Menu

Tako

Tako
Ignaś i jego tata zostają bez najważniejszej dla nich osoby: mamy Ignasia. Cała struktura i rytm ich życia zostają zburzone, cała beztroska i spokój – utracone. Mimo to tata Ignasia odnajduje w końcu sposób na poradzenie sobie z nową, trudną sytuacją... Budując domek na drzewie, Ignaś koncentruje się wyłącznie na piłowaniu drewna. Robi to jednak z tak wielkim ładunkiem złości, że wieczorami zasypia wyczerpany fizyczną aktywnością. Zaangażowanie oraz codzienna konsekwentna uważność i cierpliwość taty przynoszą zmiany. Z czasem udaje się im przywrócić do rozmów ważne słowa: przytulanie, zapach jabłek… mama. Opowieść o stracie i żałobie.
Franek zasiał w doniczce ziarenko. Czeka i czeka, podlewa i podlewa, ale ziarenko nie chce wykiełkować. Franek jest zaniepokojony. Potem słychać pukanie do drzwi. To Fela, przyjaciółka Franka. Może znajdzie rozwiązanie problemu? Franek ma życzenie to pierwsza książka o Franku i Feli, seria uroczych i ekscytujących opowieści podróżniczych dla najmłodszych czytelników książek obrazkowych.
O bardzo głodnym misiu to książka-gra, bajka-wybierajka, w której to mały czytelnik decyduje, jak potoczą się losy bohaterów, kto włączy się do akcji i jak się ona zakończy. Brunatny miś budzi się głodny z zimowego snu. Postanawia posilić się miodem… Sposobów na zdobycie przysmaku nie brakuje. Można wspiąć się na drzewo, skoczyć o tyczce, skorzystać z trampoliny, a nawet wykorzystać chytry plan lisa i interwencję strażaków. A może miś zrezygnuje jednak z miodu, odwróci się na drugi bok i zapadnie w drzemkę? W tej książce nie ma rzeczy niemożliwych, a kolejność i dobór scen za każdym razem mogą być inne. Czy przy pierwszej lekturze czytelnik pozna zwyczaje mrówki Ferdynanda albo czy natknie się w krzakach na wilka, który czyha na trzy świnki? Kto wie, wszystko zależy od naszej wyobraźni. Bajkę można czytać raz krócej, raz dłużej, ciesząc się jej swobodną formą, otwartą fabułą i lekkim humorem. Świetna zabawa i dla dzieci, i dla dorosłych! Tekst bajki, inspirowany książką Raymonda Queneau Un conte à votre façon (Bajeczka na twoją modłę), napisał scenarzysta komiksowy Maciej Jasiński, a ilustracje przygotował grafik i autor komiksów Tomasz Kaczkowski.
Wczesną wiosną przyjaciele Pasikonika pokonują różne trudności, krzątając się wokół swoich spraw: Biedronka poszukuje kropek, Pszczoła wyplątuje się z pułapki, pająk przędzie nić, stonoga szyje buty. Dla Pasikonika żadna z tych rzeczy nie jest ważna, ponieważ te problemy osobiście go nie dotyczą: „Ja prawie nie używam skrzydeł, więc nie wydaje mi się, żeby skrzydła były ważne”, „Ja nigdy nie kupuję nici i nie wydaje mi się, żeby nici były ważne”... Wieczorem Pasikonik jak zwykle planuje dać koncert skrzypcowy, ale – trach! – struny pękają. Pasikonik jest w rozpaczy. I co teraz? Mądra opowieść o tym, czym jest empatia. W świecie, w którym rozumiemy i akceptujemy potrzeby i uczucia innych, wszystkim żyje się lepiej.
Dlaczego filozofowie kontemplują deszcz? Co łączy Sokratesa z łowcą androidów i bezdomnym samurajem? Dlaczego filozofowie muszą się ciągle usprawiedliwiać ze swojej egzystencji? Czym jest metafora lustra i czemu filozofowie przestali w nią wierzyć? Jaką książkę trzymał w ręku młody Supermen? Kim były starożytne nagie filozofki? Czy filozofia jest mitem Golema, a mit Golema filozofią? W tej książce znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania – albo ich nie znajdziesz.
W schronisku odbędzie się niebawem festyn. Antoś kocha zwierzęta, a w szczególności koty, dlatego przekazuje na charytatywną loterię swoje ulubione przytulanki. Przed pójściem spać trochę mu brakuje pluszaków. Mama daje mu na pocieszenie swoją starą zabawkę z dzieciństwa – kota Pawełka. Od tego momentu Antoś i Pawełek są nierozłączni. Wkrótce w ich domu zamieszka jeszcze jeden kotek… Sonja Danowski opowiada wzruszającą historię przyjaźni i ubiera ją w gęste od szczegółów, realistyczne, urzekająco piękne ilustracje.
Kolejna po DNIU Z PRZYJACIÓŁMI książka obrazkowa o piątce przyjaciół, którzy uczą, jak cieszyć się chwilą i czerpać radość z życia. Tym razem wesoła sąsiedzka gromada wyruszy na wspólną wyprawę rzeką. I to dookoła świata! Czy plany borsuka, szopa pracza, niedźwiedzia, lisa i wrony się powiodą? Spokojna głowa! Najważniejsze, żeby miło spędzić czas w gronie najbliższych.
Poznajcie Bożenę, odważną bażancicę, który jest zdeterminowana, aby uczynić swój leśny dom bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich! Bożena Bażant to dzielny mały ptaszek, który mieszka w lesie w pobliżu wioski Góra. Za każdym razem, gdy Bożena próbuje przejść przez ulicę Pod Starym Dębem, grozi jej rozjechanie na placek przez pędzące samochody. I w końcu ma już tego dość! Jest w drodze, aby powiedzieć mieszkańcom wioski, co o tym myśli, gdy natyka się na bardzo interesujące zjawisko... wysoką kobietę, w jaskrawożółtym mundurze, stojącą na środku drogi. Bożena nigdy wcześniej nie widziała, żeby ktoś zatrzymywał tak samochody! Podsuwa jej to pomysł... Czy ona, Bożena Bażant, może zrobić swój własny strój i znak ostrzegawczy? Czy uda jej się pomóc przyjaciołom przejść przez ulicę i dotrzeć tam, gdzie powinna? Sielankowe ilustracje i mała bohaterka o wielkim sercu, oto Briony May Smith w najlepszym wydaniu.
Wszystkie zwierzęta są bardzo śpiące, ale uchatka musi iść do ubikacji, pelikanowi chce się pić, a osła swędzi ucho... Humorystyczna historyjka na dobranoc dla dzieci, którym nie chce się spać. Przyjazne, kolorowe ilustracje. Trwałe, kartonowe kartki. Wciągający, prosty tekst z mnóstwem wyrazów dzwiękonaśladowczych.
– Chodźcie, poczytamy książkę! – woła dziecko. I już po chwili wszyscy siedzą na sofie: zebra, kot, dziecko, chomik i lew. Można zaczynać. – Czekajcie! – szczeka zebra. – Nie ma jeszcze bociana! Bocian już idzie. Teraz można zaczynać, prawda? Chwileczkę, nie tak prędko… Zabawna i pełna przygód opowiastka o czytaniu. Susanne Straßer zadbała nie tylko o piękne, ciepłe ilustracje, ale również o atrakcyjne wyrazy dźwiękonaśladowcze i zaskakujące zakończenie historii. Czwarta część serii Bim-bam-bom.
Jest południe – czas na zupę. Wszyscy wiedzą, co się do niej dodaje: koń przynosi bordowe buraki, koza giętkie gałązki, pies kruchą kość… Ale czy zupa będzie smaczna? Zabawna książka obrazkowa dla małych łakomczuchów. Piąta część kartonowej serii Bim-bam-bom. Susanne Straßer zadbała nie tylko o piękne, ciepłe ilustracje, ale również o atrakcyjne wyrazy dźwiękonaśladowcze i zaskakujące zakończenie historii.
Sztuka „Anthropos: The Future of Art was” Cummingsa została opublikowana w roku 1930. Jednakże wystawiono ją po raz pierwszy dopiero po 40 latach od daty pierwszej publikacji. Do dziś sztuka pozostaje nieznana szerokiej publiczności. Książka „Plato’s cave image in Anthropos by E. E. Cummings” Jarosława M. Spychały jest więc pierwszą i jedyną publikacją poświęconą tej sztuce. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie i omówienie filozoficznych aspektów sztuki Edwarda Estlina Cummingsa „Anthropos: Przyszłość sztuki”, w szczególności motywów związanych z obrazem jaskini Platona (Republika, 514 A-517 C). Cummings’ play “Anthropos: The Future of Art” was published in 1930. However, it was not staged for the first time until 40 years after its initial publication. To this day, the play remains unknown to the general public. Spychała’s book “Plato's cave image in Anthropos by E. E. Cummings” is therefore today the first and only publication devoted to this art. The aim of this booklet is to present and discuss the philosophical aspects of Edward Estlin Cummings’ play “Anthropos: The Future of Art”, in particular the motifs related to Plato’s cave image (Republic, 514 A –517 C).
„Teatr po sąsiedzku” - Sonja Danowski Pia i Pablo bawią się często razem kukiełkowym teatrem. Gdy do sąsiedniego domu wprowadza się Ricky, Pablo spędza czas wyłącznie z nowym chłopcem, który ma wspaniałą kolekcję samochodów i samolotów. Pia czuje się osamotniona. Jednak pewnego dnia Ricky jest chory i teatr zaczyna działać na nowo... Sonja Danowski szkicuje niezwykle wrażliwe uczucia dzieci w sytuacjach konfliktowych, lecz robi to tak delikatnie i cudownie, że wszystko, co wcześniej wydawało się trudne, rozpuszcza się w morzu dziecięcej radości.
„Królowa w jaskini” - Júlia Sardà Pewnej nocy Franka ma sen o cudownej królowej, która mieszka w ciemnej jaskini ukrytej głęboko w lesie. Postanawia sprawdzić, czy to tylko sen i wyrusza do lasu ze swoimi młodszymi siostrami, Carmelą i Tomasiną. W trakcie podróży przez pokrzywy i zarośla świat się zmienia. Po drodze spotykają stworzenia, które zachwycają, i bestie, które przerażają. Dziewczynki uczą się, jak być odważnymi i jak stawiać czoła swoim lękom. A królowa? Cóż, to, co znajdują w jaskini, jest chyba najbardziej nieoczekiwaną rzeczą ze wszystkich... W autorskim debiucie Júlia Sarda snuje fascynującą i sugestywną opowieść o dorastaniu. Tworzy baśniową scenerię, która zarazem uwodzi i niepokoi. Przygoda trzech sióstr jest w książce pretekstem do pokazania bogatej w znaczenia podróży przez dojrzewanie.
„Kochamy naszą panią. Kolekcja OQO” - Luis Amavisca Pani Gazela jest wspaniałą nauczycielką. Dostrzega talenty i zainteresowania uczennic i uczniów, bierze pod uwagę samopoczucie i zasoby każdej osoby w grupie. Pewnego dnia nie pojawia się szkole. Telefonicznie powiadamia o chorobie. Klasa Pani Gazeli postanawia odwiedzić ukochaną nauczycielkę w jej domu. Tym razem to uczniowie dbają o swoją Panią: przynoszą kanapki, kwiaty i czytają książki... Książka opowiada o specjalnej więzi, jaka tworzy się w szkole między dziećmi oraz ich wychowawcami, szczególnie na etapie nauczania początkowego i przedszkolnego. Nowy tytuł kolekcji OQO z ilustracjami Mar Ferrero znanej polskim czytelnikom z książki Najlepsza zupa na świecie.
„Dzień z przyjaciółmi” Philip Waechter Szop pracz chce upiec szarlotkę, ale ponieważ nie ma w domu jajek, udaje się do Lisa, który potrzebuje drabiny. Idą więc do borsuka. On ma wszystko, ale potrzebuje też pomocy – od Niedźwiedzia. Tak więc cała czwórka (z wroną) kontynuuje wędrówkę przez pola i łąki, skubiąc po drodze jeżyny. Znajdują niedźwiedzia z wędką przy strumieniu. Opowiadanie o piątce przyjaciół, którzy spędzają razem spokojny i przyjemny dzień. Relaksująca, pogodna i poetycka książka obrazkowa o uważności i cieszeniu się chwilą. Tak piękna w swej prostocie, że niewątpliwie ma szansę stać się klasyką.
Syreni Księżyc Briony May Smith Dwie najlepsze przyjaciółki, jedna mieszkająca na lądzie, druga - w wodzie, przeżywają ekscytującą przygodę w noc Syreniego Księżyca. Jest to jedyna noc w roku, podczas której syreny i inne morskie stworzenia mogą opuścić morską wodę i cieszyć się ziemskimi rozrywkami. Jednak gdy Księżyc chyli się w kierunku morza - syrenka musi wracać do domu, w przeciwnym razie magia Syreniego Księżyca zniknie z ziemi na zawsze... Magiczna i emocjonująca książka obrazkowa spełniająca dziecięce marzenia o przyjaźni z syrenką. Idealna dla wszystkich młodych miłośniczek i miłośników syren.
Duży problem Davide Cali Pewnego ranka w krainie motyli z nieba spada dziwna rzecz. Skrzydlaci mieszkańcy łąki badają tajemniczy obiekt. Dorośli dochodzą do wniosku, że jest to ogromny problem, którego należy się pozbyć. Gdy tak debatują, jakaś mała dziewczynka dotyka dziwnego przedmiotu i oznajmia: "Mmm... Smakuje jak miód!". Po chwili z wielkiego problemu zostaną tylko okruchy... A wszystko dzięki dzieciom! Książka uzmysławia, że brak uprzedzeń i ciekawość świata bardzo pomagają w rozwiązywaniu życiowych problemów. Lektura wzbogacająca czytelników w każdym wieku.
Jeszcze pięć minut Marta Altés Czas to taka dziwna rzecz. Tata dużo o nim mówi. Ale wydaje mi się, że znam się na czasie lepiej niż on. Dlatego codziennie rano to ja mówię Tacie, kiedy... ...czas wstawać! Okazuje się, że według dziecka najlepszą porą na wstawanie jest piąta rano. Zaspany tata prosi wtedy o jeszcze pięć minut, bo myśli, że to niewiele. Ale to nieprawda! Dzieci najlepiej potrafią dowieść, że pięć minut to znacznie więcej czasu niż mogłoby się wydawać. Od rana aż do wieczora obserwujemy dzień z życia pewnej rodziny: taty lisa i jego dwójki lisich urwisów. Tata w pośpiechu załatwia mnóstwo spraw i wciąż goni za własnym ogonem, aż dosłownie pada z nóg. A jego dzieci podążają w ślad za nim, robiąc dokładnie to, czego chcą, bez względu na pośpiech lub ograniczenia czasowe. Na szczęście maluchy chętnie dzielą się z tatą tajemnicą czasu, bo biedak nie ma o tym zielonego pojęcia. Pięć minut to mnóstwo czasu! Przekonacie się o tym, czytając nową książkę Marty Altés Jeszcze pięć minut, uroczą, pełną delikatnego humoru historię o tym, jak ważny jest czas spędzany razem. Opowieść w równym stopniu zachwyci dzieci, jak i ich zabieganych rodziców.
Gwiazdka u Niedźwiadka. Książkowy kalendarz adwentowy Béatrice Garel Niedźwiadek zaprosił przyjaciół na wspólne świętowanie Gwiazdki. Już wkrótce zaczną pojawiać się pierwsi goście. Każdy ma przynieść jakąś niespodziankę – ozdobę na choinkę. Jak co roku będą tańczyć zgromadzeni wokół ogniska i opowiadać cudowne historie z całego świata… Niedźwiadek nie może się już doczekać. Wyjątkowy książkowy kalendarz adwentowy z rozkładaną choinką do ozdabiania w każdy grudniowy dzień. Książka składa się z 24 historii, które urzekają lekkim humorem. Duże ilustracja oraz ruchome elementy tworzą niepowtarzalną przestrzeń lektury dla całej rodziny. Książka aktywizuje wyobraźnię najmłodszych dzieci, koncentruje ich uwagę na opowieści oraz utrwala dobre nawyki czytelnicze, dzięki pomysłowemu połączeniu lektury z radością otwierania paczek z prezentami.
Szkoła to otwarta przestrzeń, nawet gdy znajduje się w budynku. Jest to miejsce pełne słów i pomysłów, gdzie wszyscy mogą wymieniać się myślami, długopisami, przekąskami, a czasem uściskami. Gdzie nauczyciele uczą marzyć, popełniać błędy, żyć. To cenny skarb, który należy chronić i kochać. Piękna poetycka książka obrazkowa opowiadająca o otwartej, wolnej i autentycznej szkole, w której dzieci i nauczyciele są tak samo szanowani i w której jest miejsce na emocje.
Pewnej księżycowej nocy w rodzinie misiów Malec budzi się z przekonaniem, że usłyszał potwora. Tata miś jest zdeterminowany, aby pokazać maluchowi, że na zewnątrz nie ma niczego strasznego. Krok po kroku przemierzają las i spotykają tylko małe, płochliwe stworzonka... W każdym razie żadne z nich nie może przecież przestraszyć niedźwiedzia... Dowcipna, zaskakująca i jednocześnie uspokajająca rymowana historia o dziecięcych strachach, które można łatwo wyjaśnić i złagodzić. Idealna lekka lektura do czytania przed snem.
Polska – Rosja. Sztuka i historia. Tom II zawiera część artykułów z I Konferencji Polskich i rosyjskich Historyków Sztuki Polska-Rosja.?
The current issue of “The Artistic Traditions of Non-Europeans Countries” is devoted to African cultures and it addresses matters which go beyond issues related to visual arts. In this volume the authors rather search for relations between arts and communication in different African settings. Over millennia people have applied different ideas with the view to make ephemeral oral communication, or at least the ideas carried by spoken words, last longer. The tools applied to different thoughts have changed and developed, but the main aims remained the same since the most ancient times. They are: to be able to remember what was once said, to “freeze” and save what was once said or thought for future generations and also to use simple signs to make references, so that the others think about exactly the same ideas in the same context as expected. This volume offers a glimpse into different aspects of how people communicated in the past and how they communicate today in Africa with the use of a wide spectrum of different tools and methods using art, orality and writing. In the centre of interest of the authors remains the area which is common to all these manners of passing on information and conveying messages, the area which reflects how orality and visuality influence each other.
1 2 3 4 5
z 5
skocz do z 5