Menu

Wojciech Gil

Leśnik opowiada o rodzinach grzybów, roślin i zwierząt żyjących w lasach. Zaprasza do ekscytującej zabawy: kto jest czyim krewnym w lesie? Czy maślak jest krewnym borowika, a łoś kuzynem sarny? Bohaterami tej książki jest 48 rodzin grzybów, roślin i zwierząt leśnych. Każda rozkładówka przedstawia nam rodzinę według jej charakterystycznych cech. Poznajemy najbardziej znanych przedstawicieli rodziny, a także tych mniej znanych lub zaskakujących. Poznajemy oczywistych i nieoczywistych krewnych borowika, brzozy, buka, sosny, lilii, róży, stonki, pszczoły, rusałki, zaskrońca, dzięcioła, łasicy, żubra, lisa czy rysia. Czy są do siebie podobni? Czy widać na pierwszy rzut oka, że należą do jednej rodziny? Niekiedy będziemy naprawdę zaskoczeni, kto z kim tworzy rodzinę. A często intuicyjnie prawidłowo zaliczymy bohaterów do jednego klanu.
Dla każdego z nas przyroda kryje inne skarby. Niektórzy zachwycą się śpiewem skowronka zasłyszanym podczas porannego spaceru czy kwitnącym w zbożu chabrem, innym wrażeń dostarczy spektakularny widok rozciągający się z górskiego szczytu.Mimo różnych gustów i oczekiwań, co do jednego jesteśmy jednak zgodni – przyrodę należy chronić – nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń, aby i one mogły cieszyć się jej skarbami. Nie zawsze ludzie byli tego świadomi, lecz dziś większość jest przekonana do pięknej idei ochrony przyrody. Obecnie niemal wszystkie skarby naszej przyrody chronione są w parkach narodowych i krajobrazowych, rezerwatach i geoparkach.Większości z nas nie wystarcza czasu ani możliwości, żeby zobaczyć chociażby część cudów natury, które istnieją na naszej planecie. Spróbujmy więc poznać te znajdujące się na wyciągnięcie ręki, w naszym kraju. Możemy je zwiedzać podczas wakacji, urlopów i szkolnych wycieczek. Możemy je poznawać, cieszyć się nimi, a poprzez to uczyć się szacunku dla przyrody i pomagać jej przetrwać. Poznajmy zatem skarby polskiej przyrody.
To już 22. tom z serii przyrodniczej, przygotowanej specjalnie dla czytelników w różnym wieku – od najmłodszych do najstarszych, w której specjaliści z różnych dziedzin przyrody z pasją opowiadają o otaczającym nas świecie natury. W tej książce WOJCIECH GIL dzieli się z nami wiedzą o smacznych i zdrowych roślinach leśnych, które możemy stosować na co dzień, gdyż wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem lub właściwościami zdrowotnymi. Człowiek wykorzystuje nie tylko ich owoce, lecz także inne części, jak liście, pędy czy korzenie. Wiele z nich można stosować w kuchni i domowej apteczce. Warto więc nauczyć się, gdzie rosną, jak je rozpoznać, kiedy zbierać i w jaki sposób przyrządzać. W książce znalazły się opisy blisko 40 gatunków użytkowych roślin leśnych, przepisy na ich wykorzystanie w kuchni, sposoby ich użycia jako naturalnych kosmetyków oraz receptury ich zastosowania w ziołolecznictwie
Dzięki zeszytowi „Dary naszych lasów”, napisanego przez dr Wojciecha Gila, leśnika i pracownika Instytutu Badań Leśnych, dzieci i młodzież dowiedzą się, jak wielkim bogactwem są nasze lasy i co nam dają jako społeczeństwu. Zeszyt zawiera mnóstwo istotnych informacji, w tym:* na czym polega praca leśnika i co to jest gospodarka leśna prowadzona przez Lasy Państwowe* jak człowiek korzystał z lasów dawniej i jak to wygląda obecnie* jakie gałęzie przemysłu prężnie rozwijają się i dają pracę ludziom, dzięki drewnu pozyskiwanemu z naszych lasów* jak leśnicy nie tylko las użytkują, ale także, jak go chronią, by wszyscy mogli korzystać z bogactwa lasów, w tym uprawiać w nich turystykę pieszą, rowerową i konną, zbierać runo leśne, obserwować i poznawać przyrodę,* jak pracownicy Lasów Państwowych zajmują się edukacją przyrodniczą prowadzoną na łonie natury,* jaką rolę odgrywają nasze lasy w zapobieganiu zmianom klimatycznym i oczyszczaniu zanieczyszczeń powietrza.Przy każdym temacie znajdują się atrakcyjne zadania do rozwiązania: rebusy, krzyżówki, szyfrowanki, a na końcu zeszytu ciekawy quiz, sprawdzający zdobytą wiedzę, i do tego dyplom.
Z książki dowiecie się: Jak powstają lasy? Czy są w Polsce puszcze? Jakie mamy korzyści z lasu? Czy las potrzebuje opieki? Dlaczego mówimy, że las to dom zwierząt i roślin? Leśnik z wykształcenia i zamiłowania opowiada o swoim ulubionym miejscu na ziemi: o lesie. Bogato zilustrowane, pełne wiedzy i szacunku do przyrody opowieści pokazują fascynujące życie leśnych ostępów oraz rolę leśników w utrzymaniu i zachowaniu leśnego bogactwa. Książka dla dzieci, rodziców i dziadków. Wojciech Gil – dr inż. leśnictwa, pracuje w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Zawodowo zajmuje się hodowlą lasu, ale pasjonują go także tematy związane z innymi elementami leśnej przyrody i… opowiadanie o nich. Jest autorem kilku książek, głównie o krzewach i drzewach leśnych (w tym wydanych w języku gruzińskim), kilkudziesięciu publikacji naukowych i ponad 300 artykułów w prasie popularno-naukowej. Dużo czasu spędza nie tylko na pisaniu, ale także na fotografowaniu wszystkiego, co w lesie jest ciekawe.
Wojciech Gil – leśnik z wykształcenia i zamiłowania opowiada o drzewach i związanych z nimi zwierzętach i innych „mieszkańcach“. Bogato zilustrowane, pełne wiedzy i miłości do przyrody gawędy dla dzieci, rodziców i dziadków. Zwierzęta zamieszkują wszystkie zakątki lasu, od ściółki, przez korzenie, pnie, gałęzie, po czubki drzew. Również liście i owoce każdego drzewa czy krzewu znajdą swego amatora. Pożywi się nimi mała gąsienica, chrząszcz, mysz leśna lub znacznie od nich większa sarna. Przez każdą dziuplę w pniu dębu przez lata przewija się wielu lokatorów. Raz jest to rodzina pszczół, w następnym roku kuna leśna, a potem puszczyk. Wśród bohaterów tej książki są drzewa i krzewy rosnące u nas „od zawsze”, a także takie, które pochodzą z innych stron świata, ale zagościły już w Polsce na dobre. W poczet mieszkańców drzew Autor zalicza także organizmy, którym dany gatunek rośliny najczęściej udziela schronienia lub pokarmu. Każdy może uzupełnić ten zestaw mieszkańców o samodzielnie zaobserwowane gatunki i wpisać ich nazwy do tabeli w spisie treści. To ekscytująca i bardzo rozwijająca zabawa!