Menu

Jakub Wojtaszczyk

Jakub Wojtaszczyk urodził się w 17 marca 1986 roku. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego Wojtaszczyk rozpoczął studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, na wydziale Kulturoznawstwa. Jakub Wojtaszczyk to absolwent Gender Studies UAM. Prywatnie jest wielbicielem filmów Woodi’ego Allena i twórczości absurdu, a także kontrastu. Po ukończeniu studiów Wojtaszczyk związał się zawodowo z jednymi z najpopularniejszych tygodników kulturalnych, publikując swoje artykuły w „Wakacie”, w „Czasie kultury” i „Lampie”. To tylko jedne z nielicznych czasopism, które podjęły z nim współpracę.

Jakub Wojtaszczyk- powieści o trudnych relacjach międzyludzkich

Wyjątkowo udanym debiutem literackim Jakuba Wojtaszczyk jest jego książka pod tytułem „Portret trumienny”. To niezwykła historia, w której główny bohater Aleks uświadamia sobie, że osoby, z którymi żyje pod wspólnym dachem, są dla niego zupełnie obcymi ludźmi. Wojtaszczyk na kartach swojej powieści przedstawia trudne relacje rodzinne. Wykorzystuje do tego znane zabiegi literackie w postaci autoanalizy, a także dużej dawki ironii i realistycznego opisu barwnych postaci. W dorobku literackim Jakuba Wojtaszczyka znajduje się także książka pod tytułem „Kiedy zdarza się przemoc. Lubię patrzeć”, a także „Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?”. Warto nadmienić także o interesującej pozycji tego autora, którą jest „Słońce narodu”.

Twórczość skierowana do młodego pokolenia

Twórczość Jakuba Wojtaszczyka to połączenie wielu konwencji literackich, a także zabawa słowem pisanym. Autor posługuje się wielobarwnymi, skomplikowanymi postaciami, które kreuje na podstawie własnych i cudzych obserwacji. W świecie literackim przedstawionym przez Wojtaszczyka główni bohaterowie muszą mierzyć się ze skomplikowanymi, a nierzadko bardzo traumatycznymi doświadczeniami, a ich życie jest skomplikowane oraz wymaga podejmowania trudnych wyborów. Powieści Wojtaszczyka to literatura skierowana do młodego pokolenia Polaków, pragnących znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób pozbyć się obciążającego ich bagażu doświadczeń, wyniesionych z dzieciństwa i okresu młodości.
Książka Jakuba Wojtaszczyka "Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu" Fascynująca opowieść o współczesnych drag queens, drag kings i drag queers. Dla jednych to miłość od pierwszego wejrzenia, ujście dla fascynacji skrywanych przez lata. Dla drugich trudna droga docierania do siebie, wewnętrzna walka z krzywdzącymi stereotypami. Niektórzy wiedzą od razu. Błyskawicznie opanowują techniki makijażu, a na scenie czują się jak ryby w wodzie. Innym proces odkrywania swojej tożsamości zajmuje długie lata. Jedni się ukrywają, drudzy wręcz przeciwnie – manifestują swój sposób wyrażania siebie. Na złość szerzącej się nietolerancji. Niektórzy wybierają scenę, inni ulicę, na której każdego dnia w krzykliwych kostiumach demonstrują płynność płci i celebrują różnorodność. Jakub Wojtaszczyk zabiera czytelnika i czytelniczkę za kulisy niecodziennych widowisk. Wielobarwnych, nieokiełznanych, fascynujących. Tworzonych przez ludzi, których wyobraźnia nie ma granic. Towarzyszy artystom i artystkom podczas przygotowań do występów, podgląda w czasie akcji, słucha ich historii. Cudowne przegięcie to wnikliwy reportaż o współczesnej scenie dragowej, jej czołowych performerach i performerkach, ich dziełach oraz działaniach. To także wyjątkowa opowieść o akceptacji i pasji, ale przede wszystkim – o wolności. "Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu" - reportaż Wojtaszczyka Jakub Wojtaszczyk – ur. w 1986 roku w Błaszkach, dziennikarz i pisarz. Autor powieści Portret trumienny, Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzyć, Dlaczego nikt nie wspomina psów z Titanica?, Słońce narodu. Związany z redakcjami portalu www.kulturaupodstaw.pl i magazynu „Replika”. Współprowadzi podcast o serialach „Nie spać, słuchać”. Żyje filmami. Mieszka w Poznaniu.