Menu

Mariusz Wójtowicz-Podhorski

W najnowszej publikacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku karty komiksowe ukazują przed czytelnikami losy Polaków przeciwstawiających się niemieckiej agresji na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Komiks Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku w sposób plastyczny opowiada o jednym z pierwszych starć II wojny światowej – obronie gmachu Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1. Ponadto autor scenariusza (Mariusz Wójtowicz-Podhorski) i rysownik (Jacek Przybylski) koncentrują swoją uwagę na nastrojach społeczno-politycznych, które panowały w Wolnym Mieście, opisując i obrazując m.in. napięte relacje pomiędzy Polakami i Niemcami. Kontekst historyczny i społeczny uświadamia czytelnikom komiksu przyczyny, które doprowadziły do wybuchu walk z września 1939 r., a realistycznie wykonane rysunki pomagają głębiej przeżyć te dramatyczne wydarzenia. Drugie wydanie komiksu, powstałe przy współpracy MIIWŚ z Zin Zin Press, zostało opatrzone dodatkiem historycznym dr. Marcina Kłodzińskiego. W artykule, wzbogaconym zdjęciami archiwalnymi, autor odnosi się do wydarzeń jeszcze sprzed II wojny światowej, krok po kroku opisując realia i niepokoje panujące w Wolnym Mieście Gdańsku.
Odradzająca się po latach niewoli Rzeczpospolita uzyskała dostęp do niewielkiego, mierzącego raptem 75 km pasa wybrzeża, na którym poza przystaniami rybackimi nie było żadnego portu. Mimo, że Rzeczpospolita ponownie uzyskała dostęp do morza, napotkała na swej drodze problemy natury gospodarczej, politycznej i militarnej. Jedną z najważniejszych kwestii była wówczas możliwość kontynuowania walk w obronie granic oraz możliwość sprowadzania materiału wojennego z zagranicy. Port Wolnego Miasta Gdańska z którego mogła korzystać Rzeczpospolita, był ze względów bezpieczeństwa nieodpowiedni. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi i staraniom rządu polskiego udało się pozyskać 47 ha skrawek ziemi, który stał się zalążkiem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Zabezpieczenie interesów suwerennej i niepodległej Rzeczpospolitej nad Bałtykiem było „solą w oku” Rzeszy Niemieckiej i Wolnego Miasta Gdańska. Rozbudowa umocnień polowych i nieustanne szkolenia żołnierzy na wysuniętej placówce doprowadziły do stworzenia zabójczej maszyny wojennej. Garstka polskich żołnierzy i zmobilizowanych pracowników cywilnych, stawiła czoła Niemcom, którym zdawało się, że zdobycie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte będzie tylko formalnością. Siedmiodniowe zmagania dowiodły właściwego rozplanowania poszczególnych schronów i pozycji obronnych. Polacy posiadający znikome, w porównaniu do Niemców, siły i środki wykazali nie tylko męstwo i hart ducha, ale również wysokie morale, które pozwoliło trwać żołnierzom polskim na zagruzowanych i niemalże niemożliwych do obrony stanowiskach bojowych. Żołnierze Westerplatte, pochodzący ze wszystkich warstw społecznych, różnych domów, stanęli ramię w ramię broniąc Ojczyzny. Publikacja ukazuje siedem dni bohaterskiej obrony m.in. przez pryzmat wspomnień i relacji żołnierzy obydwu walczących stron. Dopełnieniem całości jest bogaty zestaw map oraz ilustracji, które obrazują czytelnikowi pojąć czym była obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte i dlaczego obrońcy przeszli do annałów historii Polski.
Album jest paradokumentalnym zapisem 7 dni bohaterskiej obrony WST oraz okresu bezpośrednio ją poprzedzajacego. Fabuła opiera się na najnowszych badaniach historyków i obala mity przez dziesieciolecia fałszujące prawdziwy obraz obrony WST. Komiks opowada też krótko o wcześniejszych dziejach półwyspu. Plansze graficzne uzupełniają zdjęcia archiwalne, teksty ujawniające nieznane szczegóły obrony Westerplatte, przedstawiające dzieje tego miejsca na przestrzeni od okresu powojennego do dzisiaj, a także plany, mapy, wizualizacje obiektów obronnych, opisy broni, kalendarium wydarzeń i inne. Album o objętości 124 stron (100-stronicowy komiks i suplement historyczny) został poprawiony i uzupełniony. Pierwsze wydanie albumu ukazało się w 2004 r. i wzbudziło sporą sensację oraz duże zainteresowanie mediów i czytelników. Nakład komiksu wkrótce się wyczerpał i przez lata był on pozycją wielce poszukiwaną. Premiera drugiego wydania komiksu lekko wyprzedzi premierę nowego filmu poświęconego obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej - "Tajemnica Westerplatte".
Wielka Księga Piechoty Polskiej to wyjątkowa seria dla każdego pasjonata historii! Po raz pierwszy w jednej serii dzieje przedwojennych pułków piechoty. W każdym z 30 tomów przedstawiamy: - historie poszczególnych pułków - opisy ich największych bitew - barwne tablice z uzbrojeniem , sztandarami i odznakami a także niepublikowane zdjęcia i materiały archiwalne Kolekcja powstała przy współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, Wojskowym Biurem Historycznym oraz Centralną Biblioteką Wojskową!