Menu

Wichur Tomasz

Książka poświęcona jest jednofunkcyjnym pochodnym węglowodorów zawierających tlen. Składa się z dwóch przeplatających się części repetytorium i zadań. Książka ta, razem z trzema pozostałymi pozycjami: Węglowodory repetytorium i zadania; Związki organiczne zawierające azot. Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów repetytorium i zadania; Kompendium terminologii oraz nazewnictwa związków organicznych stanowi kompatybilne ze sobą i wyjątkowo bogate źródło wiedzy na temat chemii organicznej dla uczniów i nauczycieli szkoły średniej.Kolejny tom serii wydawniczej omawiający zagadnienia związane z chemią organiczną. Książka poświęcona jest jednofunkcyjnym pochodnym węglowodorów zawierających tlen. Książka ta, razem z trzema pozostałymi pozycjami: Węglowodory repetytorium i zadania; Związki organiczne zawierające azot. Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów repetytorium i zadania; Kompendium terminologii oraz nazewnictwa związków organicznych stanowi kompatybilne ze sobą i wyjątkowo bogate źródło wiedzy na temat chemii organicznej dla uczniów i nauczycieli szkoły średniej.Książka składa się z dwóch przeplatających się części repetytorium i zadań. Formuła niniejszego opracowania, podobnie jak pozostałych, została oparta na idei repetytorium, w którym wszystkie zagadnienia wyjaśniamy na licznych przykładach, połączonego ze zbiorem zadań, pozwalających na sprawdzenie i szlifowanie zdobytej wiedzy. W książce zastosowano aktualną, zalecaną przez IUPAC nomenklaturę obowiązującą na egzaminie maturalnym. Na końcu zbioru znajdują się zadania pochodzące z matur organizowanych przezCentralną Komisję Egzaminacyjną.
Inspiracją do powstania niniejszego opracowania stały się zajęcia prowadzone przez nas w ramach Warsztatów Maturalnych – „Ostatni dzwonek przed maturą”, organizowanych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jedno ze spotkań warsztatowych, dotyczące między innymi elektrochemii, ujawniło, jak wiele problemów przysparza uczniom zrozumienie tego, w swej istocie bardzo spójnego i empirycznego, działu. Niniejsza publikacja jest próbą usystematyzowania często wybiórczej wiedzy uczniów i stworzeniem szansy na jej ugruntowanie poprzez samokształcenie.Prócz omówienia i wyjaśnienia zagadnień elektrochemicznych, na końcu książki znajdują się również przykładowe zadania maturalne z tej tematyki oraz komentarze, które, jak wierzymy, ułatwią czytelnikom późniejsze samodzielne zmagania z pięknem elektrochemicznych zadań.
Kolejny tom repetytorium omawiający zagadnienia związane z chemią organiczną. Książka poświęcona jest związkom organicznym zawierającym azot oraz cukrom.Składa się z dwóch przeplatających się części – repetytorium i zadań. Najpierw wszystkie zagadnienia wyjaśnione są krok po kroku i zilustrowane przykładami, a następnie podane są zadania do samodzielnego rozwiązania.
Ze wstępu:Język chemiczny ciągle ewoluuje. W kontekście zachodzących zmian niezwykle ważne jest podążanie za wytycznymi IUPAC oraz Komisji Terminologii Chemicznej Polskiego Towarzystwa Chemicznego. [...] W Państwa ręce oddajemy zaledwie skromny wycinek tych wytycznych, dostosowanych do użytku szkolnego oraz opatrzony przykładami i komentarzem. W naszym opracowaniu skupiliśmy się na nazewnictwie związków organicznych, których różnorodność, ale też znaczenie we współczesnym świecie stawia je na wyjątkowym miejscu. Ufamy, że to kompendium okaże się pomocne nie tylko dla nauczycieli, ale i uczniów, których – zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej – będzie obowiązywać nomenklatura omówiona m.in. w tej książce, czyli bazująca na najnowszych wytycznych IUPAC.
Ze wstępu:Drodzy Czytelnicy,chemia organiczna jest jednym z najbardziej fascynujących działów chemii, a liczb i różnorodność związków organicznych nie znajduje sobie równych. Naukę chemii organicznej w szkole rozpoczynamy zawsze od poznania węglowodorów – związków węgla i wodoru, których budowa i właściwości stanowią fundament do dalszego zgłębiania tej dziedziny. Oddajemy w Wasze ręce wyjątkową książkę, w której połączono treści typowe dla podręcznika i zbioru zadań oraz zawarto liczne odwołania do tematów, o których najpewniej uczyliście się już w szkole. Mamy tutaj na myśli stechiometrię, reakcje redoks, elementy chemii nieorganicznej czy fizycznej. Nasze opracowanie przygotowaliśmy tak, abyście mogli z niego korzystać również bez pomocy nauczyciela – dotyczy to przede wszystkim sposobu prezentowania zagadnień w możliwie przystępny sposób, ale również licznych zadań do samodzielnego rozwiązania, do których umieściliśmy odpowiedzi na końcu książki. Węglowodory repetytorium i zadania to również doskonałe źródło wiedzy dla tych, którzy pragną poszerzyć swoje wiadomości z chemii organicznej ponad zakres wymagań egzaminu maturalnego z chemii. W formie ciekawostek umieściliśmy właśnie takie ponadprogramowe treści, prezentując na przykład popularnonaukowy opis wpływu kierującego podstawników w reakcjach aromatycznej substytucji elektrofilowej.