Menu

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności WKŁ

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności WKŁ
Bogato ilustrowany poradnik zawierający podstawowe zagadnienia praktyczne związane z samoobroną z użyciem broni palnej. Przystępnie opisano w nim: – istotę i cele samoobrony, – podstawowe sposoby samoobrony, – broń do samoobrony, zwracając szczególną uwagę na broń palną, – amunicję i jej rodzaje, – skuteczność broni palnej, – sposoby umieszczania i przenoszenia broni palnej, – zastosowanie i użycie broni palnej do samoobrony wraz z przykładami z życia codziennego, – porady dotyczące samodoskonalenia w używaniu broni palnej, – najistotniejsze przepisy związane z obroną konieczną. Publikację tę napisano dla wszystkich zainteresowanych samoobroną z użyciem broni palnej.
Bogato ilustrowany poradnik zawierający podstawowe zagadnienia praktyczne związane z kolekcjonowaniem broni strzeleckiej. Wyjaśniono w nim: - co to jest kolekcja broni, - z czym wiąże się zakup broni nowej, - co powinien wiedzieć nabywca współczesnej broni używanej, - jakie pułapki czyhają na kupującego historyczną broń używaną, - jak zgodnie z przepisami przechowywać broń kolekcjonerską, - jakie procedury bezpieczeństwa zachować podczas strzelania z broni kolekcjonerskiej, - jak prawidłowo czyścić i konserwować broń strzelecką. Scharakteryzowano przykłady różnych modeli broni palnej, które mogą być przedmiotami kolekcji, omawiając kolejno najciekawsze: - pistolety (Margolin, Beretta M74, Colt 1911 i konstrukcje pochodne, Browning HP, FEG i modele pochodne, Luger P08, Walther P38, Smith & Wesson M39, M59 i inne, CZ 75 i CZ 82/83, SIG Sauer P220); - rewolwery (S&W Airweight, S&W Model 14, CZ Grand); - pistolety maszynowe (Pepesza i Zastava M49, Samopal vzor 48 i UZI, Heckler & Koch MP-5 i pochodne); - karabiny powtarzalne (Mauser i Mosin); - karabiny i karabinki samopowtarzalne (AK-47 i pochodne, AR-15, StG 57); - strzelby gładkolufowe (Eternal Gladiator, Benelli). Przystępnie opisano też, jak uzyskać pozwolenie na broń. Na końcu zamieszczono słownik podstawowych pojęć dotyczących broni kolekcjonerskiej, który ułatwi zrozumienie treści mniej zaawansowanym odbiorcom. Odbiorcy: miłośnicy broni, hobbyści oraz wszyscy zainteresowani kolekcjonerstwem broni strzeleckiej.
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony obsłudze i naprawie podzespołów i zespołów motocykli. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące przyjęcia motocykla do serwisu, kontroli stanu technicznego motocykla przed naprawą, rozpoznania i lokalizacji uszkodzeń, określania czasu wykonania usługi, wykorzystania dokumentacji serwisowej oraz instrukcji obsługi i naprawy, doboru metod naprawy oraz narzędzi, urządzeń i przyrządów obsługowo-naprawczych. Opisano także zasady prawidłowego demontażu i montażu zespołów oraz części, obsługę poszczególnych zespołów i układów motocykli (układów smarowania, zasilania, zapłonowego, rozrządu, przeniesienia napędu, hamulcowego, zawieszenia, kierowniczego, kół i wyposażenia elektrycznego), jak również sposoby naprawy zespołów i podzespołów motocykli, w tym m.in. naprawę podzespołów i układów silnika, wyposażenia elektrycznego, układu przeniesienia napędu, zawieszeń teleskopowych i wahaczowych, układu hamulcowego i kół oraz wytyczne doboru części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Uwzględniono również zasady kontroli prawidłowości wykonanej obsługi i naprawy, dokumentowania prowadzonych czynności obsługowych i naprawczych oraz wydania motocykla po obsłudze i naprawie. Materiał nauczania uzupełniono wieloma przykładami z praktyki warsztatowej oraz zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania kontrolne umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Książka jest przeznaczona dla uczniów branżowych szkół I stopnia, kształcących się w zawodzie mechanika motocyklowego.
Pierwsza część podręcznika poświęconego wyposażeniu elektrycznemu i elektronicznemu pojazdów samochodowych. Charakterystyczną cechą tego podręcznika jest połączenie wiadomości teoretycznych dotyczących budowy i działania poszczególnych zespołów i układów z praktycznymi informacjami o typowych niesprawnościach, diagnostyce, obsłudze i naprawie. W książce opisano między innymi podstawowe pojęcia z zakresu elektrotechniki, obwody elektryczne prądu stałego, pole elektryczne i magnetyczne, podstawowe podzespoły elektroniczne, obwody prądu przemiennego, podstawy miernictwa elektrycznego, układ zasilania elektrycznego pojazdów, układ rozruchu silników spalinowych oraz silniki prądu przemiennego w samochodach. Po każdym rozdziale zamieszczono pytania kontrolne i zadania do samodzielnego rozwiązania, mające pomóc w ugruntowaniu nabytej wiedzy. Odbiorcy podręcznika: uczniowie kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych, uczniowie szkół o pokrewnym profilu kształcenia, osoby zdobywające kwalifikacje zawodowe w ramach kształcenia pozaszkolnego oraz zajmujące się działalnością praktyczną w zakresie techniki samochodowej. Podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i wpisany do wykazu podręczników przeznaczonych do kształcenia w zawodach do nauczania zawodu technik pojazdów samochodowych na poziomie technikum i szkoły policealnej. Rok dopuszczenia do użytku szkolnego MEN 2011.
Podręcznik Elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych jest dopuszczony do użytku szkolnego na poziomie technikum i szkoły policealnej i przeznaczony do kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Podręcznik zawiera treści nauczania w zakresie części kwalifikacji M.12. Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych i może być wykorzystywany do kształcenia w zawodach TECHNIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH i ELEKTROMECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH według nowej podstawy programowej kształcenia w zawodach z 2012 roku. Druga część podręcznika poświęconego wyposażeniu elektrycznemu i elektronicznemu pojazdów samochodowych. Charakterystyczną cechą tego podręcznika jest połączenie wiadomości teoretycznych dotyczących budowy i działania poszczególnych zespołów i układów z praktycznymi informacjami o typowych niesprawnościach, diagnostyce, obsłudze i naprawie. W książce opisano między innymi układy elektroniczne stosowane w pojazdach, podstawy mechatroniki samochodowej, układy zapłonowe, oświetlenie pojazdów, pokładowe urządzenia kontrolno-pomiarowe, układy sterowania wtryskiem paliwa, instalacje gazowe pojazdów samochodowych, pokładowe systemy diagnostyczne OBD, układy regulacji i stabilizacji dynamiki jazdy oraz dodatkowe wyposażenie elektryczne i elektroniczne. Po każdym rozdziale zamieszczono pytania kontrolne i zadania do samodzielnego rozwiązania, mające pomóc w ugruntowaniu nabytej wiedzy.
Ilustrowany podręcznik do nauki języka angielskiego ukierunkowanego zawodowo w dziedzinie motoryzacji. Uwzględniono w nim słownictwo wchodzące w zakres podstaw działalności zawodowej (m.in. elementy zarządzania warsztatem, etyki zawodowej, obsługi klienta, bhp w serwisie samochodowym) oraz konstrukcji i eksploatacji pojazdów samochodowych (budowa, działanie i obsługa istotnych układów, zespołów i podzespołów samochodu osobowego z uwzględnieniem współczesnych rozwiązań i metod). Na końcu każdego rozdziału zamieszczono ćwiczenia i zadania (z prawidłowymi odpowiedziami zawartymi w Kluczu do ćwiczeń), umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Do książki dołączono CD z nagraniami dialogów, tekstów i ćwiczeń, umożliwiającymi aktywny udział w toku nauki. Odbiorcy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych i uczniowie szkół policealnych o pokrewnym profilu kształcenia, słuchacze specjalistycznych kursów językowych i zawodowych oraz osoby związane zawodowo z motoryzacją i posługujące się w swojej pracy językiem angielskim. Poziom językowy CEF: A2 (początkujący). Numer ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 3/2015
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony podstawom elektrotechniki i elektroniki, których znajomość jest niezbędna do dalszego kształcenia w zawodzie. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące: istoty prądu elektrycznego, prądu stałego, prądu przemiennego jednofazowego i trójfazowego, teorii obwodów elektrycznych, obwodów elektrycznych prądu stałego i przemiennego, elektrochemicznego wytwarzania napięcia, pola elektrycznego i magnetycznego oraz elektromagnetyzmu. Opisano budowę i zasadę działania kondensatorów, transformatorów, maszyn elektrycznych prądu stałego i przemiennego oraz elektronicznych elementów półprzewodnikowych. Przedstawiono podstawowe analogowe układy elektroniczne, podstawy techniki cyfrowej, a także urządzenia pomiarowe i zasady dokonywania pomiarów wielkości elektrycznych. Materiał nauczania zilustrowano licznymi rysunkami i zdjęciami. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania kontrolne i zadania do samodzielnego rozwiązania mające pomóc w ugruntowaniu nabytej wiedzy. Podręcznik przystosowano do wykorzystania przez kolejne roczniki uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Książka jest przeznaczona dla uczniów techników oraz zasadniczych szkół zawodowych kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych, mechanika pojazdów samochodowych oraz elektromechanika pojazdów samochodowych, jak również dla uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji M.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych oraz M.12. Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 24/2016
Podręcznik poświęcony zagadnieniom dotyczącym działalności gospodarczej w branży elektrycznej, napisany zgodnie z nową podstawą programową kształcenia w zawodach. Opisano w nim warunki i zasady funkcjonowania przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej w odniesieniu do branży elektrycznej, zasady planowania własnej działalności, procedurę postępowania przy zakładaniu własnej firmy jednoosobowej, obowiązki przedsiębiorcy w zakresie rozliczeń z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, koszty i przychody działalności gospodarczej, obowiązki pracodawcy związane z zatrudnieniem pracownika, zasady prowadzenia korespondencji firmowej, programy komputerowe wspomagające prowadzenie firmy oraz podstawowe zasady przestrzegania prawa autorskiego. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania i ćwiczenia kontrolne umożliwiające samoocenę stopnia przyswojenia wiedzy, również dwa testowe sprawdziany wiadomości. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika elektryka i elektryka.
Książka stanowi jedną z sześciu części zestawu podręczników do kształcenia w zawodzie technik logistyk w zakresie kwalifikacji A.30 Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w pro­cesach produkcji, dystrybucji i magazynowania. W podręczniku omówiono zagadnienia zaopatrzenia przepływów produkcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem istoty procesu produkcji oraz sterowania zakupami wraz z ich harmo­no­gra­mo­wa­niem. Przedstawiono również normy, procedury, zasady i narzędzia zarządzania jakością. Podano także wiadomości dotyczące logistyki odpadów i kosztów w logistyce oraz wzory dokumentacji przepływów produkcyjnych. Zagadnienia te zaprezentowano w formie wykładu teoretycznego, uzupełnionego licznymi przykładami, metodami i analizami, zaczerpniętymi z praktyki gospodarczej. Każdy rozdział kończy się blokiem powtórzeniowym, na który składają się pytania kontrolne i zadania do samodzielnego wykonania.
Książka stanowi jedną z sześciu części zestawu podręczników do kształcenia w zawodzie technik logistyk w zakresie kwalifikacji A.30 Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania. Logistyka produkcji łączy logistykę zaopatrzenia z logistyką dystrybucji i obejmuje wszystkie czynności związane z zaopatrzeniem w surowce, materiały i półprodukty oraz ich przejście przez wszystkie etapy produkcji aż do magazynu. Zgodnie z tak zdefiniowaną logistyką procesów produkcji w podręczniku omówiono zagadnienia zaopatrzenia i organizacji przepływów produkcyjnych oraz ich monitorowania. Zasady funkcjonowania procesu produkcyjnego wyjaśniono zarówno w ujęciu technologicznym, jak i z uwzględ­nieniem informatycznych systemów wspomagających. Dużo uwagi poświęcono gospodarce odpadami i ekologicznym metodom ich utylizacji lub ponownego wykorzystania. Podręcznik jest bogato ilustrowany i zawiera liczne przykłady dokumentów obowiązujących w przepływach produkcyjnych. Każdy rozdział kończy się blokiem powtórzeniowym, na który składają się pytania kontrolne i zadania do samodzielnego wykonania, a sprawdzenie nabytej wiedzy umożliwiają zamieszczone prawidłowe odpowiedzi.
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony naprawie mechanicznych podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy podczas naprawy pojazdów samochodowych, zasad organizacji pracy i wyposażenia zakładów napraw pojazdów samochodowych, zasad eksploatacji pojazdów samochodowych oraz doboru i wymiany podstawowych materiałów eksploatacyjnych, jak również technologii naprawy i regeneracji części, podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Szczegółowo opisano też naprawę silnika, mechanizmów podwozia samochodu (w tym mechanizmów układu przeniesienia napędu, nośnych i jezdnych, kierowniczych oraz hamulcowych), ogumienia i kół, jak również naprawę i konserwację podwozia oraz nadwozia. Materiał nauczania zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami, obrazującymi zastosowania współczesnych przyrządów i urządzeń naprawczych oraz sposoby ich praktycznego wykorzystania. Na końcu każdego rozdziału zamiesz¬czono ćwiczenia oraz pytania kontrolne i polecenia, umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Podręcznik przystosowano do użytkowania przez kolejne roczniki uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Książka jest przeznaczona dla uczniów techników i zasadniczych szkół zawodowych, kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych oraz mechanika pojazdów samochodowych, jak również dla uczestników kursów zawodowych w zakresie części drugiej kwalifikacji M.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 4/2017
Bogato ilustrowany podręcznik dotyczący montażu, konserwacji i naprawy instalacji elektrycznych. Opisano w nim zasady bhp podczas wykonywania prac elektrycznych, technologię pracy elektryka, zasady montażu układów instalacyjnych, metody montażu instalacji elektrycznych, dobór i montaż zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych oraz montaż rozdzielnic niskiego napięcia, jak również zasady wykonywania prac konserwacyjnych, diagnozowania i naprawy instalacji elektrycznych. Treść poszczególnych rozdziałów wzbogacono o ćwiczenia pomagające w zdobyciu umiejętności praktycznego montażu i konserwacji instalacji elektrycznych. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania i polecenia kontrolne umożliwiające uczniowi samoocenę stopnia opanowania materiału. Podręcznik zawiera treści zgodne z podstawą programową kształcenia w zawodach technika elektryka i elektryka oraz jest przystosowany do wykorzystania przez kolejne roczniki uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technik elektryk i elektryk oraz uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji E.8. Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 3 /2017
Bogato ilustrowany podręcznik przeznaczony do nauki języka angielskiego ukierunkowanego zawodowo na poziomie podstawowym (CEF A2) w dziedzinie motoryzacji, przystosowany do wieloletniego wykorzystania przez uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Napisany w atrakcyjnym i praktycznym ujęciu, zawiera podane w przystępnej formie ćwiczenia, w tym żarty, dialogi, rebusy, krzyżówki, oraz umożliwia aktywna naukę języka dzięki wykorzystaniu naturalnego zainteresowania ucznia przyszłą pracą zawodową. Każdy rozdział zakończono słowniczkami ( anglelsko­polskim i polsko-angielskim) zawierającymi trudniejsze wyrazy lub wyra­żenia z danego zakresu tematycznego. Prawidłowe odpowiedzi do ćwiczeń, zamieszczone na końcu podręcznika, umożliwiają samodzielne sprawdzenie stopnia przyswojenia podanych wiadomości. Do książki dołączono płytę CD zawierającą 35 nagrań umożliwiających aktywny udział w toku nauki oraz osłuchanie się z prawidłową wymową. Podręcznik będzie nieoceniona pomocą dla uczniów kształcących się w zawodach mechanika pojazdów samochodowych i elektromechanika pojazdów samochodowych, słuchaczy specjalistycznych kursów językowych i zawodowych w zakresie kwalifikacji M12 i M18 oraz osób związanych zawodowo z motoryzacją i posłu­gujących się w swojej pracy językiem angielskim. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 2/2017
W podręczniku omówiono istotę łańcucha dystrybucji wraz z podstawowymi pojęciami, takimi jak: kanał dystrybucji, zasady współpracy i rozliczeń między partnerami w kanale dystrybucji oraz obowiązującą dokumentację. Podręcznik zawiera też wiadomości z zakresu roli i znaczenia centrów dystrybucji i kosztów dystrybucji - ich struktury i zależności między nimi, a także analizy rentowności produktów. Zwrócono również uwagę na systemy zarządzania w dystrybucji. Dużo uwagi autorzy poświęcili logistycznej obsłudze klienta. Odbiorcy: uczniowie techników kształcący się w zawodzie technika logistyka (333107), jak również uczestnicy kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji A.30. Organizacja i moni­torowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 13 /2017
Bogato ilustrowany podręcznik przeznaczony do nauki języka niemieckiego ukierunkowanego zawodowo na poziomie A2 (podstawowym) Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego w dziedzinie motoryzacji, przystosowany do wieloletniego wykorzystania przez uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Napisany w atrakcyjnym i praktycznym ujęciu, zawiera podane w przystępnej formie ćwiczenia, w tym żarty, dialogi, rebusy, krzyżówki, oraz umożliwia aktywna naukę języka dzięki wykorzystaniu naturalnego zainteresowania ucznia przyszłą pracą zawodową. Każdy rozdział zakończono słowniczkami niemiecko-polskimi i polsko-niemieckimi zawierającymi trudniejsze wyrazy lub wyrażenia z danego zakresu tematycznego. Prawidłowe odpowiedzi do ćwiczeń, zamieszczone na końcu podręcznika, umożliwiają samodzielne sprawdzenie stopnia przyswojenia wiadomości. Do książki dołączono płytę CD zawierającą 30 nagrań umożliwiających aktywny udział w toku nauki oraz osłuchanie się a prawidłową wymową. Podręcznik będzie nieocenioną pomocą dla uczniów kształcących się w zawodzie technika pojazdów samochodowych, słuchaczy specjalistycznych kursów językowych i zawodowych oraz osób związanych zawodowo z motoryzacją i posługujących się swojej pracy językiem niemieckim.
Napisany zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 roku, bogato ilustrowany podręcznik poświęcony pomiarom elektrycznym i elektronicznym. Opisano w nim zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy podczas wykonywania pomiarów, z pomiarami wielkości elektrycznych (w tym m.in. z techniką wykonywania pomiarów, narzędziami i przyrządami pomiarowymi, a także opracowaniem wyników pomiarów) oraz z pomiarami elementów, układów i urządzeń elektronicznych (w tym m.in. elektronicznych elementów i układów analogowych oraz elektronicznych układów cyfrowych). Na końcu każdego podrozdziału zamieszczono przykładowe ćwiczenie dotyczące danego zagadnienia oraz pytania i polecenia kontrolne, umożliwiające uczniowi samoocenę stopnia opanowania materiału. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika elektryka i elektryka oraz uczestników kwalifikacyjnych kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji EE.05. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 1.22./2018
Napisany zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 roku, bogato ilustrowany podręcznik poświęcony obsługiwaniu i diagnozowaniu elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Przedstawiono w nim obsługiwanie i diagnozowanie układów zasilania elektrycznego, układów rozruchowych, czujników i elementów wykonawczych silnika, układów zapłonowych, cyfrowych magistrali informatycznych, zestawu wskaźników, czujników płynów eksploatacyjnych, wybranych zespołów oraz układów bezpieczeństwa czynnego i biernego, układów oświetlenia, układów zabezpieczających przed kradzieżą, napędów hybrydowych, jak również sterowników samochodowych. W podręczniku zamieszczono 115 ćwiczeń zawierających dokładny opis czynności, których wykonanie umożliwia nabycie praktycznych umiejętności diagnostycznych przez uczniów. Na końcu każdego rozdziału zawarto pytania kontrolne i polecenia, umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych i elektromechanika pojazdów samochodowych oraz uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji MG.12. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych.Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 1.27.14./2018
Napisany zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 roku, bogato ilustrowany podręcznik poświęcony podstawom budowy maszyn. Opisano w nim podstawy rysunku technicznego z uwzględnieniem komputerowego wspomagania projektowania CAD, najważniejsze właściwości i przykłady zastosowania różnych rodzajów materiałów konstrukcyjnych, w tym także ochrony ich przed korozją, podstawowe zagadnienia dotyczące pomiarów warsztatowych oraz najistotniejsze pojęcia z zakresu tolerancji i pasowań. Przedstawiono też podstawy mechaniki technicznej i podstawy wytrzymałości materiałów, podstawowe wiadomości z zakresu technik wytwarzania oraz najistotniejsze informacje dotyczące części maszyn i zasad obliczania ich wytrzymałości. Omówiono również podstawy maszynoznawstwa, w tym m.in. klasyfikację maszyn, różne rodzaje energii, jej źródła i zasoby, odnawialne źródła energii, maszyny hydrauliczne, napędy hydrostatyczne i hydrokinetyczne, maszyny cieplne, elektrownie jądrowe, sprężarki, napędy pneumatyczne i pneumatyczno-hydrauliczne, urządzenia chłodnicze, maszyny i środki transportowe oraz automatyzację transportu wewnętrznego. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania i ćwiczenia kontrolne, umożliwiające uczniowi samoocenę w zakresie opanowania materiału. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych i mechanika pojazdów samochodowych oraz uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji MG.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 1.39.26/2018
Napisany zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 roku, bogato ilustrowany podręcznik poświęcony podstawom budowy, głównym zespołom mechanicznym silników spalinowych pojazdów samochodowych oraz ich diagnozowaniu i naprawie. Opisano zagadnienia teoretyczne, dotyczące pracy silnika oraz jego podstawowe parametry konstrukcyjne i eksploatacyjne. Przedstawiono budowę i działanie oraz zasady eksploatacji, obsługi i naprawy głównych zespołów i układów mechanicznych, czyli kadłubów i głowic, układu korbowego i układu rozrządu silników spalinowych. Materiał nauczania bogato zilustrowano przykładami, uwzględniając najnowsze rozwiązania konstrukcyjne silników. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania kontrolne umożliwiające uczniowi samoocenę w zakresie opanowania materiału, a w niektórych rozdziałach podano również rozwiązania przykładowych zadań oraz zadania do samodzielnego rozwiązania. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych i mechanika pojazdów samochodowych oraz uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji MG.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 1.41.28/2018
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony podstawom budowy, diagnozowania i naprawy podwozi oraz nadwozi pojazdów samochodowych. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące klasyfikacji, identyfikacji i podstawowych własności trakcyjnych pojazdów samochodowych, głównych zasad ich eksploatacji, obsługi i naprawy oraz budowy, diagnozowania i naprawy układów: przeniesienia napędu, hamulcowego, kierowniczego i jezdnego. Opisano także ramy i nadwozia pojazdów samochodowych, przyczepy i naczepy, motocykle oraz najważniejsze układy bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Materiał nauczania zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami przykładów nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz schematami blokowymi obrazującymi tok postępowania podczas oceny stanu technicznego i poszukiwania przyczyn niesprawności pojazdu. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono ćwiczenia i testy kontrolne (z prawidłowymi odpowiedziami podanymi na końcu książki), umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych i mechanika pojazdów samochodowych oraz uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 1.42.29/2018. Do podręcznika przygotowano dwa zeszyty ćwiczeń: dla ucznia i nauczyciela do pobrania ze strony wydawcy wkl.com.pl
Napisany zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 r., bogato ilustrowany podręcznik poświęcony diagnozowaniu mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych podzespołów i zespołów motocykli. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące diagnozowania silnika, układu napędowego, podwozia i instalacji elektrycznej oraz – w niezbędnym zakresie – podstawy budowy i działania elementów i podzespołów wchodzących w ich skład. Opisano także klasyfikację i identyfikację motocykli, procedurę przyjęcia motocykla do serwisu oraz metody i zakres diagnozowania, w tym stosowane sposoby wykrywania niesprawności. Osobne rozdziały poświęcono współczesnym przyrządom pomiarowym i narzędziom diagnostyki komputerowej. Materiał nauczania uzupełniono wieloma przykładami z praktyki warsztatowej oraz zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania kontrolne i polecenia (z prawidłowymi odpowiedziami podanymi na końcu książki), umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Podręcznik jest przystosowany do użytkowania przez kolejne roczniki uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Książka jest przeznaczona dla uczniów branżowych szkół I stopnia, kształcących się w zawodzie mechanika motocyklowego w zakresie części pierwszej kwalifikacji MG.23. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów motocyklowych.
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony podstawom budowy i działania wszystkich zespołów i układów pojazdów samochodowych. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące klasyfikacji i identyfikacji pojazdów samochodowych, głównych zasad ich eksploatacji, obsługi i naprawy, budowy poszczególnych układów i zespołów silników spalinowych oraz podstawowe informacje o napędach alternatywnych pojazdów samochodowych. Opisano także budowę i działanie układów: przeniesienia napędu, hamulcowego, kierowniczego i jezdnego, jak również ram i nadwozi pojazdów samochodowych, rodzaje przyczep i naczep, budowę motocykli oraz najważniejsze układy bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Materiał nauczania zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami przykładów nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono ćwiczenia i testy kontrolne (z prawidłowymi odpowiedziami podanymi na końcu książki), umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych i elektromechanika pojazdów samochodowych oraz uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji MG.12. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 1.54.8/2019. Podręcznik może być wykorzystywany do kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego zgodnie z podstawą programową 2019 w zakresie kwalifikacji MOT.02 i MOT.06.
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony instalacjom elektrycznym. Opisano w nim rodzaje przewodów elektrycznych (ich budowę, parametry, oznaczanie i sposoby łączenia), sprzęt i osprzęt w instalacjach elektrycznych (w tym m.in. łączniki, gniazda i wtyczki, wyłączniki, styczniki, bezpieczniki, złączki i puszki instalacyjne oraz korytka i rury ochronne), oświetlenie elektryczne (z uwzględnieniem m.in. parametrów świetlnych, rodzajów lamp, klas i rodzajów oświetlenia, różnych rodzajów opraw oświetleniowych oraz zasad oświetlania i metod obliczania natężenia oświetlenia), budowę i rodzaje instalacji elektrycznych (w tym m.in. parametry techniczne, części składowe, sieć rozdzielczą, instalacje odbiorcze, układy sieci i instalacji elektrycznych) oraz eksploatację instalacji elektrycznych (z uwzględnieniem m.in. środków ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przepięciowej, zasad eksploatacji instalacji, zakłóceń w działaniu instalacji i zasad ochrony przeciwpożarowej). Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania i testy kontrolne oraz tabelę uszczegółowionych efektów kształcenia, które umożliwiają uczniowi samoocenę stopnia opanowania materiału. Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika elektryka i elektryka oraz uczestników kursów zawodowych w zakresie części 1 kwalifikacji E.8 Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych. Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 10 /2016. Podręcznik może być wykorzystywany do kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego zgodnie z podstawą programową 2019 w zakresie kwalifikacji ELE.02.
Bogato ilustrowany podręcznik zawierający ogólne zagadnienia organizacyjne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów i zasad bhp, jak również wiadomości praktyczne dotyczące zagrożeń występujących w środowisku pracy, prawidłowej organizacji stanowiska pracy, zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania poszczególnych rodzajów prac w przedsiębiorstwie samochodowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania kontrolne i ćwiczenia do samodzielnego rozwiązania, mające pomóc w ugruntowaniu nabytej wiedzy oraz testy sprawdzające. Podręcznik jest przeznaczony dla uczniów szkół branżowych i techników kształcących się w zawodach mechanika pojazdów samochodowych, elektromechanika pojazdów samochodowych, technika pojazdów samochodowych, mechanika motocyklowego i pokrewnych zawodach branży motoryzacyjnej, jak również uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji: MG.12 / MOT.02, MG.18 / MOT.05, MG.43 / MOT.06, MG.23 / MOT.04, MG.27 / MOT.03. Numer ewidencyjny 1. wydania w wykazie podręczników MEN: 24/2014
1 2
z 2
skocz do z 2