Menu

Dmowski Rafał

Bogato ilustrowany poradnik zawierający podstawowe zagadnienia praktyczne związane z samoobroną z użyciem broni palnej. Przystępnie opisano w nim: – istotę i cele samoobrony, – podstawowe sposoby samoobrony, – broń do samoobrony, zwracając szczególną uwagę na broń palną, – amunicję i jej rodzaje, – skuteczność broni palnej, – sposoby umieszczania i przenoszenia broni palnej, – zastosowanie i użycie broni palnej do samoobrony wraz z przykładami z życia codziennego, – porady dotyczące samodoskonalenia w używaniu broni palnej, – najistotniejsze przepisy związane z obroną konieczną. Publikację tę napisano dla wszystkich zainteresowanych samoobroną z użyciem broni palnej.
Bogato ilustrowany poradnik zawierający podstawowe zagadnienia praktyczne związane z kolekcjonowaniem broni strzeleckiej. Wyjaśniono w nim: - co to jest kolekcja broni, - z czym wiąże się zakup broni nowej, - co powinien wiedzieć nabywca współczesnej broni używanej, - jakie pułapki czyhają na kupującego historyczną broń używaną, - jak zgodnie z przepisami przechowywać broń kolekcjonerską, - jakie procedury bezpieczeństwa zachować podczas strzelania z broni kolekcjonerskiej, - jak prawidłowo czyścić i konserwować broń strzelecką. Scharakteryzowano przykłady różnych modeli broni palnej, które mogą być przedmiotami kolekcji, omawiając kolejno najciekawsze: - pistolety (Margolin, Beretta M74, Colt 1911 i konstrukcje pochodne, Browning HP, FEG i modele pochodne, Luger P08, Walther P38, Smith & Wesson M39, M59 i inne, CZ 75 i CZ 82/83, SIG Sauer P220); - rewolwery (S&W Airweight, S&W Model 14, CZ Grand); - pistolety maszynowe (Pepesza i Zastava M49, Samopal vzor 48 i UZI, Heckler & Koch MP-5 i pochodne); - karabiny powtarzalne (Mauser i Mosin); - karabiny i karabinki samopowtarzalne (AK-47 i pochodne, AR-15, StG 57); - strzelby gładkolufowe (Eternal Gladiator, Benelli). Przystępnie opisano też, jak uzyskać pozwolenie na broń. Na końcu zamieszczono słownik podstawowych pojęć dotyczących broni kolekcjonerskiej, który ułatwi zrozumienie treści mniej zaawansowanym odbiorcom. Odbiorcy: miłośnicy broni, hobbyści oraz wszyscy zainteresowani kolekcjonerstwem broni strzeleckiej.
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony obsłudze i naprawie podzespołów i zespołów motocykli. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące przyjęcia motocykla do serwisu, kontroli stanu technicznego motocykla przed naprawą, rozpoznania i lokalizacji uszkodzeń, określania czasu wykonania usługi, wykorzystania dokumentacji serwisowej oraz instrukcji obsługi i naprawy, doboru metod naprawy oraz narzędzi, urządzeń i przyrządów obsługowo-naprawczych. Opisano także zasady prawidłowego demontażu i montażu zespołów oraz części, obsługę poszczególnych zespołów i układów motocykli (układów smarowania, zasilania, zapłonowego, rozrządu, przeniesienia napędu, hamulcowego, zawieszenia, kierowniczego, kół i wyposażenia elektrycznego), jak również sposoby naprawy zespołów i podzespołów motocykli, w tym m.in. naprawę podzespołów i układów silnika, wyposażenia elektrycznego, układu przeniesienia napędu, zawieszeń teleskopowych i wahaczowych, układu hamulcowego i kół oraz wytyczne doboru części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Uwzględniono również zasady kontroli prawidłowości wykonanej obsługi i naprawy, dokumentowania prowadzonych czynności obsługowych i naprawczych oraz wydania motocykla po obsłudze i naprawie. Materiał nauczania uzupełniono wieloma przykładami z praktyki warsztatowej oraz zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania kontrolne umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Książka jest przeznaczona dla uczniów branżowych szkół I stopnia, kształcących się w zawodzie mechanika motocyklowego.
Napisany zgodnie z podstawą programową kształcenia w zawodach z 2017 r., bogato ilustrowany podręcznik poświęcony diagnozowaniu mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych podzespołów i zespołów motocykli. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące diagnozowania silnika, układu napędowego, podwozia i instalacji elektrycznej oraz – w niezbędnym zakresie – podstawy budowy i działania elementów i podzespołów wchodzących w ich skład. Opisano także klasyfikację i identyfikację motocykli, procedurę przyjęcia motocykla do serwisu oraz metody i zakres diagnozowania, w tym stosowane sposoby wykrywania niesprawności. Osobne rozdziały poświęcono współczesnym przyrządom pomiarowym i narzędziom diagnostyki komputerowej. Materiał nauczania uzupełniono wieloma przykładami z praktyki warsztatowej oraz zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania kontrolne i polecenia (z prawidłowymi odpowiedziami podanymi na końcu książki), umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości. Podręcznik jest przystosowany do użytkowania przez kolejne roczniki uczniów (tzw. podręcznik wieloletni). Książka jest przeznaczona dla uczniów branżowych szkół I stopnia, kształcących się w zawodzie mechanika motocyklowego w zakresie części pierwszej kwalifikacji MG.23. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów motocyklowych.