Menu

Anna Sokołowska

Przemyślnik zaprasza w podróż do wnętrza. Zawiera notatki oparte na wspomnieniach, obserwacjach, przeżyciach i snach autorki. Mówi o emocjach silnych, często sprzecznych, rzadko werbalizowanych. Podczas lektury odczuwalne jest przede wszystkim napięcie: między pragnieniami a obawami, namiętnością a równowagą, potrzebą niezależności a lękiem przed samotnością. Jest wreszcie miłość i (inne?) demony. Oniryczny i wieloznaczny charakter tekstu uwypukla uniwersalność ukazanych konfliktów i sprawia, że niejeden czytelnik lub czytelniczka odnajdzie w tym zbiorze swoje własne doświadczenia. Mało słów, dużo emocji. Proste i jednocześnie skomplikowane. Krótka forma, która nie ogranicza wyobraźni. Anna Sokołowska – człuchowianka z góralskimi korzeniami, twórczyni poezji, tekstów piosenek, grafiki komputerowej, z pasją zajmuje się rękodzielnictwem, bardziej od książek kocha chyba tylko suczkę o imieniu Masza.
„Wierszownik. O snach i o tęsknotach” to opowiadania przetykane poezją. Książka bardzo sensualna, przesiąknięta miłością i erotyzmem, z wieloma odniesieniami do świata mitologicznego. Poszukiwanie prawdy o sobie, o swojej gotowości na nowe uczucie i odpowiedzi na pytanie, czy afekt, który zdominował życie we wszystkich jego aspektach, to miłość prawdziwa, czy to miłość, dla której można umrzeć. Mimo zatracenia w silnych emocjach podświadomość podsuwa obrazy rzucające cień na bezsporność wartości budzącego się uczucia i pobudza do działania zdrowy rozsądek. Tylko czy z uczuciami można wygrać? Czy można sobie rościć prawo do posiadania jednego klucza do interpretacji snów i przeczuć? Anna Sokołowska – człuchowianka, twórczyni poezji, tekstów piosenek, grafiki komputerowej, z pasją zajmuje się rękodzielnictwem, uhonorowana Specjalną Nagrodą Burmistrza Miasta Człuchowa za książkę „Przemyślnik”, promowanie miasta na arenie krajowej i aktywność na wielu polach sztuki.
W dniu 22 lutego 2016 r. weszły w życie zmiany przepisów kodeksu pracy, które znacząco zmieniły zasady zawierania oraz wypowiadania umów o pracę na czas określony. W poradniku w sposób przystępny na konkretnych przykładach wyjaśniono, jakie przepisy należy stosować w stosunku do umów terminowych obowiązujących w dniu wejścia w życie nowelizacji. Omówiono ich status i wskazano, które umowy: - ulegną rozwiązaniu na dotychczas obowiązujących warunkach, - i w jakim wymiarze zostaną wliczone do nowego limitu umów, - zostaną objęte nowym okresem wypowiedzenia, - przekształcą się w umowy na czas nieokreślony. Szczegółowo przedstawiono również zasady zawierania umów terminowych zgodnie z nowym obwiązującym stanem prawnym. Wszystkie zagadnienia opracowane zostały w formie pytań i odpowiedzi z podaniem konkretnych stanów faktycznych oraz propozycji rozwiązania kontrowersyjnych i trudnych niekiedy problemów.
Publikacja przedstawia zjawisko plagiaryzmu w obszarze nauk społecznych na tle przemian funkcji uniwersytetu, które nastąpiły w ostatnich dekadach. Na szersze tło zmian w podejściu przez studentów do problemu plagiatu składa się sześć typów przemian we współczesnym społeczeństwie: zmiany statusu wiedzy oraz funkcjonowania współczesnego uniwersytetu; zmiany sposobu uczenia się młodzieży, z systematycznego i linearnego – na rzecz mozaikowego i sfragmentaryzowanego; przejście w systemie oceniania na rzecz „beznamiętnego” testowania; upadek autorytetów i relatywizacja norm moralnych sprzyjającym zachowaniom nieuczciwym; winternalizowana przez wielu młodych ludzi bezwzględna orientacja na sukces; oraz przemiany kulturowe, a w szczególności zasadniczy wzrost wpływu kultury popularnej na tożsamość młodzieży. Autorka prezentuje rezultaty badań przedstawionych w paradygmacie konstruktywistyczno-interpretacyjnym, które koncentrują się wokół problemu postrzegania przez współczesną młodzież akademicką zjawiska plagiatu w kontekście doświadczeń własnych oraz przemian społeczno-kulturowych.