Menu

Anna Szelągowska

Najnowsze i uaktualnione wydanie popularnego, znanego od lat, powszechnie wykorzystywanego przez wykładowców i studentów uczelni o profilu ekonomiczno-finansowym podręcznika bankowości.  Otoczenie gospodarcze od ponad 15 lat jest mało stabilne, co rzutuje na funkcjonowanie banków i całych gospodarek. Powoduje to konieczność ciągłej adaptacji banków do nowych warunków i doskonalenia zarządzania ryzykiem. Ponadto od początku XXI wieku sektor bankowy przechodzi transformację cyfrową. To właśnie to cyfrowe oblicze banków jest najbardziej znane klientom, szczególnie młodej generacji. Za tym cyfrowym obliczem kryją się liczne ciekawe i niekiedy skomplikowane mechanizmy, które podręcznik opisuje i wyjaśnia, tak aby zgłębiający tematykę bankowości poznali i zrozumieli procesy rządzące światem finansów „od kuchni”. Rozumienie tych mechanizmów jest niezbędne dla właściwego zarządzania finansami przedsiębiorstw oraz instytucji działających w sektorze finansowym.  W czterech częściach podręcznik omawia: najistotniejsze obszary działalności banków i uwarunkowania zewnętrzne ich działalności, rozwój produktów i operacji bankowych, zarządzanie bankiem, zarządzanie ryzykiem bankowym.Ze względu na zakres zagadnień i poziom szczegółowości ich prezentacji w poszczególnych rozdziałach, a także zawartość programów nauczania, podręcznik jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów studiów licencjackich.  Szeroki przegląd problematyki bankowości jako nauki o przedsiębiorstwie bankowym, jego otoczeniu i oddziaływaniu zjawisk o charakterze globalnym sprawia, że podręcznik jest również polecany studentom na poziomie magisterskim oraz praktykom, którym będzie pomocny w porządkowaniu, aktualizowaniu i poszerzaniu wiedzy o bankowości w gospodarce cyfrowej. Oceny i recenzje klientów
W ostatnich latach gospodarka światowa pozostaje pod wpływem globalnego kryzysu finansowego, który zapoczątkowany został nieprawidłowościami w działalności banków. Wywołał on konieczność uporządkowania wielu aspektów działalności bankowej, co wpłynęło na powstanie nowych regulacji i rozwiązań instytucjonalnych w zakresie nadzorowania banków. W czterech częściach omówiono kolejno: • System bankowy, jego relacje z otoczeniem, elementy warunkujące funkcjonowanie banków, w tym polityka pieniężna banku centralnego i sieć bezpieczeństwa finansowego. • Operacje finansujące działalność banków, operacje finansujące i prefinansujące klientów oraz pozostałe operacje świadczone przez banki. • Zarządzanie bankiem – cele, strategie, polityka, kapitały własne, analiza i ocena kondycji banku, marketing bankowy. • Zarządzanie ryzykiem (płynności, kredytowym, kraju, stopy procentowej, walutowym i operacyjnym) - metody jego pomiaru i ograniczania oraz transakcje instrumentami pochodnymi W tym nowym wydaniu od lat powszechnie wykorzystywanego podręcznika wprowadzono aktualne tematy, a pozostałe ujęto w sposób odpowiadający dzisiejszym realiom. Uwzględniono zjawiska i tendencje występujące w skali europejskiej i światowej, omówiono nowoczesne technologie i procedury zastępujące tradycyjne operacje bankowe, wskazano nowe rodzaje transakcji bankowych i nowe rodzaje ryzyka, które pojawiły się w działalności banków w ostatnich latach. Podręcznik jest zgodny z programami wykładu bankowości na studiach licencjackich. Szeroki przegląd problematyki związanej z bankowością jako nauką o przedsiębiorstwie bankowym i jego otoczeniu sprawia, że będzie przydatny także dla studentów na poziomie magisterskim oraz praktyków bankowych.
Zawarta w książce wiedza jest szczególnie cenna dla osób, które zamierzają: • zainwestować na rynku nieruchomości • związać swoją karierę zawodową pośrednio lub bezpośrednio z rynkiem nieruchomości • poszerzyć lub uporządkować posiadaną wiedzę z tego zakresu. Wśród omówionych tematów: • funkcjonowanie rynku nieruchomości oraz mechanizmów finansowania inwestycji • możliwości i ograniczenia aktywności biznesowej opartej na nieruchomościach • szybkie i wstępne metody oceny efektywności inwestycji w nieruchomości • proces flipowania na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.
„Współczesna bankowość inwestycyjna" to pionierskie opracowanie, bardzo oczekiwane na polskim rynku wydawniczym. O unikatowym charakterze tej publikacji świadczy wieloaspektowe ujęcie zagadnień związanych z ewolucją bankowości inwestycyjnej, inżynierii finansowej, innowacyjnych produktów i usług oferowanych w ramach bankowości inwestycyjnej oraz współczesnych trendów zachodzących na światowych rynkach finansowych. Biorąc pod uwagę walory zarówno naukowe, jak i praktyczne tego dzieła, pogratulować należy odwagi w podjęciu wielu problematycznych kwestii i współczesnych finansów, imponująco zaprezentowanych w szesnastu rozdziałach. Przedstawiony w tym obszernym dziele materiał odpowiada na szereg pytań środowiska akademickiego. Z tego powodu gorąco rekomenduję niniejsze studium jako wysoce wartościowe, oryginalne i kompleksowo wpisujące się w nurt współczesnych badań nad rynkami finansowymi. Praca ta prezentuje wysoki poziom naukowy i będzie z pewnością bardzo użyteczna dla studentów i pracowników naukowych oraz praktyków zajmujących się zagadnieniami rynku finansowego, w tym w szczególności współczesnymi trendami na rynku usług bankowości inwestycyjnej. Prof. zw. dr Władysław Leopold Jaworski, fragment recenzji
„Finansowanie nieruchomości w teorii i praktyce" to pionierska monografia przygotowana przez doświadczonych naukowców i praktyka, którzy od lat związani są z rynkiem nieruchomości. Zawarta w monografii wiedza może stanowić przekaz do osób, które zamierzają: • zainwestować na rynku nieruchomości, • związać swoją karierę zawodową pośrednio lub bezpośrednio z rynkiem nieruchomości, • poszerzyć lub uporządkować posiadaną wiedzę z tego zakresu. Książka „Finansowanie nieruchomości w teorii i praktyce" to kompleksowo ujęta problematyka finansowania nieruchomości z perspektywy zarówno instytucji rynku finansowego, jak też sprzedających i kupujących: • pozwala uporządkować wiedzę z zakresu funkcjonowania rynku nieruchomości oraz mechanizmów finansowania inwestycji, • wskazuje na możliwości i ograniczenia aktywności biznesowej opartej na nieruchomościach, • zawiera szybkie, wstępne metody oceny efektywności inwestycji w nieruchomości, • nowością jest także gruntownie opisany proces flipowania na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.
W podręczniku przedstawione zostały podstawowe zasady i uwarunkowania funkcjonowania systemu bankowego w powiązaniu ze zmianami i wyzwaniami wywołanymi przez trwający od 2007 roku kryzys finansowy. W czterech częściach omówione są kolejno: • System bankowy, jego relacje z otoczeniem, elementy warunkujące funkcjonowanie banków, w tym polityka pieniężna banku centralnego i sieć bezpieczeństwa finansowego. • Operacje bankowe finansujące działalność banków, operacje finansujące i prefinansujące klientów oraz pozostałe operacje świadczone przez banki. • Zarządzanie bankiem – cele, strategie, polityka, kapitały własne, analiza i ocena kondycji banku, marketing bankowy. • Zarządzanie ryzykiem (płynności, kredytowym, kraju, stopy procentowej, walutowym i operacyjnym) - metody jego pomiaru i ograniczania oraz transakcje instrumentami pochodnymi. Książka powstała na bazie wykorzystywanego od lat przez uczelnie i szkoły o profilu ekonomicznym podręcznika „Bankowość. Zagadnienia podstawowe”. Ze względu na konieczność uwzględnienia wielu zjawisk występujących w skali światowej, a także nowoczesnych technologii i procedur zastępujących tradycyjne operacje bankowe, przygotowany został nowy podręcznik, w którym wprowadzono aktualne tematy, a pozostałe ujęto w sposób odpowiadający dzisiejszym realiom. Podręcznik jest zgodny z programami wykładu bankowości na studiach licencjackich. Szeroki przegląd problematyki związanej z bankowością jako nauką o przedsiębiorstwie bankowym i jego otoczeniu sprawia, że będzie przydatny także dla studentów na poziomie magisterskim oraz praktyków bankowych.
Social housing plays a crucial role in the development of housing market as well as housing exclusion. Contemporary, it is not only financed by the state, but also includes new forms of publicly supported and non-market housing, such as cooperatives, rent-geared-to-income, limited-dividend and non-profit housing provided by social agencies, community groups, non-profit private firms and political organisations other than governments. The aim of this book is to put forward new innovative solutions of financing housing needs of low- and medium-income households, which cannot afford a purchase of an adequate standard flat out of their own resources. Innovation in this aspect means a proposal to apply solutions which so far have not been used in Poland or have not been used in social housing. The book addresses the following research problem: do innovative solutions in the process of financing social housing needs determine a new financing paradigm for social housing and if yes, why? Looking for new and effective solutions enabling social financing of social housing, which will allow gradual meeting of domestic housing needs is connected with seeking a new financial paradigm for this housing sub-sector.
Kontrowersje związane z wpływem decyzji agencji ratingowych na zachowanie się cen na rynkach akcji i obligacji nadal budzą wiele emocji, chociaż od momentu głośnej kompromitacji tych instytucji wobec upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers, upłynęło już wiele lat. Autorki podjęły się ambitnego zadania weryfikacji poglądu o występowaniu wpływu decyzji podejmowanych przez te podmioty na poszczególne rynki krajów UE. W książce omówiono również zasady funkcjonowania agencji ratingowych, w tym także ustalania kategorii ratingowych oraz ich rolę w systemie finansowym. Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców, a mianowicie m.in.: • aktywnych i potencjalnych inwestorów zainteresowanych wiedzą z zakresu kształtowania się cen aktywów na rynkach finansowych, • naukowców i badaczy rynku finansowego, • studentów studiów pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia oraz podyplomowych, • zarządzających kapitałem pracowników różnego rodzaju instytucji finansowych, w tym np. banków, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, • regulatorów rynków finansowych oraz przedstawicieli agencji ratingowych. „Powstanie monografii ma głębokie uzasadnienie praktyczne i wypełnia lukę w polskojęzycznej literaturze finansowej, która nie zawiera dotąd tak kompleksowego opracowania na temat funkcjonowania agencji ratingowych i ich wpływu na wybrane segmenty rynków finansowych, na dodatek wzmocnionego rzetelnie przygotowanymi badaniami empirycznymi przeprowadzonymi przy pomocy przejrzystych, powszechnie uznawanych za prawidłowe, metod analizy ilościowej". Z recenzji dra hab. Grzegorza Kotlińskiego, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
„Branch banking w Polsce" to efekt kilkuletnich badań autorki nad potrzebą istnienia zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych placówek banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. W skali Polski jest to pierwsze tak rzetelne opracowanie poświęcone zmianom, jakie zachodzą w bankowej oraz „SKOK-owej" sieci dystrybucji usług i produktów finansowych. Autorka poszukuje w monografii odpowiedzi na pytanie: czy i jeśli tak, to jakie są wspólne cechy rozmieszczenia w przestrzeni miast placówek banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz jakie determinanty w największym stopniu wpływały na zmiany liczby placówek badanych instytucji? W publikacji można znaleźć także odpowiedzi na pytania: • Czym jest branch banking? • Jaka była dostępność placówek bankowych na świecie po 2010 roku i jakie były tendencje ich rozwoju na poszczególnych kontynentach? • Jak dotychczas rozwijała się sieć placówek banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce? • W których województwach, powiatach i miastach wojewódzkich zachodziły w ostatnich latach największe zmiany w liczbie placówek badanych instytucji? • Które z ulic, dzielnic lub osiedli największych polskich miast są najbardziej „ubankowione"? • Co decyduje o lokalizacji placówek banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych? • Jakie są perspektywy dalszego rozwoju sieci placówek banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce na tle tendencji światowych? Monografia jest adresowana niemalże do każdego klienta banku i spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Stanowi ona także cenne źródło informacji dla kadry zarządzającej tymi instytucjami i podejmującej decyzje dotyczące dalszego modelu biznesowego. Jest to również świetna pozycja wzbogacająca literaturę z zakresu bankowości i rynków finansowych.