obfitości, miłości ? są prawdziwe. A co najwspanialsze, nie trzeba mieć ani pieniędzy, ani znajomości, ani być sławnym, by wskrzesić w sobie radość. Wystarczy do tego czarodziejska różdżka. Nie smuć się. Masz ją w swoim posiadaniu. W sercu. Radosna Książka nie jest podręcznikiem, który będzie nauczał jak być szczęśliwym. Jest zbiorem lekcji odnajdowania radości, jakie przerobiły kobiety takie jak ty. Po przeczytaniu książki nie poczujesz się weselej. Poczujesz znacznie więcej: że radość mieszka w Tobie.
Złote Myśli Marika Krajniewska Zamień swoje myśli w ZŁOTO! Kiedyś nazywały się pele-mele, potem Złote Myśli, a potem… nadeszła era telefonów komórkowych i o analogowych zeszytach z pytaniami słuch zaginął. Kiedyś w zeszycie ze złotymi myślami, zapisywane były rozmaite pytania, które chciało się zadać swoim rówieśnikom, by dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Dziś, proponuję ci nieco inne „Złote Myśli”. To Złote Myśli kreatora, które pozwolą zamienić Twoje myśli i myśli Twoich przyjaciół w prawdziwe ZŁOTO! Jak? Za pomocą pytań kreatywnych, mentalnych i mega twórczych, przy okazji zabawnych i radosnych. To pytania – narzędzia do szybszej realizacji własnych marzeń i obudzenia w sobie MOCY sprawczości. Magia polega na tym, że gdy odnajdziesz w sobie wspierające cię myśli, stają się one osobistą peleryną super mocy. Jak to? Po pierwsze sprawiają, że Twoja samoświadomość rośnie. Po drugie nadają kierunek Twojej sprawczości. Po trzecie, zgodnie z zasadą fizyki kwantowej, mówiącej o tym, że zdarzenia w naszym życiu podążają za naszą uwagą, zaczynamy sprawiać, że uświadomione marzenia, cele, pasje szybciej się realizują. Tak naprawdę chodzi o to, że to my jesteśmy gotowi na ich realizację i stawiamy pierwszy krok na tej magicznej drodze. Pytania, na które odpowiedziałeś/aś zostały skonstruowane tak, byś popracował ze swoim umysłem i nakierował siebie na działanie dla dobra samego siebie. A dobro samego siebie, to też dobro całego świata. Jesteś super. Tak, Ty! Dziękuję, że jesteś! Książka „Złote Myśli” to narzędzie do wspólnej i indywidualnej pracy kreatywnej. Odpowiedz na pytania, zawarte w książce, a potem zacznij się wymieniać z przyjaciółmi. Dobra zabawa gwarantowana! Złote Myśli to: analogowe ćwiczenia kreatywności i aktywacja mózgu (fitness dla mózgu), ćwiczenie uważności, podniesienie pewności siebie, otwartość na ludzi, praktykowanie siebie, znalezienie własnych zasobów, wspierających przekonań. „Złote myśli” to ćwiczenia na uważność, cierpliwość, optymizm i praca z przekonaniami, czyli wszystko to, co rozwija wewnętrzną moc i myśli czyni złotymi! A wszystko w formie dobrej zabawy. Dla dzieci i młodzieży w wieku ok. 9-16 lat.
Widzę cię. Dotyk duszy Angelika Szczęśniak Maria jest terapeutką, która w przeszłości zaznała wiele krzywdy i nie wierzy w miłość. Na jej drodze pojawia się tajemniczy mężczyzna - Gabriel. Bohaterka zaczyna darzyć go uczuciem, aż pewnego dnia Gabriel znika. Maria postanawia go odszukać, jednak może to uczynić tylko poprzez sny, medytacje i uzdrowienie swojej duszy. Przechodzi przez wiele procesów, w tym terapię. Czy bohaterka odnajdzie ukochanego i zda egzamin swojej duszy? Czy Maria odkryje jaka jest jej misja na ziemi? Trzymasz w rękach książkę wypełnioną miłością do ciebie. Tą książką chcę cię wspierać w drodze do prawdziwego szczęścia i życia pełnego pasji - takiego z poziomu duszy i serca. Bo kiedy to odkryjesz stanie się cud. I nawet jeśli teraz czujesz, że twoje życie jest bez sensu - zaufaj mi. To tylko etap. Książka podzielona jest na 3 części. W pierwszej spotkasz Marię i Gabriela. W drugiej pokażę ci jak to jest żyć z duchem a w trzeciej przeprowadzę cię przez wędrówkę dusz. Widzę cię. Dotyk duszy jawi nam się jako nowoczesna wersja bajki z elementami treningu mentalnego oraz zadaniami dla czytelnika.
„Siostry” to zbiór emocji, lęków i nadziei. To wszystko to, czym możemy służyć innym. Nasze wzloty i upadki, kręte ścieżki, które oswajałyśmy, by dojść tu, gdzie jesteśmy. Nasza droga każdego dnia wyznacza nową linię startu, a pragnienia pokazują coraz to nowsze linie mety. Ufamy w ich piękno i wartość. Ufamy w naszą moc, dzięki której odkrywamy dorodność własnej siły i głębię bezsilności. Podążamy ścieżką akceptacji i wdzięczności. Twierdzimy, że każda z nas jest wystarczająca i zachwyca swoim życiem. Nasza wspólna książka to zaproszenie dla Ciebie, byś z czułością skupiła uwagę na sobie, na własnej drodze. Może nasze historie będą dla ciebie drogowskazem. Justyna Bargielska, Marika Krajniewska, Izabela Szolc Asperger, rozwód, toksyczne relacje, a może zwyczajny przytłaczający wstyd, który zniewala? O tym wszystkim piszą autorki dla swoich sióstr, takich jak Ty. Po co? By poczuły, że nie są same.
Chemik jest młodym naukowcem, który otrzymuje grant na badania mogące w przyszłości pomóc chorym na raka. Dorabia w schronisku dla zwierząt, próbując związać koniec z końcem. Opiekuje się również matką alkoholiczką i nastoletnią siostrą, która wpadła w złe towarzystwo. Gdy siostra ginie, Chemik postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość. ? "Schronisko" to intymna opowieść chłopaka, który staje się lokalnym Batmanem. To przejmująca psychologiczna historia o krętych życiowych ścieżkach oraz o traumach, w których chcemy odnaleźć zadośćuczynienie.
Każdy wiersz to subtelny prezent - kobiety, którą znasz, którą być może sama jesteś lub byłaś. Nie ma tu oczywistości, nic nie jest tu białe lub czarne, za to mamy niezwykłą paletę odcieni tęczy. Znajdziesz tu kobiety szczęśliwe i porzucone, kobiety kipiące energią i te doświadczone przez los, każda dzieli się z czytelnikiem swoimi troskami i nadziejami. Daj się przenieść w świat tych niezwykłych historii.
Kultura zabrała głos! !NO PASARÁN! to tomik poezji współczesnych poetek i poetów, będący głosem w walce o prawa kobiet. Słowa mają moc, wierzymy w to bezapelacyjnie, wierzymy również, że słowa zawarte w wierszach, które znalazły się w tomiku, przyniosą moc kobietom, które wciąż poszukują normalności i równego traktowania. Pamiętajcie: nigdy, przenigdy nie będziecie szły same! Wiersze w tomiku zostały wyłonione w ogólnopolskim konkursie poetyckim. Dodatkowo w tomiku znalazły się dwa utwory jurorek: wybitnej poetki i prozatorki Justyny Bargielskiej i Mariki Krajniewskiej. Autorzy wierszy: Małgorzata Oczak, Stanisław Malinowski, Dominika Godlewska, Malika Tomkiel, Marta Bocek, Alicja Santarius, Bożena Grabowska, Joanna Rembowska, Jolanta Fainstein-Pasternak, Michalina Dyczkowska, Maciej Bujanowicz, Elżbieta Holeksa, Maja Swakowska, Damian Jackowiak, Justyna Bargielska, Marika Krajniewska.
Zoja jest superbohaterką a na dodatek księżniczką. Zupełnie taką jak każda z nas, małych i dużych, dziewczyn i kobiet. Nie wierzysz? Zajrzyj do opowieści, które przyniosą ci siłę, niezależnie od tego, ile masz teraz lat. Czy bycie księżniczką lub superbohaterką oznacza, że otacza nas magia? Oczywiście, ale nie zupełnie taka , o jakiej dotąd czytaliście w bajkach. Ponieważ to magia, którą nie tworzą ani magiczne zaklęcia, ani magiczne różdżki. Nie ma też tu wróżek chrzestnych ani elfów czarodziejów. Jest za to moc, płynąca prosto z serca. Z czyjego serca? Ano właśnie z twojego! Nikt nie będzie w stanie wyczarować dla ciebie tego, co możesz przywołać tylko ty sama. A kiedy opanujesz tę sztukę, będziesz mogła też dzielić się szczęściem z innymi i żadna magia nie jest do tego potrzebna. „Księżniczka Zoja” to piękna opowieść o tym, jak znaleźć klucz do serca i głowy, by życie, którym żyjemy stało się naprawdę, naprawdę magiczne.
Osiemnaście opowiadań Mariki Krajniewskiej, autorki świetnej powieści "Za zakrętem", to czułe relacje o brutalności świata i o bólu istnienia. W tle wielu tych opowieści słychać echa - raz doniosłe, innym razem wyciszone - dwudziestowiecznej historii rosyjskiej i sowieckiej: do dziś dotkliwe, nie pozwalające, mimo upływu czasu, zapomnieć. Niemal wszyscy bohaterowie to ludzie zranieni, naznaczeni piętnem trudnej pamięci krzywd i nieprawości. Ich przeżycia i doświadczenia, spisywane z poczuciem taktu i z dystansem, jaki narzuca forma literacka, ewokują pytania o możliwość pogodzenia się z losem. Leszek Szaruga
Modlitwa na brzegu gazety to tytuł poetyckiego tomiku franciszkanina, ojca Andrzeja Zająca, a jednocześnie jednego z wierszy - to w nim należałoby więc szukać właściwego tropu interpretacyjnego dla tego zbioru...?
Nie ma horyzontu. Jest tylko dobry, jest tylko dobry obłok tęczówek. I rześkie słońce wschodzącej twarzy. „Te słowa przyniosą albo ukojenie, albo drżenie rąk. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. To poezja wyzwalająca emocje potrzebne nam wszystkim”. Marika Krajniewska, pisarka. Adam Buszek – ur. w 1985 r. w Krakowie, absolwent filologii polskiej UJ. Autor wierszy, próz poetyckich, opowiadań, esejów. Redaktor i korektor. Publikował w prasie kulturalnej i artystycznej oraz kilku antologiach poetyckich. Laureat ogólnopolskich konkursów literackich. Autor tekstów dla dzieci. Założyciel powstającego magazynu literackiego „Sprzedawczyni Fig”.
Nie chciałeś bym była słońcem Pozwól być choćby deszczem bo ja powietrzem dłużej być nie chcę „Gdy poezja brzmi, nabiera zupełnie innego wymiaru. Otwiera niedostępne ścieżki i sprawia, że obcowanie z pięknem staje się prostsze jak nigdy dotąd. Polecam te wiersze na długie zamyślenia lub krótkie chwile wytchnienia”. Marika Krajniewska, pisarka
1 2
z 2
skocz do z 2