Menu

Tomasz Grabowski

Poradnik dotyczy Nimf, jednych z najbardziej popularnych papug w hodowli domowej.
Modlitwy eucharystyczne – serce chrześcijańskiej liturgii Na otrzymane od Boga dary człowiek może odpowiedzieć przede wszystkim wdzięcznością i uwielbieniem. Najpiękniejszym wyrazem naszego dziękczynienia jest Eucharystia, stanowi ona również okazję do tego, by wielbić Trójcę za Jej miłość do każdego człowieka. Modlitwy eucharystyczne określają mszę świętą właśnie jako „ofiarę uwielbienia”. Sercem Eucharystii jest modlitwa eucharystyczna, w której przez wypowiadane słowa Chrystus ofiaruje się Ojcu, a my wraz z Nim ofiarujemy Bogu swoją wolność, czyli samych siebie, całe nasze życie. Toteż nasze podstawowe działanie w liturgii powinno zmierzać do zjednoczenia naszej ofiary z ofiarą Jezusa, abyśmy się do Niego upodobnili, abyśmy się stali na Jego kształt. Autorzy tekstów zawartych w kolejnym tomie serii „Mysterium Fascinans” poszerzają spojrzenie na historię i teologię modlitw eucharystycznych, począwszy od najstarszej, jaką jest Kanon Rzymski. Odnoszą się również do nowych, które zostały skomponowane po Drugim Soborze Watykańskim. Sięgają także do tradycji bizantyjskiej oraz hiszpańsko-mozarabskiej. Każdy, kto pragnie zgłębiać tajemnicę Eucharystii i żyć nią na co dzień, znajdzie w ich rozważaniach słowa, które nakarmią serce i otworzą jeszcze bardziej na zdziwienie nad tajemnicą Boga wiecznego, żywego i prawdziwego.
Dlaczego na Zachodzie czyni się znak krzyża od lewej do prawej strony? W jakich okolicznościach przed chrześcijaństwem używano zawołania Kyrie eleison? Co miał na myśli Jezus, mówiąc o „ciele i krwi”? Czy podczas Modlitwy Pańskiej wierni mogą rozkładać ręce, podobnie jak robi to celebrans? Czego nie powinno się głosić z ambony? Jeśli chce się autentycznie doświadczyć liturgii, to warto jak najlepiej ją poznać. Powyższe pytania to tylko nieliczne spośród tych, na które odpowiadają autorzy Modlić się mszą świętą. Tomasz Grabowski OP, Dominik Jurczak OP, ks. Krzysztof Porosło, ks. Piotr Roszak i ks. Maciej Zachara MIC – specjaliści w dziedzinie liturgii – przeprowadzają przez wszystkie części mszy świętej. Zwięźle opisują najdrobniejsze jej aspekty, które często umykają uwadze podczas „zwykłego” niedzielnego nabożeństwa, a których docenienie pozwala o wiele głębiej przeżyć liturgię. Obok kwestii ponadczasowych dotykają również spraw głęboko aktualnych, takich jak przyjmowanie komunii świętej na rękę czy dopuszczanie kobiet do posług lektoratu i akolitatu. Nie chodzi o to, aby modlić się w czasie liturgii, jakby jedną rzeczą było wypełnianie rytuału, a drugą modlitwa, o którą trzeba niejako „zawalczyć” w międzyczasie. Rzecz w tym, żeby modlić się liturgią, a więc tak wypowiadanymi słowami modlitw, jak śpiewami, gestami i postawami ciała – wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór bogactwa liturgicznych symboli.
Czwarte, poprawione wydanie uznanego poradnika, poświęconego bardzo często w Polsce hodowanym nimfom. W książce m.in.: odmiany barwne, dobór w pary, żywienie, zdrowie, rozmnażanie. Całość uzupełniają rysunki i zdjęcia.
Doświadczamy wielu zniewoleń, często mówiąc: nie mogę żyć bez papierosa, nie mogę żyć bez piwa, nie wyobrażam sobie życia bez telewizora, bez radia, nie wyobrażam sobie życia bez jedzenia. A czy wyobrażasz sobie może życie bez Chrystusa? Kazania księdza Grabowskiego dotykają istotnych problemów codzienności, stawiając pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, aby nasze życie było bardziej wartościowe. Stanowią pomoc duszpasterską, ale mogą być również czytane przez wszystkich, do czego zachęca ich lekki styl i nawiązanie do popularnych piosenek, od których autor zaczyna każde rozważanie.
Siedem tajemnic. O sakramentach - książka Tomasza Grabowskiego oraz Krzysztofa Porosło Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień.
To nie marzenia zmieniają rzeczywistość, ale konkretne decyzje i wybory. Niektóre niezwykle twórcze, inne fatalne w skutkach. Do dziś nosimy w sobie konsekwencje nieposłuszeństwa Adama i Ewy w raju. O znaczeniu decyzji opowiadają biblijne historie z drzewem w tle i te o losach wielu „marnotrawnych” braci. Jednakże, czy jesteśmy w Edenie, czy pod dębami Mamre, czy też w Jerychu, Bóg staje na zakręcie dziejów i stale mówi: JESTEM! On nigdy nie porzucił stworzonego przez siebie dzieła. Odkupienie człowieka to jedna z kluczowych decyzji Boga, która niezmiennie – zmienia świat.
Modlitwa nie jest zaklęciem spełniającym prośby. Jest za to wyjątkowym i autentycznym obcowaniem z Bogiem, które wymaga zaufania i bliskości. Nie istnieje jeden idealny wzorzec modlenia się. Jest za to wiele inspiracji pogłębiania relacji z Bogiem, jak choćby eliminowanie zbędnych gestów, ćwiczenie uważności oraz otworzenie się na stanięcie przed Jego obliczem ze swoim gniewem, radością i łzami.
Opracowanie stanowi poważny wkład w naszą wiedzę na temat współczesnego terroryzmu religijnego. Można mieć jedynie nadzieję, iż utworzenie nowej dyscypliny naukowej – nauk o bezpieczeństwie – będzie owocowało wartościowymi pracami naukowymi poświęconymi różnym aspektom kształtowania przestrzeni bezpieczeństwa i udziału poszczególnych państw w tym przedsięwzięciu. Prof. dr hab. Andrzej Misiuk, Uniwersytet Warszawski Monografia podejmuje niezwykle ciekawy i stosunkowo rzadko poruszany w polskiej literaturze specjalistycznej problem terroryzmu na obszarze Kaukazu Północnego. (...) Oprócz solidnej podstawy metodologicznej, precyzyjnego sposobu dowodzenia oraz trafności sformułowanych wniosków, do jej głównych zalet należy zaliczyć liczbę oraz jakość wykorzystanych źródeł. Zgromadzona przez Autora Bibliografia musi budzić uznanie. Swoje rozważania oparł on bowiem nie tylko na raportach, artykułach naukowych i monografiach w języku polskim i angielskim, ale przede wszystkim w języku rosyjskim. Wiele przytoczonych za badaczami i mediami rosyjskimi informacji pojawia się w polskiej literaturze specjalistycznej po raz pierwszy, co zdecydowanie podnosi wartość merytoryczną ocenianej książki. Za poważną zaletę można uznać fakt, że Autor starał się omawiane zagadnienia weryfikować w kilku źródłach, konfrontując ze sobą rozmaite teorie wyjaśniające przebieg bądź implikacje zamachów terrorystycznych. Nie ulega więc wątpliwości, iż jest to solidna praca, świadcząca o dużej wiedzy i zaawansowanym warsztacie naukowym Badacza. Dr hab. Miron Lakomy, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Świat chce nas dzisiaj pozbawić oryginalności bycia z Bogiem. Próbuje się nam wmówić, że oryginalność polega na konkretnej modzie, której się poddamy, a tymczasem właśnie w ten sposób wtłacza się w nas skłonność do kiczu. Żeby być oryginalnym, to trzeba uwierzyć Bogu w to, że przychodzi żywy i prawdziwy w eucharystycznym chlebie, by zabrać cię w podróż do nieba. To, jaki wykupisz sobie bilet i jakie zajmiesz miejsce, jest twoim wyborem. Kolejna pozycja księdza Grabowskiego, który w swoich kazaniach dotyka istotnych problemów codzienności, stawiając pytania. Warto sobie na nie odpowiedzieć, aby nasze życie było bardziej wartościowe. Lekki styl książki zachęca do sięgnięcia do niej w naszych codziennych rozważaniach.
Prezentowany tom studiów obejmuje szereg prac poświęconych bezpieczeństwu informacyjnemu w dobie postprawdy. Bezpieczeństwo informacyjne rozumiane jest tu szeroko jako stan warunków wewnętrznych i zewnętrznych, który pozwala państwu i obywatelom na posiadanie, przetrwanie i swobodę rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Poprzez „dobę postprawdy” rozumieć należy z kolei współczesne uwarunkowania panujące w infosferze, gdzie coraz trudniej o weryfikację prawdziwości informacji oraz gdzie osobiste emocje uczestników komunikacji odgrywają większą rolę od obiektywnych faktów. Jest to opracowanie nowatorskie, które będzie liczącą się publikacją dla naukowców i studentów zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem, historią, politologią i stosunkami międzynarodowymi. Dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR