Menu

Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Nowoczesna ochrona roślin przed chorobamiwymaga od szkółkarza lub sadownika z jednej strony znajomości własnej szkółkiczy sadu, z drugiej zaś wiedzy dotyczącej metod ich ochrony. Ocena zagrożeniaze strony różnych chorób możliwa jest tylko wtedy, gdy dokładnie zna siębiologię patogenów. Wiroidy stanowią stosunkowo najpóźniejpoznaną grupę patogenów roślin. Wiele chorób przez nie powodowanych, np.wrzecionowatość bulw ziemniaka lub karłowatość złocienia, uznawano (do 1971 r.)ze względów epidemiologicznych i symptomatologicznych za choroby wirusowe. Wciągu ostatnich 20 lat, w wyniku wykorzystania do badań technik biologiimolekularnej, wiedza na temat tej grupy patogenów roślin została poszerzona.Obecnie zidentyfikowano 28 gatunków wiroidów roślin, w tym 9 z nich stanowizagrożenie dla upraw sadowniczych. Wirozy są ważną grupą chorób roślinsadowniczych. Minione lata doświadczeń i obserwacji przekonały o tym sadownikówi szkółkarzy - zarówno praktyków, jak i naukowców. W polskim naukowym piśmiennictwiefitopatologicznym nie ma całościowego opracowania dotyczącego chorób roślinsadowniczych powodowanych przez wirusy, a także wiroidy, które uwzględniałobyaktualny stan wiedzy w tej dziedzinie. W niniejszej książce przedstawiono 44choroby wirusowe i 9 chorób, których sprawcami są wiroidy. Choroby te występująna roślinach sadowniczych w Polsce lub stanowią dla tych roślin potencjalnezagrożenie. Spośród opisanych 53 chorób 6 podlega obowiązkowi zwalczania iznajduje się na liście kwarantannowej. Większość z prezentowanych chorób i ichsprawców nie była dotychczas opisana w żadnym polskim podręczniku. Na podstawie dostępnych źródeł literaturyoraz wieloletnich własnych doświadczeń zebrano i zaprezentowano dane dotyczącechorób drzew owocowych i roślin jagodowych powodowanych przez wiroidy lubwirusy. Omówiono: występowanie i szkodliwość, objawy chorobowe, metodydiagnozowania oraz sposoby ochrony roślin przed tymi chorobami. Szczegółoweopisy poprzedzono częścią ogólną, w której znalazły się aktualne informacjedotyczące chorób powodowanych przez wiroidy lub wirusy, ich epidemiologii orazsposobów szerzenia się. W książce omówiono także zasady klasyfikacji wiroidów iwirusów oraz metody ich wykrywania i identyfikacji. Uzupełnieniem informacji są liczne barwnefotografie, na których przedstawiono najbardziej charakterystyczne reakcjeroślin na poszczególne choroby. Z pewnością ułatwi to ich rozpoznanie. Na końcu podręcznika znajduje sięalfabetyczny spis pełnych nazw chorób powodowanych przez wirusy lub wiroidyoraz angielskich i polskich nazw czynników sprawczych. Podręcznik przeznaczony jest dla studentówwydziałów ogrodniczych wyższych uczelni rolniczych, pracowników naukowych,szkółkarzy i sadowników oraz pracowników inspekcji ochrony roślin. Pomoże onlepiej poznać zagrożenia dla polskiego szkółkarstwa i sadownictwa ze stronywiroidów i wirusów, a przede wszystkim przyczyni się do poprawy zdrowotnościroślin.
Książka jest dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców nieodzownym kompendium teoretycznym. Podstawową sprawą jest tutaj rozwinięcie u jeźdźca wyczucia działań na koniu, które trzeba cały czas testować.
Pod eksperckim przewodnictwem znakomitego architekta krajobrazu i nauczyciela, jakim jest Rosemary Alexander, zdobędziesz umiejętność oceny danego miejsca i eksperymentowania z pomysłami projektowymi, które pomogą dostosować ogród do jego otoczenia. Poznasz łatwe sposoby wykonywania pomiarów dużej przestrzeni, szacowania wysokości drzew i zakładania „zielonego dachu” lub systemu gromadzenia wody. Pokazano także, jak łączyć rzuty pionowe i poziome, plany ogólne i sytuacyjne, jak dobrać atrakcyjne i trwałe materiały oraz rośliny. Znajdziesz tu także zrozumiałe instrukcje, jak nakreślić plany począwszy od wstępnego rozpoznania terenu aż do finalnego projektu ogrodu, uzupełnione o wskazówki dotyczące rysowania i ukazywania szczegółów, nadając im profesjonalny wygląd. Podręcznik „Podstawy Projektowania Ogrodów” jest opracowany specjalnie dla tych wszystkich, którzy chcą przekształcić swoje ogrody, aby osiągnąć pożądany efekt. Setki rysunków objaśniających, pełne odniesień schematy i kolorowe zdjęcia sprawiają, że książka ta jest niezbędnym uzupełnieniem biblioteczki każdego ogrodnika, studenta architektury krajobrazu oraz nowo wykwalifikowanego profesjonalisty. Dobrze zaprojektowany ogród zapewnia przyjemność zarówno właścicielowi jak i jego gościom, ale nawet najbardziej doświadczonemu ogrodnikowi może być trudno to osiągnąć bez profesjonalnej porady .
Szkółkarstwo sadownicze zajmuje się produkcją drzewek, podkładek i krzewów owocowych oraz sadzonek truskawek i poziomek, przeznaczonych do zakładania sadów i plantacji roślin jagodowych. Obejmuje wszystkie etapy produkcji drzewek owocowych i roślin jagodowych w pierwszym okresie ich życia, od zbioru nasion poprzez produkcję podkładek, zrazów i sadzonek, aż do wyprodukowania dobrze wyrośniętych drzewek i krzewów. Produkcja drzewek i krzewów owocowych powinna być dostosowana do najnowszych osiągnięć nauki sadowniczej i spełniać wymagania stawiane przez najlepszych sadowników. Książka przeznaczona jest dla szkółkarzy i studentów wydziałów ogrodniczych.
Publikacja kładzie nacisk na praktyczne aspekty produkcji. Podzielona została na rozdziały uszeregowane zgodnie z kolejnością operacji i procesów przeprowadzanych w winiarni, począwszy od przygotowań do zbioru po butelkowanie. Dzięki temu stanowi niezastąpioną pomoc podczas produkcji wina. Jest to kontynuacja cieszącego się dużą popularnością podręcznika pt. „Winery Technology and Operations, A Handbook for Small Wineries” opublikowanego w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w 1990 r. oraz pracy pt. „Concepts in Wine Chemistry”, której pierwsze amerykańskie wydanie ukazało się w 1997 r. i zostało niedawno uaktualnione. Obydwie pozycje zaliczane są do literatury specjalistycznej i uniwersyteckiej na całym świecie. Yair Margalit ma tytuł doktora w dziedzinie fizykochemii i wieloletnie doświadczenie w zakresie badań naukowych oraz nauczania. Jest właścicielem niewielkiej rodzinnej winnicy i prowadzi wykłady dotyczące produkcji winiarskiej i zagadnień chemicznych związanych z winiarstwem w izraelskim Instytucie Technologii. Jest również konsultantem w licznych winnicach na całym świecie.
Książka zawiera informacje o meblach, które są świadectwem kultury, epoki, regionu czy kraju, w którym zostały wytworzone. Jak przedmioty materialne poddają się działaniu czasu, ulegają zniszczeniu. Aby zachować ich styl i funkcje należy stosować właściwe sposoby konserwacji oraz naprawy.
Ta z humorem napisana książka jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym poradnikiem psychologii psa. Autor omawia w niej błędy wychowawcze powszechnie popełniane przez właścicieli psów, oraz radzi, jak ich unikać.
Szykujemy się do udanego wejścia naszych rodzin pszczelich w zimowlę i pomyślnego wyjścia z niej! W książce opisano przyczyny strat zimowych i możliwości ich uniknięcia. Nauczymy się z niej różnych sposobów zimowania pszczół i dowiemy się, które z nich najlepiej im odpowiadają. Lektura tej książki to gwarancja tego, że wiosną będziemy się cieszyć silnymi, zdrowymi i gotowymi do oblotów rodzinami pszczelimi!
Fitness dla człowieka i psa. Przysiad, podpór czy podciąganie to ćwiczenia, które możemy wykonywać na łonie natury – bez sprzętu, ale za to wspólnie ze swoim psem! Lektura tej książki pozwoli nam zapoznać się z nowym trendem ?tness, jakim jest trening z psem. Dowiemy się z niej, jak mogą wyglądać wspólne treningi człowieka i psa, w których zwierzę jest pełnoprawnym partnerem, wykonuje ćwiczenia i dodatkowo motywuje swojego opiekuna do wysiłku. • Do wyboru jest wiele rodzajów ćwiczeń: trening siłowy dla właściciela, a dla psa ćwiczenia równowagi – dla każdego coś miłego. • Przejrzyste opisy ćwiczeń, na które składają się teksty i zdjęcia, pomogą w ich wykonywaniu. Pozytywny efekt uboczny: wspólny trening zbliża, odpręża i po prostu sprawia przyjemność. Książka przeznaczona jest dla wysportowanych duetów złożonych z człowieka i psa oraz wszystkich tych, którzy chcieliby pójść w ich ślady!
„Hodowla koni” prof. Romana Prawocheńskiego jest reprintem podręcznika, który ukazał się w latach 1947–1950 nakładem Biblioteki Puławskiej. Jest to zarazem kolejna pozycja z serii „Klasyka literatury hipologicznej”. Z upływem czasu wiedza przedstawiona w tym dziele nie tylko nie uległa dezaktualizacji, ale podręcznik stał się jeszcze ciekawszy i cenniejszy ze względu na swój, niespotykany dzisiaj, kompleksowy, wszechstronny charakter, szeroką bazę biologiczną oraz doświadczenia naukowe i niezwykle bogatą praktyczną wiedzę Autora. Dlatego też każdy studiujący hodowlę koni, zajmujący się nią praktycznie, powinien się z nim zapoznać i mieć w swojej bibliotece.
Książka stanowi kompendium wiedzy o technologii wędzenia żywności. Omówiono w niej technologię wędzenia najważniejszych grup produktów żywnościowych, sposoby otrzymywania dymu wędzarniczego i preparatów wędzarniczych, a także wpływ wędzenia na wartość odżywczą i zdrowotną żywności. Oprócz zagadnień teoretycznych podano w niej wskazówki dotyczące poszczególnych operacji i zabiegów występujących w procesie wędzenia. Przyjęcie formy podręcznikowej, z elementami monografii sprawia, że książka jest użytecznym materiałem dla studentów, magistrantów i doktorantów technologii żywności i żywienia człowieka, jak również dla pracowników inżynieryjno-technicznych przemysłu spożywczego. Może być też źródłem wiedzy dla studentów kierunków pokrewnych, takich jak towaroznawstwo i dietetyka, słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu nauk o żywności i żywienia oraz dla uczniów techników przemysłu spożywczego.
W książce tej znajdziemy kompletne informacje na temat materiałów budowlanych i etapów budowy, konstrukcji dachowych, instalacji technicznych, podziału i urządzenia wnętrza, pomieszczenia gospodarczego, wybiegów i wolier - niezależnie od tego, czy zamierzamy zbudować gołębnik wolno stojący, strychowy, miniaturowy, dla gołębi lotnych czy pocztowych. Spis treści Gołębie mają swoje potrzeby Gołębniki bez granic Samodzielna budowa gołębnika Wyposażenie i podział wnętrza gołębnika Woliery Co jeszcze powinniśmy wiedzieć Strony specjalne
CZĘSC I PRZETWORY Z OWOCÓW, WARZYW I GRZYBÓW Wiadomości wprowadzające; Ogólne zasady dotyczące przerobu owoców i warzyw; Przetwory utrwalane przez kwaszenie; Przetwory warzywne utrwalane przez solenie; Przetwory pasteryzowane; Przetwory gotowane utrwalane cukrem; Przetwory z owoców utrwalane cukrem na surowo; Przetwory witaminowe (utrwalane różnymi sposobami); Susze owocowe i warzywne; Marynaty; Wina owocowe i gronowe, miody pitne i owocowe; Przetwory z grzyb6w; Przechowywanie przetworów CZĘSC II PRZETWORY Z MIĘSA Wiadomości wprowadzające ; Chłodzone mięso i wyroby mięsne; Mięso solone i peklowane ; Wędzonki; Kiełbasy ; Kiszki, salcesony I rolady; Przetwory mięsne w wekach; Tłuszcze topione
Posługiwanie się językiem łowieckim, głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji, jest obowiązkiem wszystkich myśliwych. Stanowi ważny element kultury łowieckiej i wyróżnia myśliwych pośród innych grup społecznych. Obejmuje szeroki zasób słownictwa dotyczącego w szczególności: naturalnego środowiska, zwierząt łownych, gospodarki łowieckiej, sokolnictwa, kynologii, broni, amunicji, ubioru, akcesoriów myśliwskich, tradycji, zwyczajów oraz polowań. (Zbiór zasad etyki i tradycji łowieckich. Język łowiecki – PZŁ ) Język łowiecki należy niewątpliwie do najdawniejszych zabytków kultury polskiej. Od czasów tworzenia się obowiązywał wszystkich myśliwych, dzięki czemu stale się wzbogacał, a przekazywany z pokolenia na pokolenie nie zanikał i nie poszedł w zapomnienie. Niezwykle bogaty i oryginalny, obfitujący w piękne i obrazowe słowa i wyrażenia, często tak odbiegające od zwykłego języka, że zrozumieć go mogli tylko wtajemniczeni, stanowi ważną część obyczajów łowieckich, których przestrzeganie jest kwestią honoru świata łowieckiego. Stanisław Hoppe doskonale zdawał sobie sprawę z potrzeby zapisania języka łowieckiego jako świadectwa kultury narodowej. I tak powstały „Polski język łowiecki” i „Słownik języka łowieckiego” – dzieła, na których wychowało się kilka pokoleń myśliwych.
Zaprojektuj sam swój ogród! Ta książka pokazuje możliwości wyboru projektu dostosowanego do różnych uwarunkowań w terenie, na co zwracać uwagę i jakich kosztów należy się spodziewać. Znajdziesz w niej rozwiązania, które można wdrażać krok po kroku. Sześć kroków do twojego wymarzonego ogrodu: - kształtowanie terenu, murki oporowe, schody - ścieżki i miejsca wypoczynku - ogrodzenia: płoty, mury i żywopłoty - ogród frontowy i wiata na samochod - woda w ogrodzie - oświetlenie Zaplanuj kreatywnie – oblicz sprytnie – wykonaj umiejętnie.