Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Piękna Pani. Biografia Marii z Koplewskich Piłsudskiej

Mariusz Kolmasiak

Piękna Pani. Biografia Marii z Koplewskich Piłsudskiej

29,36

 

Pierwsza naukowa i nieszukająca sensacji biografia, która porządkuje naszą wiedzę o Pięknej Pani, czyli o pierwszej żonie Józefa Piłsudskiego. Książka, w której to wreszcie ona stoi w centrum narracji, i która weryfikuje poprawność krążących dziś na jej temat informacji, czasem w efekcie obalając narosłe mity, podważając legendy i wyjaśniając kontrowersje.
Przede wszystkim jednak publikacja uzupełnia jej biografię o nowe fakty, dopełniając tym samym obrazu Marii Piłsudskiej.
Kiedy tak naprawdę się urodziła?
Ile razy była aresztowana przez Rosjan?
Czy faktycznie miała romans z Romanem Dmowskim?
Czy małżeństwo z Józefem Piłsudskim było tylko formą zabezpieczenia jej na wypadek aresztowania za jej działalność niepodległościową?
Czy to śmierć jej córki popchnęła Piłsudskiego do związku z Aleksandrą Szczerbińską?
Czy Maria była z nim w ciąży?
Czy w ostatnich latach życia nadal czuła się jego żoną?
Czy otrzymywała alimenty?
I wreszcie czy Piłsudski faktycznie zignorował jej pogrzeb?
Autor, z uwagi na wciąż występujące braki źródłowe, stawia też nowe pytania badawcze, które wymagają dalszych kwerend.

Na kartach tej książki bardzo często pada więc stwierdzenie, że czegoś nie wiemy, że do wyjaśnienia omawianych kwestii brakuje nam źródeł – ale mimo to przynosi ona nową wiedzę o kobiecie, którą trzeba znać, aby zrozumieć biografię Józefa Piłsudskiego, ale także, by mieć pełniejszy ogląd kobiecego wkładu w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

LTW
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-7565-841-5

Liczba stron: 504

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...