Menu

Adam Wajrak

Adam Wajrak urodził się 3 lipca 1972 roku. To polski dziennikarz specjalista z zakresu tematyki przyrodniczej, a także działacz na rzecz ochrony zwierząt. Po skończeniu liceum Adam Wajrak nawiązał współpracę z Gazetą Wyborczą. W taki sposób powstała seria artykułów o tematyce przyrodniczej. Wajrak wielokrotnie był gościem różnych Festiwali. Od dzieciństwa zajmował się leczeniem chorych zwierząt, głównie ptaków. W 1997 roku przeniósł się do Puszczy Białowieskiej, obecnie mieszka w miejscowości Teremiski, położonej w niedalekiej odległości od Puszczy Białowieskiej. To wioska, z której Wajrak nadaje on liczne korespondencje przyrodnicze. W Andrzej Wajrak angażuje się w akcję mające na celu ochronę przyrody. W 2006 roku zainicjował on gromadzenie podpisów pod petycją w sprawie ochrony Doliny Rospudy.

Adam Wajrak - utalentowany dziennikarz przyrodniczy i pisarz

W twórczości Wajraka pojawiają się, zarówno artykuły jego autorstwa bądź też publikacje tworzone wraz z innymi specjalistami z dziedziny przyrody. Bardzo popularne są „Zwierzaki Wajraka,” wydane wspólnie z jego żoną Nurią Selva Fernandez, a także „Przewodnik prawdziwych tropicieli”, „To zwierzę mnie bierze”, „Wilki”, „Umarły las”, wydane wspólnie z Tomaszem Samoilkiem, a także „Lolek”. Ta ostatnia pozycja pojawiła się na rynku w 2017 roku. Patronat nad nią objęło wydawnictwo Agora. W dorobku literackim Adama Wajraka znajduje się również książka „Kuna za kaloryferem, czyli przygody ze zwierzętami”. Książki przyrodnicze Adama Wajraka uznawane są przez znawców przyrody za cenne źródło informacji dla przeciętnego czytelnika.

Adam Wajrak- laureat wyróżnień, medali i nagród

Wajrak jest laureatem wielu nagród. W 1993 roku otrzymał on tytuł Przyjaciela Przyrody, nadany przez Pracownię Na Rzecz Wszystkich Istot za serię artykułów o dużych drapieżnikach. Ponadto Wajrak ma medal od Ligi Ochrony Przyrody, a także nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polski w kategorii tekst specjalistyczny. Wajrak był wyróżniony przez Kapitułę Nagrodę imienia Hugona Steinhausa w 1999 roku, a także otrzymał honorowy tytuł Przyjaciela Puszczy Białowieskiej, nadany przez Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej. To zdobywca nagrody imienia Alfreda Lityńskiego w 2007 roku i nagrody imienia Andrzeja Woyciechowskiego. W 2011 roku Adam Wajrak otrzymał honorowe obywatelstwo Rzeczpospolitej Ptasiej i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Tomasz Samojlik i Adam Wajrak prezentują trzeci tom ptasiej serii komiksowej o przygodach Detektywa Wróbla – kryminalne zagadki wielkiego miasta oraz dzikiej puszczy (w wersji ornitologicznej, rzecz jasna) DZIEJE SIĘ COŚ NIEPOKOJĄCEGO, OBYWATELE PTAKI! W wielkim mieście wielkie poruszenie – jakieś nowe cwaniaki stroszą pióra! Kradną jedzenie, sieją chaos i powtarzają brzydkie słowa (jak „motyla noga” czy „kurza twarz”). Ale skąd się tu wzięły papugi? To sprawa dla najdzielniejszego ptasiego detektywa, Detektywa Wróbla! Jednak nie będzie łatwo. W rozwiązaniu zagadki pomogą mu stażystka Modrinka oraz skrzydlaci mieszkańcy Umarłego Lasu, w którym także pojawili się ostatnio różni podejrzani przybysze. Kim są egzotyczni goście i jakie mają plany? Może nie ma co bez sensu kłapać dziobem i siać paniki? Kultowy komiks autorstwa sąsiadów z Puszczy Białowieskiej to doskonałe połączenie dobrej zabawy i edukacji przyrodniczej. Znajdziecie tu wciągającą przygodę, narysowaną charakterystyczną kreską Tomasza Samojlika i okraszoną prześmiesznymi dialogami, oraz gawędy Adama Wajraka o gatunkach pojawiających się w książce (wraz z ich zdjęciami). Ostatnia część przygód „Detektywa Wróbla” stanowi zarazem wprowadzenie do przygód bohaterów serii „Umarły Las”.
DZIEJE SIĘ COŚ NIEDOBREGO, OBYWATELE PTAKI! W ponurym mieście zbrodni nikomu nie można ufać. Ktoś rozprowadza chodliwy towar — smakowite, ale śmiertelnie niebezpieczne jedzonko. Ptasia gangsterka przejmuje rządy w okolicy. W kryminalny proceder zamieszane są nawet gołębie służby porządkowe. Jednak czy w podtruwaniu łakomych wróbli, gołębi, kaczek i łabędzi chodzi jedynie o chciwość? Wygląda na to, że skrzydlaci mieszkańcy mają przedziobane! Detektyw Wróbel musi działać szybko. I to inkoguto (to znaczy pod przykrywką). Z pomocą detektywowi rusza jedna z poszkodowanych, kaczka Ananana. Czy zdążą ostrzec łakome ptaki przed niebezpieczeństwem i uratować miasto? Lećcie z nami! Brawurowa akcja, skrzydlaci bohaterowie i skrzące dowcipem dialogi. Kolejna część przygód Detektyw Wróbla to niezwykły komiks łączący dobrą zabawę i edukację przyrodniczą, stworzony przez Tomasza Samojlika i Adama Wajraka — ulubionych przez dzieci i dorosłych przyrodników z Puszczy Białowieskiej.
Tomasz Samojlik i Adam Wajrak przedstawiają: Kryminalne zagadki wielkiego miasta (w wersji ornitologicznej, rzecz jasna) Nowy komiks najfajniejszego duetu przyrodników z Puszczy Białowieskiej Dzieje się coś podejrzanego, obywatele ptaki! Wróble na mieście ćwierkają, że zrobiło się niebezpiecznie. Ni stąd, ni zowąd z nieba zaczęły spadać ptaki. Kto je atakuje: sokół, wrony, krogulec? Jak w miejskiej dżungli namierzyć winnego? Toż to grubsza sprawa. Sprawa dla prawdziwego detektywa, Detektywa Wróbla. Może i nie ma dużego doświadczenia, ale nie brakuje mu zapału. No i towarzyszy mu ciekawska włochatka Purzysława. Znakomita zabawa, prześmieszne dialogi, solidna porcja wiedzy przyrodniczej oraz misja, która może zmienić miasto na lepsze! Trzymajcie kciuki za rozwiązanie zagadki! "Detektyw Wróbel"to kolejny po trylogii"Umarły Las", Nie umarły Las" i "Zew Padliny"komiks Tomasza Samojlika z przyrodniczymi opowieściami i zdjeciami autorstwa Adama Wajraka.
TOMASZ SAMOJLIK & ADAM WAJRAK prezentują: UMARŁY LAS: seria najbardziej odjechanych komiksów o przyrodzie Witajcie na Dzikim Wschodzie! Wielka przygoda? Zagadka do rozwiązania? Niezwykli skrzydlaci bohaterowie? Rysunki i żarty Samojlika? Przyrodnicze opowieści i zdjęcia Wajraka? Tu znajdziecie wszystko (a nawet więcej)! Pierwsza część serii – Umarły Las BROŃCIE SWOJEJ PUSZCZY, OBYWATELE PTAKI! Gdy do miasteczka na Dzikim Wschodzie o nazwie Umarły Las przybywa nowy szeryf, dzięcioł trójpalczasty Triko, na pozór wszystko gra. Dzięcioł białogrzbiety Blekoto podaje w saloonie larwy, dzięcioł duży Kapral prowadzi bank nasion, sóweczka Mogiłczyk wyprawia pogrzeby, a korniki drążą korytarze pod korą. Jednak szybko się okazuje, że ten spokój jest pozorny. W dodatku zjawiają się podstępne szpaki. Czy Triko sprawdzi się w roli szeryfa? Czy wyjdzie na jaw jego wstydliwa tajemnica? Czy zyska szacunek ptaków i miłość dzięciolicy Tridy? Wreszcie - co z tymi kornikami? „Umarły Las” to zabawny ptasi western. Ale czytelnik ani się obejrzy, jak zostanie niechcący wyedukowany. Łyknie zdrową porcję wiedzy o lesie, a być może pomnoży grono szlachetnych obrońców przyrody. Śmieszne dialogi, fajnie scharakteryzowani bohaterowie, na dodatek bonus - miniciekawostki puszczańskie opatrzone zdjęciami. Joanna Olech
TOMASZ SAMOJLIK & ADAM WAJRAK prezentują: UMARŁY LAS: seria najbardziej odjechanych komiksów o przyrodzie Witajcie na Dzikim Wschodzie! Wielka przygoda? Zagadka do rozwiązania? Niezwykli skrzydlaci bohaterowie? Rysunki i żarty Samojlika? Przyrodnicze opowieści i zdjęcia Wajraka? Tu znajdziecie wszystko (a nawet więcej)! Trzecia część serii - Zew Padliny MÓJ JEST TEN KAWAŁEK PADLINY! W Umarłym Lesie poruszenie – w sąsiedztwie pojawiła się padlina! Kto żyw, pędzi na darmowy obiad: sikory, sójki, kruki... A ile przy tym zamieszania i hałasu! Szeryf Triko postanawia zaprowadzić porządek. Kto to widział, żeby tak uprzykrzać życie innym ptakom z powodu jakiegoś truchła. Niestety, dzięcioł szybko odkrywa, że to o wiele trudniejsze, niż mógłby przypuszczać. Potrzebny jest sprytny plan. Hmm, a gdyby tak skrzyknąć siedmiu wspaniałych i dużych padlinożerców? O tym, jak mu się udała współpraca z nimi, i co z tego wynikło, dowiecie się z trzeciej części odjechanych przygód mieszkańców Umarłego Lasu Chociaż padlina bardzo śmierdzi i czasem okropnie wygląda, to i tak jest niesamowita. Wiem, co mówię, bo się w niej grzebałam. Bardzo polecam Wam tę książkę! Nuria Selva Fernandez, badaczka padlinożerców Padlina. To brzmi paskudnie. Tymczasem w lesie staje się centrum życia towarzyskiego i przyczynkiem do fascynującej opowieści. Jestem pod wrażeniem. Piotr Stanisławski, Crazy Nauka
Na północ. Jak pokochałem Arktykę Adam Wajrak Dlaczego pojechałem na Północ? Naczytałem się przygodowych książek o północy, napchałem sobie nimi mózg, wypełniłem duszę i serce. To one mną całkowicie zawładnęły i to one kazały ruszyć w drogę, kiedy tylko zdarzyła się okazja. Musiałem sprawdzić, czy na północy rzeczywiście jest tak fajnie i tak ciekawie, jak piszą. Okazało się, że jest jeszcze ciekawiej i fajniej, niż byłem w stanie sobie to wyobrazić. Zakochałem się w północy, zakochałem się w Arktyce. Zakochałem się w niej, bo choć wydaje się groźna, tak naprawdę jest bogata, przyjazna i - szczególnie dziś - bardzo krucha. – Adam Wajrak Jak pokochałem Arktykę otwiera arktyczną trylogię Adama Wajraka, w której ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, zabiera czytelników w podróż nie tylko na północne krańce kuli ziemskiej, ale też osobistą podróż w czasie. Wraca bowiem do swoich pierwszych arktycznych przygód – najpierw w Estonii, potem na Spitsbergenie. Opowiada o świecie, którego dziś już nie ma. Na północ czyta się tak, jakby słuchało się gawędy Adama – są tu i chłopackie przygody, i dużo wiedzy przyrodniczej, emocje, wzruszenia i zwroty akcji, a do tego galeria barwnych postaci. Wszystko to opowiedziane w charakterystycznym Wajrakowym tonie pełnym ciepłego humoru i bezpretensjonalności. Na północ uzupełniają wspaniałe zdjęcia autorstwa Adama Wajraka.
Najnowsza książka dla dzieci Adama Wajraka "Lolek" to poruszająca opowieść o pewnym psie. Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej przeszłości, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej. Do napisania książki zainspirował Adama Wajraka psiak, który pewnego śnieżnego dnia pojawił się w życiu dziennikarza i jego żony Nurii. Dziś mieszka z nimi w Teremiskach, w Puszczy Białowieskiej. Autorem ilustracji do "Lolka" jest znany z bestsellerowej "Rutki" Mariusz Andryszczyk. Każdy pies marzy aby być z jakimś człowiekiem, a wielu ludzi marzy o tym by spotkać psa. Czasami wystarczy przypadek żeby się spotkać, a czasami trzeba się trochę rozejrzeć . Dlatego tę książeczkę dedykuję wszystkim pieskom, które jeszcze nie odnalazły swojego człowieka i wszystkim ludziom którzy nie odnaleźli jeszcze swojego psa. A tym którzy się już odnaleźli życzę szczęścia. Adam Wajrak
Dzięki tej książce już nigdy nie pomylicie gawrona z wroną, przestaniecie też bać się nietoperzy, które rzekomo wplątują się we włosy (tak, tak, to bujdy na resorach!), poznacie ryby, które budują gniazda, dowiecie się, że okonie polują w stadzie jak wilki, że w Polsce mieszkają nie tylko jadowite żmije i węże, ale również jadowity ssak, czym się różnią rogi od poroża, który ptak nie śpiewa tylko chrapie, poznacie prawdziwą kaczkę dziwaczkę oraz mistrzów maskowania. Gdy na mokradłach spotkacie zaś żółwia, nie będziecie chcieli odnieść go do zoo, myśląc, że stamtąd uciekł. A to tylko początek przygody. Bo Adam Wajrak opowiada również co jedzą, w jakim miejscu i środowisku żyją zwierzęta, o jakiej porze roku oraz dnia lub nocy należy wypatrywać określonych gatunków, gdzie należy się rozglądać, gdzie pochylić, a gdzie zadrzeć głowę. Realistyczne ilustracje Anny Klonowskiej sprawią zaś, że nie będziecie mieli wątpliwości jaki gatunek właśnie udało się Wam zaobserwować. Zwierzęta w książce Adama Wajraka podzielone zostały według środowisk, które zamieszkują. Mamy więc zwierzęta rzeczek i mórz, łąk i bagien, lasów mniej lub bardziej gęstych, oraz te, które mieszkają blisko człowieka w miastach i na wsiach. Autor dodał również swój subiektywny ranking: podzielił zwierzaki na te, które zobaczyć jest łatwo, nie tak łatwo, raczej trudno, i takie które ujrzycie mając na prawdę wyjątkowe szczęście. Duże, małe, maleńkie, kudłate, gładkie i oślizgłe oraz takie, które aż strach tknąć. Wszędzie na was czekają. Są takie, które zobaczyć jest łatwo, i takie, które spotkać jest naprawdę trudno. Pamiętajcie jednak, że lubią zaskakiwać i czasami pojawią się przed wami nawet wtedy, kiedy nie będziecie ich szukać. A jak je rozpoznacie? Skąd będziecie wiedzieć, jak żyją, co jedzą, jakie mają obyczaje i czy raczej będą się was bały, czy to wy powinniście się trochę bać? Wszystkiego dowiecie się z tej książki, którą właśnie dla was, moi młodzi, młodsi i najmłodsi przyjaciele, przygotowałem. To dla was, dzieciaki, są te „Zwierzaki”!!! ADAM WAJRAK – przyrodnik i dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Od dziecka zajmuje się podglądaniem, a od ponad 20 lat robi to zawodowo, przez co wielu mu zazdrości, uważając, że jego praca polega na byciu na nieustających wakacjach. Mieszka w Puszczy Białowieskiej i dzięki temu ma codzienny i bardzo bliski kontakt z dzikimi zwierzętami.
Ukochany pan od przyrody i nieustraszona specjalistka od padliny oraz ich niesforne zwierzęta Dowcipna i pełna ciepła opowieść o ratowaniu zwierząt, na które inaczej czekałaby śmierć. Wszystko zaczęło się od wrony o imieniu Kra – pisklaka znalezionego przez Adama Wajraka na warszawskim Żoliborzu. Potem Adam i Nuria Selva Fernandez przygarnęli jeszcze wiele innych zwierząt gdy zamieszkali w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej. W ich domu schronienie i opiekę znalazły wyrzucone z gniazda bociany (Kuternoga oraz szalony Declan), osierocone borsuki, małe wydry (w tym wydra Julek, która została holenderskim skarbem narodowym), kuny, nietoperze, jerzyki, srokosze czy gromada sów – wielbicielek dnia. A Nuria i Adam z naukowczyni i dziennikarza zamienili się w pełnoetatowych opiekunów tej wspaniałej menażerii. Swoje perypetie opisali czule i z humorem w kultowej książce "Kuna za kaloryferem". Po latach wznawiają ją w nowej oprawie graficznej, z mnóstwem pięknych zdjęć własnego autorstwa, a przede wszystkim uzupełnioną o dalsze losy podopiecznych. „Tylko sobie nie myślcie, że są to jakieś błahe historyjki o zwierzętach. Wajrak potrafi opowiadać tak, że każde zdarzenie staje się ważne, dramatyczne i jedyne w swoim rodzaju. Taka umiejętność to dar rzadki, nie każdemu pisarzowi dany.” Wisława Szymborska
Druga część popularnego komiksu dwóch przyrodników o Puszczy Białowieskiej, która w tej opowieści staje się miasteczkiem na Dzikim Wschodzie o nazwie Umarły Las. Dzięcioł trójpalczasty Triko staje przed rozstrzygającym testem czy potrafi ocalić Umarły Las przed szpakami. Razem z dzięciolicą Tridą, do której pała coraz mniej skrywanym uczuciem oraz z BargielemKowalikiem – swoim jedynym przyjacielem - obmyślają sprytną intrygę.. Czy uda im się wykorzystać szykowaną przez niesławne korniki akcję pod kryptonimem "gradacja" i zaangażować w ratowanie Umarłego Lasu resztę ptasiej ferajny? Tomasz Samojlik to autor książek i komiksów dla dzieci, a także naukowiec z Instytutu Biologii Ssaków PAN, badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Adam Wajrak to dziennikarz piszący o przyrodzie, autor książek dla dzieci i dorosłych.
Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej. "To była największa przygoda mojego życia! Chciałbym, żeby się powtórzyła. Nagle coś wielkiego i szarego wystrzeliło, zawróciło, rozpędziło się i ani się obejrzałem, jak wilczysko skoczyło i ogromnymi łapami trzepnęło mnie w klatkę piersiową. Cios był potężny. Zachwiałem się na nogach i tylko cudem nie runąłem na ziemię. Nie był to koniec wystawiania mnie na próbę. Nie zdążyłem jeszcze wyjść z szoku po uderzeniu, gdy wilk stanął przy moim boku i poczułem na dłoni jego wielkie ostre zębiska. Trzymał ją spokojnie, ale bardzo stanowczo. Trzymał i patrzył mi w oczy swoimi brązowymi ślepiami, jakby chciał zapytać: „I co teraz, koleżko?”." Fragment książki Wiem, że wśród moich czytelników jest wielu ludzi młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Muszę was ostrzec. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy, bo przecież wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, jak okropne rzeczy ludzie robili i robią wilkom, jednym z najbardziej prześladowanych dużych ssaków. Dlatego poproście rodziców, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami.