Menu

Wyroda Agata

Podręcznik prezentuje treści kształcenia w układzie chronologicznym – od antycznej tradycji bohaterskiej, przez narodziny państwowości polskiej w średniowieczu, po przemiany przełomu XX i XXI w. Ukazuje ważne wydarzenia z historii Polski oraz postacie, które swoimi działaniami znacząco wpłynęły na dzieje ojczyste. Prezentuje także bohatera zbiorowego – polskie społeczeństwo, w różnych, często dramatycznych, okresach jego historii. Na kartach podręcznika pojawiają się również antybohaterowie – w ten sposób dzieje narodu polskiego mogą stać się nie tylko źródłem pozytywnych wzorów, lecz także inspirować do krytycznej dyskusji na temat losów ojczyzny. Autorzy przedstawiają omawiane zagadnienia tak, by uczeń zapoznawał się z różnymi opiniami i mógł samodzielnie formułować wnioski i oceny. W podręczniku znalazło się ponadto kilkanaście wyodrębnionych ramek problemowych zatytułowanych Oceny, dyskusje, spory. Do dyskusji zachęcają również materiały ćwiczeniowe i źródłowe zamieszczone po każdej jednostce lekcyjnej, a także w ramach lekcji powtórzeniowych Sprawdź, co już umiesz.
Podręcznik prezentuje kwestie pojmowania obywatelstwa od starożytności do czasów najnowszych. Ukazuje relacje między władzą papieża i cesarza w średniowieczu. Przedstawia funkcjonowanie sejmu Rzeczypospolitej szlacheckiej na tle parlamentów innych krajów nowożytnej Europy. Uczeń pozna też przemiany polityczne zachodzące w XIX stuleciu oraz ich rolę w genezie rewolucji społeczno-politycznych i procesie kształtowania się ruchu anarchistycznego. Będzie mógł przeanalizować antyutopijne utwory literackie Orwella i Huxleya. Najważniejsze zalety naszego podręcznika: ciekawy – starannie dobrane, interesujące materiały źródłowe gwarantują zrozumienie nawet najtrudniejszych zagadnień; nowoczesny i atrakcyjny wizualnie – dzięki profesjonalnie przygotowanym i różnorodnym zdjęciom archiwalnym, mapom oraz infografikom i fotografiom rekonstruktorów można łatwiej wyobrazić sobie opisywane wydarzenia; przystępny – doświadczeni i znający swoich czytelników autorzy przekazują wiedzę prostym językiem. Podręcznik został przystosowany do nowych wymagań MEN obowiązujących w szkołach ponadgimnazjalnych od września 2015 r.
Mimo tytułu, podręcznik Wojna i wojskowość nie jest skierowany wyłącznie do miłośników militariów. Prezentuje największych wodzów w dziejach świata – takich jak Aleksander Wielki czy Napoleon – oraz historię podbojów, których dokonywali. Przedstawia specyfikę konfliktów religijnych w nowożytnej Europie. Ukazuje w perspektywie historycznej idee wojny sprawiedliwej i niesprawiedliwej, a także koncepcje światowego ładu – od Pax Romana po Pax Americana. W odniesieniu do czasów najnowszych omawia wybrane przepisy prawa międzynarodowego, regulującego kwestię prowadzenia wojen, oraz idee ruchu pacyfistycznego. Najważniejsze zalety naszego podręcznika: ciekawy – starannie dobrane, interesujące materiały źródłowe gwarantują zrozumienie nawet najtrudniejszych zagadnień; nowoczesny i atrakcyjny wizualnie – dzięki profesjonalnie przygotowanym i różnorodnym zdjęciom archiwalnym, mapom oraz infografikom, a także fotografiom rekonstruktorów można łatwiej wyobrazić sobie opisywane wydarzenia; przystępny – doświadczeni i znający swoich czytelników autorzy przekazują wiedzę prostym językiem. Podręcznik został przystosowany do nowych wymagań MEN obowiązujących w szkołach ponadgimnazjalnych od września 2015 r.
Podręcznik Historia i społeczeństwo. Swojskość i obcość przedstawia narodziny cywilizacji grecko-rzymskiej oraz kontakty Greków i Rzymian z ludami uznawanymi przez nich za barbarzyńskie. Uczeń dowie się także, jak w okresie średniowiecza swoich i obcych postrzegali mieszkańcy Europy, a jak muzułmanie walczący z krzyżowcami. Będzie mógł ocenić jak zjawiska tolerancji i nietolerancji przejawiały się w różnych epokach; krytycznie przeanalizować ideologie nacjonalizmu i rasizmu oraz wpływ tych poglądów na społeczeństwa XIX i XX w.; odnieść się do problemów współczesnych społeczeństw wielokulturowych. Warte uwagi cechy podręczników z cyklu Historia i społeczeństwo dla liceum i technikum: przystępny język wykładu, który ułatwia zrozumienie trudnych zagadnień z różnych dziedzin naszego życia – od zarania dziejów do współczesności; bogaty zestaw map, fotografii, reprodukcji dzieł sztuki i schematów, które rozbudzają zainteresowanie uczniów omawianą tematyką; infografiki, które w atrakcyjny sposób przybliżają wybrane problemy życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego różnych epok; rozbudowane komentarze do materiałów graficznych, które wprowadzają dodatkowe informacje uzupełniające tekst wykładu; ramki zatytułowane Oceny, dyskusje, spory – przedstawiono w nich kwestie wzbudzające kontrowersje wśród historyków; bloki ćwiczeniowe zamieszczone po każdym rozdziale oraz lekcje powtórzeniowe, które zawierają różnorodne polecenia i materiały do analizy, w tym źródła historyczne oraz współczesne teksty naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne. Podręcznik Historia i społeczeństwo. Swojskość i obcość został przystosowany do nowych wymagań MEN obowiązujących w szkołach ponadgimnazjalnych od września 2015 r.
Podręcznik Historia i społeczeństwo. Kobieta i mężczyzna, rodzina koncentruje się na procesach społecznych. Ukazuje, jak w różnych okresach historycznych wyglądało życie rodzinne oraz jaką wartością dla ówczesnych ludzi była miłość. Uczeń porówna pozycję kobiety, mężczyzny i dziecka w kolejnych epokach, a także w różnych kręgach cywilizacyjnych współczesnego świata. Na tym tle będzie mógł ocenić sytuację swoją i swojej rodziny, a także przeanalizować przemiany obyczajowe, które wpłynęły na kształt dzisiejszych społeczeństw. Warte uwagi cechy podręczników z cyklu Historia i społeczeństwo dla liceum i technikum: przystępny język wykładu, który ułatwia zrozumienie trudnych zagadnień z różnych dziedzin naszego życia – od zarania dziejów do współczesności; bogaty zestaw map, fotografii, reprodukcji dzieł sztuki i schematów, które rozbudzają zainteresowanie uczniów omawianą tematyką; infografiki, które w atrakcyjny sposób przybliżają wybrane problemy życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego różnych epok; rozbudowane komentarze do materiałów graficznych, które wprowadzają dodatkowe informacje uzupełniające tekst wykładu; ramki zatytułowane Oceny, dyskusje, spory – przedstawiono w nich kwestie wzbudzające kontrowersje wśród historyków; bloki ćwiczeniowe zamieszczone po każdym rozdziale oraz lekcje powtórzeniowe, które zawierają różnorodne polecenia i materiały do analizy, w tym źródła historyczne oraz współczesne teksty naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne. Podręcznik Historia i społeczeństwo. Kobieta i mężczyzna, rodzina został przystosowany do nowych wymagań MEN obowiązujących w szkołach ponadgimnazjalnych od września 2015 r.