Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tajne państwo

Jan Karski

Tajne państwo

8.4

(312 ocen) wspólnie z

49,90

ROK 2014 ROKIEM JANA KARSKIEGO W SETNĄ ROCZNICĘ JEGO URODZIN

Nikt nie wiedział o Polskim Państwie Podziemnym tyle co on. Mimo śmiertelnego zagrożenia kilka razy przemierzył Europę jako jego tajny emisariusz. Wpadł tylko raz. Torturowany przez Niemców, bojąc się, że zdradzi, targnął się na swoje życie. Ryzykując rozstrzelanie, przedarł się do warszawskiego getta i do obozu w Izbicy. Złożył przywódcom aliantów wstrząsający raport o nazistowskich zbrodniach. On pierwszy usiłował obudzić sumienie świata i zatrzymać Holokaust.

Nazywał się Karski. Jan Karski – najsłynniejszy kurier Polski Walczącej.

„Tajne państwo” ukazało się w Ameryce w 1944 roku i natychmiast stało się bestsellerem. W siedemdziesiątą rocznicę premiery legendarna książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu. Powinien ją mieć na półce każdy polski patriota.

Znak Horyzont
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2014-04-14

ISBN: 978-83-240-3005-7

Opracowanie graficzne
Michał Pawłowski

Liczba stron: 420

Znak Horyzont

Cena detaliczna: 49,90 zł

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

Akcja „Znałem Karskiego”

W ramach Roku Jana Karskiego Klub Kuriera rozpoczął serię wywiadów z osobami, które znały osobiście Jana Karskiego. Ich celem jest zebranie możliwie jak największej ilości relacji o patronie Klubu. Odbył się już wywiad z byłym prezydentem Łodzi, Markiem Czekalskim, który nawiązał kontakty między Łodzią a profesorem Karskim. Gościł w mieszkaniu profesora w USA i sam go przyjmował u siebie w domu. Tylko ten pierwszy wywiad pokazuje, jak dużo możemy dowiedzieć się, rozmawiając ze znajomymi Jana Karskiego. Czekamy na kontakty od osób, które znały osobiście Jana Karskiego. Więcej informacji o akcji --> Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Barack Obama

Jan Karski rozświetlił jeden z najmroczniejszych rozdziałów historii, a jego bohaterska interwencja w obronie niewinnych nigdy nie zostanie zapomniana.

Alan Furst

Gdybyście chcieli przeczytać o człowieku bardziej odważnym i honorowym niż Jan Karski, nie miałbym pojęcia, kogo polecić.

Ciekawostki historyczne

Najbardziej spektakularnymi metodami, jakimi Armia Krajowa posługiwała się w walce z Niemcami, w powszechnej świadomości były zamachy bombowe, egzekucje na zbrodniarzach, wysadzanie pociągów. Wszystkie te działania wiązały się jednak z krwawymi represjami, dlatego też postanowiono sięgnąć po metody bardziej nieoczywiste, a zadające niemieckiej armii bolesne straty… („Wszy, tyfus i kryminaliści. Najbardziej nietypowe metody walki z okupantem”). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Nie każda akcja odbicia więźnia przez Armię Krajową sprowadzała się do strzelaniny. Na to, by oswobodzić swoich ludzi, Polska Podziemna miała wiele nowatorskich, a nawet szalonych pomysłów, wśród których mogła się znaleźć wizyta u dentysty lub podrzucenie fałszywych zwłok („Żywe trupy i ucieczka na golasa. Jak AK odbijała więźniów z rąk gestapo?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Mówiąc i pisząc o Polskim Państwie Podziemnym zwykle wspomina się o nich mimochodem. W przeciwieństwie, np. do sanitariuszek, które ratowały życie rannych żołnierzy, praca łączniczek nie była aż tak spektakularna. Ale gdyby nie one, Armia Krajowa nie przetrwałaby nawet tygodnia. Każdego dnia ryzykowały życiem, przenosząc meldunki, broń i trefne paczki. Wykonywały najniebezpieczniejszą pracę w polskiej konspiracji. To smutne, że dzisiaj niemal nikt o nich nie pamięta („Łączniczki. Kobiety, bez których nie byłoby Armii Krajowej”). Zobacz więcej >>

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...