Menu

Grzegorz Wawoczny

Ekskluzywny, barwny album filokartystyczno-zdjęciowy, wydany z okazji obchodów 900-lecia Raciborza (1108-2008), historycznej stolicy Górnego Śląska. Za źródła do poznania dziejów tego przepięknego miasta posłużyły nie kroniki i dokumenty, lecz stare pocztówki i zdjęcia. Album dzieli się na cztery rozdziały: obrazy miasta sprzed 1945 r., zniszczenia II wojny światowej, okres PRL-u oraz lata współczesne. Pozycja z pewnością zadowoli wszystkich związanych dziś lub kiedyś z Raciborzem. Opisy ikonografii podano w języku polskim i niemieckim.
Książka opisuje historię kultury materialnej żywienia na terenie dawnego księstwa opolsko-raciborskiego, głównie Raciborza i okolic. W przejrzysty sposób opisano tu m.in. dzieje: rolnictwa, młynarstwa, piekarnictwa, cukiernictwa, piernikarstwa, rzeźnictwa, myślistwa i rybołówstwa, piwowarstwa, winiarstwa i gorzelnictwa, bartnictwa, pasiecznictwa, karczmarstwa, hotelarstwa, wielkich uczt oraz używek typu tytoń, kawa czy herbata. Opracowanie bazuje na obszernym materiale źródłowym – sięgających aż średniowiecza dokumentów czy też XIX-wiecznych doniesień prasowych. Pozycja wzbogacona szeregiem unikalnej archiwalnej ikonografii oraz, w formie suplementu, przepisami ludowymi okraszonymi kolorowymi zdjęciami potraw i wykonujących je raciborskich gospodyń.
Album formatu B 5, zawierający historię bractwa kurkowego oraz domu strzeleckiego w Raciborzu (Ratibor), jednej z najpiękniejszych tego typu budowli zachowanych w Polsce. Uzupełnieniem tekstu, publikowanego w języku polskim i angielskim, jest bogata ikonografia archiwalna i filokartystyczna, przedstawiająca zarówno braci kurkowych jak również ich obiekt oraz jego przekształcenia.
Liczący już sobie 136 lat Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu nie doczekał się jednak dotąd kompleksowej monografii. Opracowanie, które trzymacie Państwo w ręku, jest podsumowaniem dokonań i osiągnięć w szerokim kontekście historycznym, od średniowiecza do współczesności. Jednocześnie dokumentuje realizację programu Gospodarki Wodno - Ściekowej w Raciborzu, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że książka spotka się z zainteresowaniem i dostarczy wielu cennych informacji, których na próżno szukać w innych opracowaniach poświęconych miastu Racibórz. Mirosław Lenk Prezydent Raciborza