Menu

Aleksandra Zielińska

Aleksandra Zielińska urodziła się w 1989 roku w Sandomierzu, ukończyła studia w Krakowie i tam mieszka. Za jej debiutancką powieść "Przypadek Alicji" nominowano ją do Nagrody Conrada, natomiast za jej drugą powieść "Bura i szał" otrzymała nominację do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. We wrześniu 2017 roku ukazał się zbiór jej opowiadań "Kijanki i kretowiska", w kwietniu 2019 roku ukazała się jej kolejna powieść - "Sorge".
W ŻYCIU, DO KTÓREGO PRZECISKAJĄ SIĘ SNY, PRZYJACIELE MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ RAZEM. NA DOBRE I NA ZŁE, AŻ DO KOŃCA ŚWIATA. Najzabawniejsza i najsmutniejsza powieść Aleksandry Zielińskiej. Pełna magicznego realizmu opowieść o rozpadających się rodzinnych więzach, potrzebie bliskości i pocieszeniu, które nie zawsze znajdujemy od razu. Kiedyś było inaczej, kiedyś było lepiej, gałganiarze zawsze razem. Czworo przyjaciół z dzieciństwa, a jedno za drugim skoczyłoby w ogień. Po nagłej śmierci Filipa reszta zaczyna rozumieć, że psoty się skończyły i po trzydziestce trzeba będzie dorosnąć po raz drugi. Coś się urywa, coś się zaczyna, ale może jeśli mocno zacisnąć powieki, to rzeczywistość przestanie być taka straszna? Spotkanie w rocznicę śmierci Filipa będzie dla gałganiarzy pobudką z dziwnego snu, z którego wpadną w kolejny, jeszcze dziwniejszy. Do Ziemi zbliża się kometa, w jeziorach pływają meduzy, dzikie zwierzęta wchodzą do miast, a po biegnących pod ziemią nitkach grzybni rozchodzi się podskórne drżenie. Tajemnicza, zachwycająca, prawdziwa. Zazdroszczę tym, którzy jeszcze jej nie czytali. JAKUB MAŁECKI To powieść o nas tak bardzo współczesnych – o lęku przed śmiercią, nieumiejętności bycia razem, samotności. Czy dająca nadzieję? To już trzeba odkryć samemu. Zielińska zastanawia się nad tym, co ludzi dzisiaj łączy. Czy między nami jest matnia, czy grzybnia? Efekt tych rozważań to dzieło dojrzałe i wciągające, a jego autorka potwierdza swój status jednego z najciekawszych głosów w polskiej literaturze. WOJCIECH SZOT Aleksandra Zielińska (ur. 1989) – pisarka, dramatopisarka, scenarzystka. Autorka trzech powieści („Przypadek Alicji”, „Bura i szał”, „Sorge”) oraz zbioru opowiadań („Kijanki i kretowiska”). Nominowana do Nagrody Gdynia, Nagrody Conrada i Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Laureatka Nagrody im. A. Włodka, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, stypendium Młoda Polska, stypendiów twórczych miasta Krakowa w dziedzinach literatura i teatr. Jej sztuki były wystawiane m.in. w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrze Baj, Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatrze Maska w Rzeszowie. Uczestniczka międzynarodowego programu Ekran+ w Szkole Wajdy i rezydencji literackiej w Quebecu. Autorka słuchowisk.
Podręcznik Wykonywanie przekazu reklamowego. Kwalifikacja PGF.07. Część 2 to bogato ilustrowana pozycja przygotowująca do pracy w zawodzie technik reklamy. Skupia się ona na kwestiach praktycznych, takich jak: specyfika poszczególnych typów przekazu reklamowego, oprogramowanie wykorzystywane w pracy, dokumentacja reklamowa oraz współdziałanie w małym zespole kreatywnym. Zawarte w nim ćwiczenia i przykłady pomogą w nauce zarówno zagadnień teoretycznych, jak i umiejętności potrzebnych w zawodzie. Ciekawe rozwiązania graficzne tj. ilustracje, wykresy i infografiki pomogą sprawnie opanować wiedzę w zakresie tworzenia tekstów reklamowych, zasad projektowania graficznego, typografii, technik grafiki komputerowej, technik fotograficznych i multimedialnych. Podręcznik pozwala też zdobyć wiedzę z zakresu wykonywania projektów reklam, tworzenia reklamy zewnętrznej, dokumentacji dotyczącej przygotowania reklamy oraz produkcji środków reklamowych.
Podręcznik do nauki zawodu technik eksploatacji portów i terminali zawiera treści z zakresu kwalifikacji AU.34 (Organizacja i prowadzenie prac związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów). Prezentuje wiedzę na temat obsługi ładunków w portach i terminalach, omawia zagadnienia szczegółowe dotyczące organizacji i działalności portów i terminali oraz zarządzania nimi. Zamieszczono tu również ogólne wiadomości z zakresu przepisów prawa dotyczących funkcjonowania tych miejsc oraz zwrócono uwagę na zarządzanie nimi. Problematykę obsługi ładunków przedstawiono w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Książka składa się z trzynastu części podzielonych na rozdziały. Jest bogata w definicje, zadania i przykłady. Każda część zaczyna się krótką informacją o jej zawartości, co ułatwia szybkie odnalezienie poszukiwanych treści. Na końcu podręcznika zamieszczono wykaz podstawowych pojęć w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Podręcznik do nauki zawodu technik eksploatacji portów i terminali zawiera treści z zakresu kwalifikacji AU.34 (Organizacja i prowadzenie prac związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów). W publikacji przedstawiono ogólne wiadomości na temat ładunków w transporcie, organizacji procesu magazynowania oraz obsługi procesu transportowego. Szczególną uwagę poświęcono dokumentacji dotyczącej organizacji i realizacji działalności transportowej w portach i terminalach. Zagadnieniom związanym z problematyką ładunków nadano formę teoretyczno-praktyczną. Podręcznik składa się z trzynastu części podzielonych na rozdziały. Zawiera definicje, przykłady oraz ćwiczenia do wykonania na zajęciach lekcyjnych lub w domu, a także propozycje tematów do dyskusji. Na końcu książki zamieszczono wykaz podstawowych pojęć w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Najnowsza, niezwykle osobista powieść jednej z najbardziej utalentowanych autorek młodego polskiego pokolenia! W swojej najnowszej powieści Aleksandra Zielińska opowiada o stracie i przeżywaniu żałoby. Początek lat dwutysięcznych, Sorge, mała miejscowość na Lubelszczyźnie. Gdy główna bohaterka rozpoczyna pracę w szkole, jej ojciec otrzymuje zlecenie na odnowienie starego dworku, który przed laty należał do Czyżewskich, rodziny wymordowanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego dochodzi do wypadku na wskutek którego giną wszyscy biorący w niej udział poza nauczycielką. Zostaje naznaczona przez lokalną społeczność, jako ta, która przeżyła. Zaczynają pojawiać się podobieństwa między tragiczną śmiercią uczniów, a zabójstwem rodziny czyżewskich sprzed lat.
Mroczna i piękna historia szaleństwa, opowiedziana przez Aleksandrę Zielińską! Nowa powieść autorki Przypadku Alicji, głośnego debiutu nominowanego do Nagrody Conrada. Małą wioską wstrząsa burza, jakiej nie było od lat. W strugach deszczu idzie Bura, dziewczyna, o której wszyscy zapomnieli: niebezpieczna, chora i nadwrażliwa. Bura niesie ze sobą tajemnicę, cały czas żyje w lęku i niespodziewanie wraca do domu rodzinnego, by rozliczyć się z przeszłością.
Krakowska groza miejska oparta o uwspółcześnioną historię Alicji w Krainie Czarów. Głównym tematem jest schizofrenia i aborcja oraz to, co mogą zrobić z człowiekiem.
Swoim powieściowym debiutem zachwyciła nie tylko krytyków. Teraz debiutuje jako autorka opowiadań – w równie błyskotliwym stylu Kijanki i kretowiska to zbiór opowiadań Aleksandry Zielińskiej, której debiutancka powieść została nominowana do Nagrody Conrada, a druga do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. Jej proza jest gęsta od emocji i literackich nawiązań. Pisarka mierzy się z problemem grozy dojrzewania na różnych etapach życia, a wszystko to podaje, z łatwością balansując między gatunkami. Wizje Zielińskiej tworzą intrygującą całość i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Informacje o nagrodach: Nominacje: Nagroda Conrada, Nagroda im. Witolda Gombrowicza. Stypendium twórcze Miasta Krakowa. Stypendium Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.