Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

O powinnościach żołnierskich Tom 4 Suplement

O powinnościach żołnierskich Tom 4 Suplement

44,68

 

XIII Forum Historyków Wojskowości przeszło do historii. Dyskusje prowadzone w trakcie rozmów plenarnych, panelowych, a także kuluarowych nie wyczerpały tematu „o żołnierskich powinnościach”, ale niewątpliwie przybliżyły uczestników do lepszego zrozumienia omawianej problematyki. Od początku stawiano na mądrą i wyważoną debatę, szukając odpowiedzi na podstawowe pytania m.in.: Czym powinności żołnierskie są, kto je definiuje, kto ma prawo do ich egzekwowania i oceniania? Jaki powinien być żołnierz? Jaki jest wzór żołnierza-obywatela, który jest możliwy do naśladowania? Z tym zagadnieniem Rzeczypospolita i jej społeczność mierzyła się przez stu-lecia. Problematyka ta podejmowana była przez publicystów przedrozbioro-wych, wpisała się również w spór pomiędzy przedstawicielami krakowskiej i warszawskiej szkoły historycznej. Zajmowała ważne miejsce w dyskusji o wojsku w okresie II Rzeczypospolitej. Jest obecna również współcześnie. Stała się kanwą gdyńskiego spotkania. Ponieważ historia Wojska Polskiego to obszar zagadnień o różnych odcieniach, to wydarzenia wzniosłe i biegunowo odmienne – dlatego intencją organizatorów nie było budowanie kolejnego pomnika żołnierzowi polskiemu, ani też pisanie „ku czci”. To naukowe działanie wpisywało się w słowa profesora Benona Miśkiewicza, który pisał o „zwycięstwach i niepowodzeniach bohaterskiego żołnierza polskiego”. Po-zwalało zastanowić się, dlaczego los żołnierza bywał tak zmienny.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-657-4631-3

Liczba stron: 232

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 60,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...