Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Historia literatury polskiej

Czesław Miłosz

Historia literatury polskiej

7.1

(40 ocen) wspólnie z

41,93

 

Nowe wydanie Historii literatury polskiej po raz pierwszy w Polsce w pełnej wersji. „Wszystkie piętrzące się przede mną problemy stały się jeszcze bardziej kłopotliwe, kiedy rozpocząłem pracę nad ostatnią częścią książki, traktującą o literaturze współczesnej do roku 1966. Gdy czytelnik ma przed sobą obraz sporów religijnych w szesnastym wieku, podchodzi do niego ze znacznym dystansem. Przestaje to być tak łatwe z chwilą zbliżania się do obecnej doby, jako że musimy użyć tak obarczonych ładunkiem emocjonalnym słów, jak marksizm, rewolucja, komunizm. Historia literatury to nie jest odpowiednie narzędzie do przekazywania własnych, być może zbyt złożonych, poglądów na sprawy budzące tak wielkie namiętności. Dlatego też wysiłki moje skupiały się na tym, żeby, jak tylko to możliwe, trzymać się faktów i pozostać bezstronnym, chociaż taka powściągliwość może drażnić tych, którzy woleliby bardziej odpowiadający ich stanowisku dobór faktów. Inną trudnością, z jaką musiałem się zmierzyć, zbliżając się do naszych czasów, była moja podwójna perspektywa: twórczego pisarza przez szereg lat zaangażowanego w polskie życie literackie oraz samozwańczego kronikarza”. Z przedmowy Czesława Miłosza do pełnego wydania książki

Znak
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2016-04-04

ISBN: 978-83-240-1449-1

Opracowanie graficzne
Monika Klimowska

Tytuł oryginalny: The History of Polish Literature

Liczba stron: 672

Znak

Format: 165x235

Cena detaliczna: 59,90 zł

Tłumaczenie: Maria Tarnowska

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...