Menu

Wydawnictwo Szkolne Omega

Wydawnictwo Szkolne Omega
Informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu dodatkowego (poziom rozszerzony) od roku szkolnego 2024/2025.Informator został opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w Gdańsku, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.Wydawnictwo Szkolne Omega dokonało przedruku materiałów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie z zachowaniem oryginalnego składu i łamania.
Kombinatoryka to czwarta książka z cyklu “Rozszerzony program matematyki w liceum”.W serii ukazały się dotąd: Arytmetyka i algebra, Geometria i trygonometria oraz Geometria analityczna. W książce przedstawione są nie tylko podstawowe (z punktu widzenia potrzeb szkolnych) zagadnienia kombinatoryczne, jakimi są zadania zliczania elementów zbiorów skończonych, ale także szeroko pojęte własności obiektów kombinatorycznych. Dlatego książka ukazuje się w cyklu “Rozszerzony program matematyki w liceum”.
Informator o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego(część ustna oraz część pisemna na poziomie podstawowym) od roku szkolnego 2024/2025Informator został opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w Gdańsku, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.Wydawnictwo Szkolne Omega dokonało przedruku materiałów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie z zachowaniem oryginalnego składu i łamania.
Biologia. Informator o egzaminie maturalnym z biologii od roku szkolnego 2024/2025.Informator został opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w Gdańsku, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.Wydawnictwo Szkolne Omega dokonało przedruku materiałów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie z zachowaniem oryginalnego składu i łamania.
Informator o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2024/2025.Informator został opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w Gdańsku, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.Wydawnictwo Szkolne Omega dokonało przedruku materiałów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie z zachowaniem oryginalnego składu i łamania.
Informator o egzaminie maturalnym z matematyki jako przedmiotu dodatkowego (poziom rozszerzony) od roku szkolnego 2024/2025.Informator został opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w Gdańsku, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.Wydawnictwo Szkolne Omega dokonało przedruku materiałów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie z zachowaniem oryginalnego składu i łamania.
Informator o egzaminie maturalnym z matematyki jako przedmiotu obowiązkowego (poziom podstawowy) od roku szkolnego 2024/2025.Informator został opracowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w Gdańsku, Jaworznie, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.Wydawnictwo Szkolne Omega dokonało przedruku materiałów z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie z zachowaniem oryginalnego składu i łamania.
Wznowienie książki przeznaczonej przede wszystkim dla uczniów przygotowujących się do startu w konkursach matematycznych, szczególnie w Olimpiadzie Matematycznej. Przedstawiono w niej zadania, z jakimi mierzyli się uczestnicy obozów matematycznych przygotowujących do konkursów. Do wszystkich zadań zostały dołączone szczegółowe rozwiązania.Z broszury mogą również skorzystać nauczyciele planujący zorganizowanie podobnych obozów, gdyż można w niej znaleźć informacje dotyczące przebiegu takich wydarzeń. Przedstawione zadania mają zróżnicowany poziom trudności i mogą być pomocne nauczycielom w pracy z uczniami uzdolnionymi matematycznie.Do każdego zestawu zadań zamieszczono statystyki pokazujące, w jaki sposób uczestnicy obozów poradzili sobie z poszczególnymi zadaniami. Informacje te obrazują poziom trudności zadań i mogą być cenne dla uczniów, którzy chcą porównać swoje umiejętności rozwiązywania zadań „olimpijskich” z rówieśnikami.
Publikacja przeznaczona jest do pracy z uczniem uzdolnionym matematycznie.Zawiera zestawy zadań przygotowawczych do konkursów matematycznych, opracowane przez nauczycieli i uczniów.Zbiór skierowany jest zarówno do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych jak i szkół ponadpodstawowych.Będzie doskonałą pomocą dydaktyczną na zajęciach kółek matematycznych. Materiał zadaniowy wraz z rozwiązaniami został pogrupowany tematycznie (w książce znalazły się m.in. takie rozdziały, jak: Równania diofantyczne, Kongruencje, Część całkowita i ułamkowa liczby rzeczywistej, Trójkąt równoboczny).Książka z Biblioteczki Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej. Przeznaczona dla ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Zbiór zadań maturalnych, część I Chemia ogólna i nieorganiczna, Barbary Pac, znanej i bardzo cenionej autorki. Pedagog o ogromnym doświadczeniu, autorka bestsellerowych książek przygotowała książkę do matury w nowej formule od 2023 roku. Wszystkie zadania oparte są na wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej (zakres rozszerzony), a konstrukcyjnie przypominają te, które można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2022/23 opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz w arkuszach maturalnych z ubiegłych lat. Uwaga! Zbiór zawiera nowy typ zadań, który nie występował dotychczas na egzaminie maturalnym z chemii. Aby rozwiązać problem postawiony w takim zadaniu (za co będzie można uzyskać 4 lub 5 punktów), trzeba wykazać się zdolnością łączenia różnych umiejętności. Ważna informacja: do wszystkich zadań dołączono odpowiedzi.
Książka zawiera typowe zadania dla egzaminu na poziomie rozszerzonym, sprawdzające również nowe umiejętności w stosunku do egzaminu od roku szkolnego 2014/2015. Począwszy od 2023 roku arkusz egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym będzie zawierał, oprócz zadań zamkniętych, zadania otwarte w części: Rozumienie ze słuchu i Rozumienie tekstów pisanych
Zbiór “Matematyka. Zbiór zadań maturalnych. Poziom rozszerzony” składa się z dwóch części: Zadania i odpowiedzi i Szkice rozwiązań. Zawiera 1432 zadania ułożone tematycznie według działów matematyki. Aby korzystanie ze zbioru było łatwiejsze, został rozdzielony na dwie pozycje (jedna z zadaniami i odpowiedziami, druga ze szkicami rozwiązań), które stanowią integralną całość. Publikacja ta powinna pomóc w dobrym przygotowaniu się do egzaminu przede wszystkim maturzystom oraz stanowić wsparcie dla nauczycieli, którzy będą ich do tego egzaminu przygotowywać.
Zbiór “Matematyka. Zbiór zadań maturalnych. Poziom podstawowy” składa się z dwóch części: Zadania i odpowiedzi i Szkice rozwiązań. Zawiera 1647 zadań ułożonych tematycznie według działów matematyki. Aby korzystanie ze zbioru było łatwiejsze, został rozdzielony na dwie pozycje (jedna z zadaniami i odpowiedziami, druga ze szkicami rozwiązań), które stanowią integralną całość. Publikacja ta powinna pomóc w dobrym przygotowaniu się do egzaminu przede wszystkim maturzystom oraz stanowić wsparcie dla nauczycieli, którzy będą ich do tego egzaminu przygotowywać.
Wszystkie zadania zbioru dostosowane są do nowej matury dodatkowo zaznaczone są zadania wykraczające poza wymagania podstawy programowej. Pozycja obejmuje następujące działy z nowej podstawy programowej: ZWIERZĘTA, CZŁOWIEK, EWOLUCJA, EKOLOGIA , OCHRONA RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ. Szczegółowe omówienie różnych typów zadań egzaminacyjnych z poszczególnych działów nowej podstawy programowej wraz z ich rozwiązaniami. Analiza możliwych do popełnienia błędów. Szczegółowy komentarz zawierający analizę wymagań i poleceń.
Autorskie maturalne arkusze egzaminacyjne z biologii.Doskonały trening przed maturą!Publikacja została podzielona dwie części: pierwsza obejmuje autorskie zestawy egzaminacyjne – jest ich osiem, a druga to prezentacja trzech arkuszy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, z którymi zdający już się zmierzyli w poprzednich latach. Autor przygotowując arkusze wzorował się na klasycz­nych arkuszach egzaminacyjnych opracowanych przez ekspertów z Central­nej Komisji Egzaminacyjnej.
Książka poświęcona jest jednofunkcyjnym pochodnym węglowodorów zawierających tlen. Składa się z dwóch przeplatających się części repetytorium i zadań. Książka ta, razem z trzema pozostałymi pozycjami: Węglowodory repetytorium i zadania; Związki organiczne zawierające azot. Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów repetytorium i zadania; Kompendium terminologii oraz nazewnictwa związków organicznych stanowi kompatybilne ze sobą i wyjątkowo bogate źródło wiedzy na temat chemii organicznej dla uczniów i nauczycieli szkoły średniej.Kolejny tom serii wydawniczej omawiający zagadnienia związane z chemią organiczną. Książka poświęcona jest jednofunkcyjnym pochodnym węglowodorów zawierających tlen. Książka ta, razem z trzema pozostałymi pozycjami: Węglowodory repetytorium i zadania; Związki organiczne zawierające azot. Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów repetytorium i zadania; Kompendium terminologii oraz nazewnictwa związków organicznych stanowi kompatybilne ze sobą i wyjątkowo bogate źródło wiedzy na temat chemii organicznej dla uczniów i nauczycieli szkoły średniej.Książka składa się z dwóch przeplatających się części repetytorium i zadań. Formuła niniejszego opracowania, podobnie jak pozostałych, została oparta na idei repetytorium, w którym wszystkie zagadnienia wyjaśniamy na licznych przykładach, połączonego ze zbiorem zadań, pozwalających na sprawdzenie i szlifowanie zdobytej wiedzy. W książce zastosowano aktualną, zalecaną przez IUPAC nomenklaturę obowiązującą na egzaminie maturalnym. Na końcu zbioru znajdują się zadania pochodzące z matur organizowanych przezCentralną Komisję Egzaminacyjną.
Druga część zbioru zadań maturalnych, obejmującego treści w zakresie podstawowym i rozszerzonym. Zamieszczone zadania pozwalają na usystematyzowanie i sprawdzenie wiedzy z następujących działów: wirusy, bakterie, rośliny i grzyby, fizjologia roślin, bezkręgowce, strunowce, ewolucja organizmów, ekologia, biogeografia, środowisko. Każdy dział, oprócz zadań szczegółowych, zawiera podsumowanie w postaci zadań zbiorczych. Do wszystkich zadań podano odpowiedzi. Doskonały trening przed maturą.
Ze WstępuNiniejszy zbiór zadań adresowany jest do uczniów młodszych klas szkół ponadpodstawowych, którzy lubią rozwiązywać niestandardowe zadania z matematyki. Zadania dzielą się na cztery części: Liczby całkowite, Algebra, Geometria, Kombinatoryka.Nie każde zadanie można przyporządkować do jednego z tych działów jednoznacznie. Dla niektórych praca z tymi zadaniami będzie po prostu zwykłą przyjemnością, a inni znajdą materiał do pracy podczas przygotowania się do konkursu matematycznego.
Książka zawiera zadania z międzynarodowych zawodów matematycznych Náboj 2024. Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn repre­zentujących swoją szkołę. Zawody trwają 2 godziny, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania są numeryczne, nie trzeba przedstawiać pełnego rozumowania. Wzrastający po­ziom trudności powoduje, że zadania są adekwatne zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej.
Maswerk, dekoracja architektoniczna charakterystyczna dla sztuki gotyckiej. Maswerk składał się z elementów geometrycznych (laskowań, kół, odcinków koła, stylizowanych trój- i czteroliści, rybich pęcherzy) wykonanych w kamieniu lub cegle.Maswerk stosowano do wypełniania głównie ażurowych otworów okiennych, rozet, przezroczy, wimperg, balustrad i innych elementów architektonicznych; niekiedy także pól ściennych (zwany ślepym). Maswerki przyjęły się również jako motyw dekoracyjny w rzemiośle artystycznym (snycerstwo, złotnictwo itp.). Architektura gotycka była podporządkowana regułom geometrii.
Praca z zakresu planimetrii, zbierającą różne lematy i zadania wraz z ich dowodami. Pomocna zainteresowanym planimetrią zarówno na poziomie matematycznej olimpiady krajowej, jak i międzynarodowej oraz pozwalająca na poszerzenie i ugruntowanie wiedzy.Ze Wstępu AutorówPrzedstawiamy Państwu pracę z zakresu planimetrii "Planimetria dla olimpijczyków", zbierającą różne lematy i zadania wraz z ich dowodami. Większa część tego tekstu powstała na przełomie lat 2016-2017, kiedy kończyliśmy liceum i zaczynaliśmy studia. Późniejsze zmiany w latach 2018-2019 były głównie estetyczne, natomiast w latach 2019-2022 praca pozostała niezmieniona. Przez okres 2019-2022 liczyliśmy, że naniesiemy poprawki i nadamy jej ostateczny kształt przed publikacją. Wiele czynników stanęło jednak na przeszkodzie, przede wszystkim związanych z rozwijaniem innych obszarów tematycznych. Mimo to zdecydowaliśmy się po wprowadzeniu kilku kosmetycznych poprawek na opublikowanie naszej pracy, wierząc, że pomoże ona polskim uczniom i uczennicom zainteresowanym planimetrią zarówno na poziomie olimpiady krajowej, jak i międzynarodowej na poszerzenie i ugruntowanie wiedzy. Prosimy również o wyrozumiałość, praca była pisana przed rozpoczęciem przez nas studiów dlatego też miejscami może brakować akademickiego podejścia lub wiedzy typograficznej.
Przedstawiamy pierwsze całościowe wydanie serii podręczników pod wspólnym tytułem MATEMATYKA OLIMPIJSKA. Jest to matematyka elementarna w zakresie wyznaczonym przez zadania pojawiające się na zawodach Olimpiady Matematycznej (krajowe i międzynarodowe). Matematyka ta( mimo niewielkiego obciążenia definicyjnego, jest bliższa matematyce akademickiej niż matematyce szkolnej. Proponowany sposób wykładu (definicja, twierdzenie, przykłady, zadania i ćwiczenia) jest więc bliższy akademickiemu niż szkolnemu. Każdy tom kończy się krótką bibliografią, w której pokazane są źródła dające możliwość rozszerzenia i pogłębienia przedmiotowej wiedzy. W indeksie pojawiają się terminy zaledwie wspomniane w tekście. Powinno to rozbudzać ciekawość Czytelników i zachęcać do samodzielnych poszukiwań w literaturze. Poszczególne części skryptów: żółtego, zielonego i czerwonego były wielokrotnie w latach 2007-2017 wydawane jako preprinty w niewielkich nakładach.Tom pierwszy (MOATL -żółty) przedstawia podstawowe pojęcia i metody elementarnej Algebry i Teorii liczbTom drugi (MOPLA -zielony) poświęcony jest podstawowym pojęciom i metodom elementarnej Planimetrii EuklidesowejTom trzeci (MOKOM - czerwony) dotyczy KombinatorykiTom czwarty (MORIN - niebieski) dotyczy Równań i nierównościTrzecie wydanie preprintowe rożni się od poprzedniego przede wszystkim w paragrafie 2.8. [...] Zmodyfikowaliśmy zestaw proponowanych zadań dodatkowych:po wyrzuceniu kilku i dodaniu kilku innych, jest ich teraz 95. [...] Pewne zmiany wprowadziliśmy w paragrafie 2.3, a także poprawiliśmy garstkę dostrzeżonych błędów mniejszego kalibru (ortograficznych, stylistycznych, itp.).
Matematyczny sezam to zbiór zadań przeznaczonych dla uczniów młodszych klas szkół ponadgimnazjalnych (średnich) zainteresowanych matematyką.W pierwszej części publikacji zebrano zadania pochodzące z zawodów Śląskiego Konkursu Matematycznego. W drugiej kilkadziesiąt zadań do pracy samodzielnej, które można traktować jako materiał treningowy przed zawodami matematycznymi.W zbiorze zamieszczone są rozwiązania wszystkich zadań, niektóre nawet kilkoma sposobami.Książka ta jest przeznaczona dla nauczycieli pracujących z młodzieżą uzdolnioną matematycznie, a także dla uczniów, którzy znajdą w niej inspirację do rozwijania swoich zainteresowań.Jest to trzecie, uzupełnione wydanie. Do poprzedniej wersji dodano zadania konkursowe z ostatnich pięciu lat. Ponadto zadania do pracy samodzielnej z drugiego wydania, które wykorzystano w konkursie, zostały zastąpione nowymi.  Usunięto też zauważone oraz zgłoszone Autorom błędy i pomyłki.
1 2 3
z 3
skocz do z 3