Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rzeczpospolita cmentarna. Żywa historia martwej Polski

Jacek Radzymiński

Rzeczpospolita cmentarna. Żywa historia martwej Polski

52,49

 

ŻYWA HISTORIA MARTWEJ POLSKIRok 1795. I Rzeczpospolita umiera, a jej ostatnie tchnienie zbiega się z początkiem cmentarnej rewolucji, która zmienia postawy wobec śmierci i krajobraz nieistniejącego już państwa.

Pojawiają się znicze, turystyczne przewodniki po nekropoliach oraz fotografie post mortem. Makabryczne historie inspirują artystów jak nigdy wcześniej. Adam Mickiewicz uważany jest za… upiora. I okazuje się, że nic tak nie łączy Polaków jak zbezczeszczenie grobu.

Jacek Radzymiński, historyk i twórca kanału „Mówi Wieko”, przedstawia nieznany portret XIX-wiecznej Polski, w której zmarli i zaświaty przeplatają się ze światem żywych zaskakująco często.Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Znak Horyzont
Oprawa twarda

Wydanie: I

ISBN: 978-83-240-8999-4

Liczba stron: 352

Znak Horyzont

Format: 140x205

Cena detaliczna: 69,99 zł

Rok wydania: 2024

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...