Menu

Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi
NATURA w twórczym rozwoju i arteterapii powstała – podobnie jak poprzednie książki z tej serii – z chęci podzielenia się doświadczeniami Autora z pracy artystycznej, pedagogicznej i arteterapeutycznej związanej z istotą kształtowania się świadomości - podmiotowości człowieka. Książka jest ofertą dla nauczycieli, metodyków, arteterapeutów, ale również dla studentów wielu specjalności pedagogicznych, edukacji artystycznej i arteterapii. Korzystać z niej, jak z przewodnika, będą mogli wszyscy, którzy prowadząc grupy, poszukują prostych i atrakcyjnych metod pracy dającej uczestnikom radość tworzenia i efektywność działań twórczych.
Egzystencja, metafizyka i kultura… to tom o pisarstwie Kazimierza Świegockiego, a nie wyłącznie o jego poezji. Niniejsza wieloautorska praca, zestawiająca głosy badaczy z różnych ośrodków (i krajów nawet), reprezentujących różne szkoły metodologiczne, jest z gruntu polifoniczna. Gromadzi również teksty o szerszych ambicjach interpretacyjnych, syntetyzujące wybrane zagadnienia, jak i omówienia poszczególnych utworów wierszowanych Świegockiego, opinie na temat jego dorobku naukowego, autokomentarze poety i eseisty, wywiady z nim przeprowadzone. Wszystko to nie tylko dynamizuje i uatrakcyjnia proponowaną lekturę, ale i pokazuje pisarza – kompletnego, całkowitego.
Z treści [...] wyłania się bogactwo ludzkiej refleksji wokół najważniejszych dla każdego z nas problemów egzystencjalnych, sformułowane wyzwania i zapytania, które ukazują potencjalne i realne bogactwo swoistości uczenia się osób dorosłych czy możliwego angażowania wokół tych procesów badaczy paradygmatu jakościowego (badań biograficznych). Tom ten zawiera „perełki” humanistycznej myśli, troski o człowieka uwikłanego w dynamikę ponowoczesnego świata wraz z nieodłączną tęsknotą za wartościami, które pozwalają (re-)konstruować własną tożsamość i sens życia. Z tej publikacji skorzystają zarówno studiujący pedagogikę, jak i nauczyciele akademiccy, badacze, oświatowcy. (z recenzji prof. Bogdana Śliwerskiego)
Któż z nas nie zna wspaniałych, emanujących ciepłem rodzinnego ogniska powieści dla młodzieży (i nie tylko!) stworzonych piórem Małgorzaty Musierowicz? Jeżeli ktoś jeszcze nie zdążył się spotkać z rodziną Borejków na kartach jednej z książek tej poznańskiej autorki , no to cóż moi drodzy – najwyższy czas ruszyć do księgarni i zapewnić sobie miłe chwile wakacyjnego relaksu z naprawdę świetną lekturą! Wydaje mi się, że jednak większość nastolatek, ale co również cieszy nastolatków, natknęło się już na twórczość tej autorki. Wystarczy przyjrzeć się rankingom sprzedaży, gdy nowa część „Jeżycjady” pojawia się na rynku księgarskim. Przykładowo, „Kalamburka” (przedostatnia powieś Małgorzaty Musierowicz) sprzedała się w nakładzie 19 tys. egzemplarzy, co jak na polski jest dużym osiągnięciem. Cóż dziwnego, każdy pragnie przenieść się do tego, jakże sympatycznego świata Małgorzaty Musierowicz, by choć przez chwilę móc przebywać trochę z Borejkami w ich ciepłej kuchni, w starej kamienicy na Roosvelta 5 w Poznaniu. A kim prywatnie jest Małgorzata Musierowicz? Urodziła się w 1945 roku w Poznaniu. Gdy uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej prawdziwą zmorą były dla niej przedmioty ścisłe. Natomiast łacina, język polski czy rosyjski nie stanowiły większego problemu. Już wtedy próbowała swoich sił w pisaniu. Bardzo często jednak ukrywała się ze swoimi próbami pisarskimi, a to za sprawą swojego brata, znanego poety, Stanisława Barańczaka. Obawiała się śmiechu i może zbyt krytycznego spojrzenia na swoje prace. Później ukończyła Wydział Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Plastycznej w Poznaniu. Próbki tej twórczości możemy sami ocenić, ponieważ każda książka Musierowicz jest ilustrowana przez nią samą. Jest mamą czwórki już dorosłych dzieci : Andrzeja, Zosi, Emilii i Bola. Oprócz tego Małgorzata Musierowicz projektuje zabawki i pisze felietony do „Tygodnika Powszechnego”. To z nich właśnie możemy dowiedzieć się wiele, również o życiu prywatnym autorki. Felietony te zatytułowane „Frywolni, czyli ostatnio przeczytałam książkę” zostały również wydane w formie trzech książek. W wolnych chwilach autorka poświęca czas swojej ogromnej pasji – hodowli róż.
Choć w Polsce ukazało się i nadal ukazuje wiele pozycji z tej dziedziny, to jednak najbardziej popularne jest obiektywistyczne podejście do problematyki zarządzania. Brakuje badaczy, a przez to wydawnictw, w których zarządzanie traktowano by z pozycji podmiotowych. Tym podręcznikiem wydawca chce zapełnić lukę na rynku wydawniczym, jako że problematyka zarządzania potraktowana jest tu w sposób szczególny. Idea zasad Nowelizacja z 2000 roku wprowadziła w normie ISO 9004 zasady zarządzania jakością, których stosowanie ma ułatwić kierownictwu organizacji doskonalenie systemu jakości. Zasady te to: orientacja na klienta, przywództwo, zaangażowanie pracowników, podejście procesowe, systemowe podejście do zarządzania, ciągłe doskonalenie, podejmowanie decyzji na podstawie faktów, wzajemnie korzystne relacje z dostawcami.
Co decyduje o tym, że człowiek w fazie starości podejmuje aktywność lub dopasowuje się do stereotypu bezużytecznego staruszka?
W czasach, gdy nauczyciele odnoszą przykre wrażenie, że dzieje ojczystego języka są spychane na boczny tor zainteresowań uczniów i studentów, taki projekt podręcznika może wywołać entuzjastyczne przyjęcie.
"Kazimierz Świegocki napisał pracę ważną i rozważną (…). Napisał ją z pasją (…). Dał dojrzałą, twórczą, a nie odtwórczą, własną i oryginalną próbę lektury arcytrudnej poezji Mickiewicza, Norwida i Leśmiana (…). Jest to swego rodzaju interpretacyjny traktat. Do niewątpliwych zalet należy jego język”. (Prof. Jarosław Ławski) „Któż mógłby być bardziej wnikliwym hermeneutą twórczości Mickiewicza, Norwida i Leśmiana. odkrywcą ich wielu tajemnic, niż poeta będący jednocześnie filozofem i literaturoznawcą. I właśnie taką wyjątkową trójjednię osobowości badawczej stanowi Kazimierz Świegocki". (Prof. Zbigniew Lisowski)
Samorząd terytorialny jako problem polityczny i politologiczny Samorząd terytorialny w Polsce do 1990 roku Odbudowa samorządu terytorialnego w Polsce Nowy ustrój administracji publicznej w Polsce Ustrój i finansowe podstawy działalności samorządu terytorialnego