Menu

Szymon Bródka

Szymon Bródka po zakończeniu edukacji objął stanowisko asystenta w zakładzie filozofii polityki Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Głównym przedmiotem zainteresowania Bródki jest przedstawienie postaci, które odegrały znaczącą rolę w życiu politycznym, społecznym, kulturalnym i gospodarczym w okresie działania opozycji. W ramach pracy zawodowej Szymon Bródka analizuje portrety osób, które wyprzedziły swoją epokę postawą, a także wyznawanym światopoglądem, wpływając na dalsze losy nie tylko swojego pokolenia, ale i następnych.

Szymon Bródka – rola filozofa w opozycji

W dorobku literackim Szymona Bródki znajduje się książka pod tytułem „Mirosław Dzielski i krakowscy liberałowie". To pozycja beletrystyczna wydana w 2021 roku. Przedstawia ona fenomen Mirosława Dzielskiego, wyjątkowej postaci w świecie opozycji antykomunistycznej. Szymon Bródka na kartach swojej książki przedstawia sposób działania, światopogląd jak również wyznawane wartości, którymi na co dzień posługiwał się Mirosław Dzielski. Ta wyjątkowa książka opisuje także losy tego człowieka, który miał znaczny wpływ na rzeczywistość poprzez swoją działalność naukową i literacką.

Trudne czasy III RP

Książka Szymona Bródki pokazuje, w jaki sposób filozof jest w stanie zmienić losy ludzi ze świata polityki i gospodarki. W twórczości Szymona Bródki zauważyć można bardzo dokładny opis realiów III RP wraz z przedstawieniem najważniejszych liberałów, działaczy politycznych i opozycjonistów, którzy w tym czasie mianowali się nauczycielami narodu, ich opiekunami i przewodnikami. Analiza krytyczna działalności liberałów i opozycjonistów, przedstawiona w książce Szymona Bródki, może przybliżyć czytelnikowi model postrzegania świata w trudnych czasach III RP.
Na czym polegał fenomen Mirosława Dzielskiego, kultowej postaci opozycji antykomunistycznej? Jak wyglądałaby dziś Polska, gdyby przedwczesna śmierć nie odebrała mu możliwości jej współkształtowania? O jakich lekcjach z jego myśli i działalności nie można zapomnieć? Liberał, działacz polityczny i opozycjonista, w którym, jak podaje anegdota, widziano przyszłego „premiera z Krakowa”. Filozof i nauczyciel, opiekun i przewodnik nie bez przyczyny nazywany „krakowskim Sokratesem”. Z wielogłosu jego przyjaciół wyłania się portret osoby, która wyprzedzała epokę, a swoją postawą zmieniła pokolenia. „Trudno zmierzyć wpływ, jaki Dzielski wywarł na polską rzeczywistość swoimi pismami oraz wydawaniem liberalnej klasyki. (…) Największe znacznie przypisuję jego sposobowi inspirowania ludzi – działaniom bez narzucania woli, bez prób dyscyplinowania, bez zadęcia; działaniom budzącym zaufanie dzięki jego osobistemu urokowi, kulturze i spokojowi, a nade wszystko – popartym prostymi argumentami. Nie da się tego dokładnie zmierzyć. Liczba wszystkich słuchaczy i współpracowników też jest słabo wymierna, natomiast myślę, że co najmniej kilkudziesięciu znaczących ludzi polityki i gospodarki III RP wyniosło ze spotkania z nim idee i pomysły, które dobrze się przysłużyły Polsce” – Tadeusz Syryjczyk, Posłowie.