Menu

Sudnik-Wójcikowska Barbara

W książce "Rośliny synantropijne" z serii Flora Polski przedstawiono powszechnie i rzadziej występujące gatunki siedlisk ruderalnych, pól uprawnych oraz gatunki obce na siedliskach naturalnych i pół naturalnych, czyli gatunki związane z osiedlami, gdzie żyją ludzie, i działalnością, którą prowadzi człowiek.Każdy opis zawiera:* szczegółową charakterystykę botaniczną,* informacje o występowaniu gatunku w Polsce i siedlisku, w którym rośnie,* historię zawleczenia i status.Wszystkie najważniejsze cechy botaniczne przedstawiono na licznych fotografiach.Książka "Rośliny synantropijne. Flora Polski" to zbiór 266 opisów roślin synantropijnych. W części ogólnej znajduje się wiele ciekawych informacji dotyczących synantropizacji szaty roślinnej.
W książce przedstawiono 250 gatunków roślin ogólniestepowych, stepu ostnicowego, stepu kwietnego, muraw naskalnych, okrajków oraz ciepłolubnych synatropów.Każdy opis zawiera szczegółową charakterystykę botaniczną, informacje o występowaniu gatunku w Polsce i siedlisku, w którym rośnie, także status i inne ciekawe informacje w akapicie „warto wiedzieć”. Wszystkie najważniejsze cechy botaniczne przedstawiono na licznych fotografiach. W części ogólnej znajduje się charakterystyka roślinności stepowej w Europie i w Polsce, historia muraw kserotermicznych, ich zróżnicowanie, sposoby ochrony oraz kryteria podziału.
Kolejny już tom z popularnonaukowej serii „Flora Polski”.Prezentowany w tej książce zestaw gatunków jest, w porównaniu z pozostałymi tomami, chyba najbardziej zróżnicowany.Obejmuje rośliny z czterech typów siedlisk, takich jak: wydmy, klify, aluwia i solniska. Są to siedliska specyficzne lub stosunkowo rzadkie na terenie Polski, albo ograniczone do określonych regionów.Każdy opis zawiera szczegółową charakterystykę botaniczną, informacje o występowaniu gatunku w Polsce i siedlisku, w którym rośnie.Wszystkie najważniejsze cechy botaniczne przedstawiono na licznych fotografiach. Łącznie w książce zamieszczono 232 szczegółowe portrety roślin.
Książka przedstawia rośliny najciekawsze i najpiękniejsze w polskiej florze, charakterystyczne dla różnych typów siedlisk. Profesjonalne opisy i piękne zdjęcia zachęcają do własnej twórczej obserwacji. Zapraszamy do fantastycznego i tajemnego świata otaczających nas roślin. W książce zostały zaprezentowane gatunki charakterystyczne dla różnych typów krajowych siedlisk naturalnych, półnaturalnych i antropogenicznych. Znalazły się tu zarówno gatunki rodzime, jak i obcego pochodzenia. Opisane rośliny mają bardzo interesującą biologię i ekologię lub szczególne znaczenie użytkowe. Wyróżnia je także rola w historii naszej flory oraz ich charakterystyczny zasięg geograficzny. I wreszcie niepowtarzalna uroda, która zwraca uwagę wielu pasjonatów przyrody. Niech książka ta będzie dla Państwa inspiracją do twórczej obserwacji świata roślin i odkrywania jego tajemnic!