Menu

Frank Huyler

Frank Huyler urodził się 24 września 1964 w Albuquerque, w Berkeley, w Kalifornii. Uczęszczał do przedszkola w Londynie i przeprowadził się z rodziną do Iranu, gdy był nastolatkiem. Huyler jest absolwentem Williams College i posiada wykształcenie medyczne. Tytuł lekarza zdobył na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. Huyler do dzisiaj praktykuje jako lekarz w nagłych wypadkach w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk.

Frank Huyler – lekarz, pisarz, poeta

Huyler opublikował kilka powieści opartych na faktach. Najbardziej znany jest z książki „Igła w sercu. Zapiski z oddziału ratunkowego”, która została przetłumaczona na wiele języków. Pisarz przedstawia w niej swoje osobiste doświadczenia, jakie zdobył w pracy lekarza medycyny ratunkowej. Frank Huyler uznawany jest za utalentowanego poetę. Wydane przez niego tomiki poezji są bardzo popularne, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.
OSTRY DYŻUR BEZ ZNIECZULENIA Wykonali pionowe cięcie wzdłuż środka klatki piersiowej, przytykając kauter do naczyń krwionośnych, które skwierczały i dymiły maleńkimi smużkami. Potem przepiłowali mostek, ścierając z ostrza piły okruszki kości i krew. Rozchylili klatkę piersiową i ukazało się – po raz pierwszy – jej bijące serce. Teraz mogli zobaczyć igłę. Frank Huyler – doświadczony lekarz medycyny ratunkowej z Nowego Meksyku i znakomity pisarz w jednej osobie – z bezwzględną precyzją ukazuje realia pracy na ostrym dyżurze. Razem z nim obserwujemy, jak chirurdzy wiertarką (zupełnie podobną do tych używanych na budowie) przewiercają złamaną kość, by ją nastawić. Patrzymy, jak lekarz zszywa policzek młodej kobiety rozcięty na pół szkłem butelki. Ściskamy w dłoni serce chłopca przebite kulą w ulicznej strzelaninie. Igła w sercu to zbiór przejmujących migawek z miejsca, w którym codziennie ważą się losy setek pacjentów, gdzie jedni znajdują wyzdrowienie, a innych – czeka śmierć. Niesamowity talent pisarski Huylera sprawi, że płukanie żołądka, migotanie komór czy operacja na otwartym sercu przestaną być dla was czymś abstrakcyjnym i dosłownie staną wam przed oczami. „Ta książka wcale nie jest ładna, w ogóle. Ale jest piękna”. PostBulletin.com