Menu

To co jest

To co jest
W tej książce Rupert Spira przygląda się naszemu najbardziej pierwotnemu, najintymniejszemu, najlepiej znanemu doświadczeniu – rozpoznawaniu swojego bycia, czyli rozpoznawaniu świadomości przez siebie samą. Powrót świadomości do siebie – bycie świadomym bycia świadomym – jest esencją medytacji i modlitwy, bezpośrednią drogą do nieprzemijającego spokoju i szczęścia. Autor, jeden z najbardziej znanych na świecie współczesnych nauczycieli duchowych, z wyjątkową precyzją tę drogę opisuje, znajdując niezwykle trafny sposób wyrażania tego, co nienazwane. „Oświecenie czy przebudzenie nie jest szczególnym doświadczeniem bądź stanem umysłu, który się osiąga za pomocą odpowiednio ciężkiej praktyki i odpowiednio długiego medytowania. To rozpoznanie samej natury umysłu.”
Ta medytacyjna opowieść o życiu prowadzi nas do przełomowego punktu, w którym wszystkie opowieści przemijają. Wraz z zaniknięciem opowieści, "końcem wszystkich historii", znika też cierpienie, poczucie oddzielenia i niewygody. Nitya mówi o doświadczeniu jedności i wolności. Doświadczeniu dostępnym dla każdego. "To jest bardzo subtelne dostrojenie, nastawienie uszu, całego istnienia na słuchanie. A kiedy będzie słuchanie, pojawi się też słyszenie. nastroić się, czyli otworzyć, dać więcej przestrzeni, nie fiksować się, czyli przyjąć wszystko co jest. Patrzeć, słuchać bez intencji. Prościej ujmując, po prostu BYĆ." Nitya na organizowanych przez siebie satsangach dzieli się doświadczeniem dochodzenia do Prawdy z każdym, kto pragnie spojrzeć do wewnątrz i gotów jest zadać sobie pytanie: Kim jestem? Jej mistrzami są Ramana Mahariszi (1879-1950) oraz współcześnie nauczający Śri Mooji, dzięki któremu ostatecznie pozbyła się iluzji i przestała wierzyć w świat, jaki znała wcześniej. Mówi o sobie: "Prowadzę zwyczajne życie. Jestem matką dwójki dzieci, pracuję, uczę jogi, muzykuję. Nie mam do przekazania żadnej wiedzy, nie jestem guru, przewodnikiem ani "świętą". A jednak... krąg uczniów Nityi się powiększa. Jak zaświadczają, w jej obecności można zobaczyć To, czego wszyscy poszukujemy, i zrozumieć, czym naprawdę jest Wolność.
"Ta książka nie traktuje o duchowym rozwoju, o samodoskonaleniu się czy też o odmiennych stanach świadomości. Jej tematem jest przebudzenie duchowe, możliwie najszybsze i najskuteczniejsze przejście z właściwego dla ego stanu uśpienia do wykraczającego poza ego stanu przytomności..." - fragment
Książka została pomyślana tak, by codziennie uprzytamniać to, czego nie postrzega umysł, co jest zasłaniane przez myśli, a co stanowi podstawę wszystkiego. Jest samą istotą, samym sednem. Każda proponowana praktyka, każda kontemplacja zachęca do introspekcji, do wewnętrznego testowania i wychodzenia z niepamięci. Każda z nich powinna być stosowana przynajmniej przez tydzień. Można wracać do ulubionych, niektóre warto pozostawić w swoim życiu na stałe. Jest ich 52 – tyle, ile tygodni w roku. „Przesłanie tej książki jest proste: Patrz, rozpoznawaj, uświadamiaj sobie Świadomość, a akceptacja, spokój i szczęście pojawią się samoistnie. W każdym kolejnym tygodniu tego roku będę na to szczęście-oświecenie wskazywać, byś sam sprawdzał na sobie jego obecność. Niezależnie od tego, w jakim jesteś czy będziesz miejscu, zaufaj mi, proszę, i nie poddawaj się po pierwszym czy trzecim tygodniu. W miarę regularnego stosowania zaleceń książki zaczniesz zauważać, że już sama praktyka jest oświeceniem.”(fragment książki)Nitya Patrycja Pruchnik – nie będąc tradycyjną nauczycielką ani guru, prowadzi spotkania medytacyjne, podczas których dzieli się szeroką, ponadindywidualną perspektywą widzenia rzeczywistości. Wskazuje na to, co nam wszystkim wspólne, co jest istotą każdego z nas, bez względu na uwarunkowania i status społeczny. Przekaz Nityi jest uniwersalny i pozareligijny.Jej mistrzami są hinduski mędrzec, Ramana Mahariszi (1879 – 1950) oraz współcześnie nauczający Śri Mooji, dzięki któremu ostatecznie pozbyła się iluzji i odkryła prawdziwą naturę rzeczywistości. To on nadał jej imię Nitya, znaczące w sanskrycie „wieczna esencja”.W poprzedniej książce, „Koniec wszystkich historii. Medytacje” posłużyła się swoim życiorysem dla opisu drogi budzenia się, rozpoznania tego, co w nas niezmienne i wieczne.Mañana Chyb (współautorka) – autorka książki „Czas przebudzeń. 12 podróży do wolności”. Dziennikarka, redaktorka, była redaktor naczelna magazynu „Zwierciadło”.